MojAndroid

Google na svojej pravidelnej konferencii Google I/O v máji tohto roka ohlásil novú verziu systému Android, ktorá bude vhodná pre všetky lacnejšie zariadenia s Androidom. Zariadeniam s 512 MB RAM alebo 1 GB RAM chcel skrátka zoptimalizovať Android tak veľmi, ako je to len možné. V tomto zmysle teraz ohlásil verziu Android Go – Oreo Edition.

Podnet na vznik je jednoduchý: Vývoj rovnakého operačného systému pre zariadenia so 4 či 6 GB RAM a pre zariadenia s 512 MB RAM je poriadnou výzvou. Google sa preto rozhodol spraviť niekoľko ústupkov v rámci Androidu Oreo a preniesť ho tak na lacné smartfóny. Operačný systém teda vo verzii Android Go Oreo využíva “Go verzie” aplikácií Google, teda zjednodušenejšie verzie Google, Google Asistent, Google Mapy, Gmail a pod. Niektoré z aplikácií majú svoje Go verzie omnoho menšie ako sú ich “otcovské” aplikácie. YouTube má napr. navyše aj špeciálne funkcie na sťahovanie cez WiFi. Takáto úprava aplikácií a operačného systému dokáže aj o polovicu zmenšiť kapacitu úložiska, ktoré už býva bežne zaplnené pri nových smartfónoch.

Náš tip
Unboxing Google Pixel 2 | TESTUJEME, PÝTAJTE SA

Čo v prípade, keď si chce používateľ prehliadať stránky, ktoré sú tiež náročné na zobrazenie? V rámci Chrome bude všetok obsah prehnaný cez Google servery, kde sa zníži veľkosť súborov. Až potom bude odoslaný a zobrazený na danom smartfóne s Android Go Oreo.

Ak sa pýtate, prečo sa podobné optimalizačné opatrenia nemôžu spraviť aj v klasickej verzii Androidu, odpoveď je jednoduchá. Za všetko sa nejako platí. Optimalizácia aplikácie tak, aby zabrala menej miesta, si bude vyžadovať o kúsok času navyše. Rádovo síce pôjde o milisekundy, no používatelia vyspelých smartfónov by už toto oneskorenie spozorovali.

Momentálne je Android Oreo Go dostupný už pre výrobcov a samozrejme, je to open source platforma. Dôležitou poznámkou je, že to, čo robí Android Oreo Go “špeciálne”, sú práve spomínané aplikácie od Google. Z tejto novinky teda nebudú až tak vo veľkom ťažiť ľudia v oblastich, kde Google aplikácie nie sú príliš dostupné.

Zdroj: theverge.com

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+