MojAndroid

Pre čitateľov portálu MôjAndroid.sk sme si na rok 2012 pripravili nový seriál s názvom ANDROID DUEL. V tomto seriály budeme porovnávať 2 aplikácie rovnakého zamerania, dva tablety alebo smartfóny, ktoré podrobíme detailnému testovaniu – porovnáme ich funkcie, dizajn, náročnosť či celkový dojem a na konci duelu vyhlásime víťaza. Na konci každého článku ANDROID DUEL nájdete formulár, pomocou ktorého nám môžete posielať vaše tipy na dvojice aplikácií alebo zariadení, ktoré by sme podľa Vás mali porobiť testovaniu. V dnešnej – 1. časti si predstavíme Android aplikácie 2 porovnávacích portálov, ktoré čitateľom ponúkajú vyhľadávanie rôznych produktov, ich recenzie a hlavne porovnanie cien v obchodoch a eshopoch. Aplikácie sú dostupné na stiahnutie zadarmo z Android Marketu. Ide o stránky Heureka.sk a Pricemania.sk, ktoré práve teraz čaká ANDROID DUEL!

Heureka.sk

Slovenský web Heureka.sk prišiel na Android Market s jednoduchou, no funkčnou aplikáciou, pomocou ktorej by ste mali jednoducho a hlavne rýchlo nájsť tovar, ktorý hľadáte. Pomôcť by tomu mala hlavne integrovaná čítačka QR a čiarových kódov, pomocou ktorej stačí oskenovať kód na obale tovaru, ktorý sa vám pomocou aplikácie automaticky vyhľadá. Pri používaní tejto aplikácie je nutné byť pripojený na internet, s ktorým aplikácia neustále pracuje. Na hlavnej obrazovke aplikácie nájdete okrem čítačky kódov aj možnosť vyhľadania produktu podľa názvu. Túto možnosť využijete ak je čiarový kód produktu nečitateľný alebo ho neviete nájsť. Vyhľadávať podľa názvu budete aj vtedy, ak sa nenachádzate priamo v obchode alebo nemáte daný tovar po ruke, no viete ako sa volá. Po oskenovaní čiarového kódu alebo po zadaní názvu produktu do vyhľadávania ste automaticky (pomocou vášho predvoleného internetového prehliadača) presmerovaní na mobilnú verziu stránky m.heureka.sk, kde sa vám zobrazia výsledky vyhľadávania daného produktu. Ak sa tovar nachádza v databáze tejto stránky, zobrazia sa vám ceny, informácie o produkte, fotky a recenzie kupujúcich. Tak ako to je aj v plnej verzii stránky, ceny sa vám zobrazujú v obchodoch od najnižšej po najvyššiu, pričom prvé priečky (nezáležiac na cene) sú obsadené overenými obchodmi. Po kliknutí na odkaz do obchodu ste presmerovaní na stránku predajcu, odkiaľ si daný produkt môžete objednať. Celé prostredie aplikácie je dostupné v češtine aj slovenčine (aj v samostatných menách) a môžete si ho prezrieť na nasledujúcich screenshotoch.


Heureka.cz srovnání cen
Michal Ursiny
Verzia 1.2.3 (29. 7. 2011)
Veľkosť 70 kB
1.5+

Zadarmo

 

 

Pricemania.sk

Druhá aplikácia v dnešnom seriály ANDROID DUEL je aplikácia westránky Pricemania.sk. Hlavná obrazovka rovnomennej aplikácie z Android Marketu ponúka takisto dve možnosti vyhľadávania produktu. Prvým je odkaz na Pricemania.sk, kde máte možnosť vyhľadať produkt vo vyhľadávacom poli alebo si môžete vybrať z ponúknutých kategórií, do ktorých sú všetky produkty rozdelené. Druhou možnosťou je vyhľadanie tovaru nasnímaním EAN kódu, ako to je aj pri Heureka.sk aplikácii. Spôsob hľadania môžete v akejkoľvek fáze vyhľadávania zmeniť, nakoľko sa tlačidlá pre manuálne vyhľadávanie aj pre čítačku EAN kódov nachádzajú v spodnej časti aplikácia stále. Tak ako aj pri predošlej aplikácii, aj tu ste po zadaní vyhľadávaného produktu či oskenovaní EAN kódu presmerovaní na mobilnú verziu stránky m.pricemania.sk, ktorá sa nám zdá oproti predchodcovi o čosi prehľadnejšia a dizajnovo prepracovanejšia. Zamrzí len neprispôsobivosť aplikácie na väčšie rozlíšenie a chýbajúce recenzie od kupujúcich. Ak si vyhľadaný produkt otvoríte (v predvolenom prehliadači) na mobilnej verzii stránky, môžete vidieť o čosi viac informácií než na Heureka.sk. Okrem cien, ktoré sú zoradené rovnako ako v konkurenčenej aplikácii (od najnižšej, najprv overené obchody) nájdete pri produkte aj informácie, fotky, vývoj cien (graf) a mapu,na ktorej sú jednotlivými bodmi zobrazené obchody, ktoré predávajú daný produkt. To je výhodné hlavne v prípadoch, kedy ide o drahšie druhy tovaru, ktoré si ľudia radšej kúpia v kamennom obchode, kde si tovar prezrú naživo či odskúšajú. Celkovo sa nám prostredie aplikácie Pricemania.sk zdá prívetivejšie, za čo môže hlavne dizajnovo lepšie vybavená mobilná verzia stránky, na ktorej pri vyhľadávaní chceného produktu strávite zrejme najviac času. Aj pri tejto aplikácii je nutné neustále internetové pripojenie.


Pricemania.sk porovnanie cien
Pricemania.sk – Jan Sivulka
Verzia 1.0 (17. 8. 2011)
Veľkosť 39 kB
1.5+

Zadarmo

 


ANDROID DUEL: Heureka.sk vs. Pricemania.sk

1. Spustenie aplikácie a úvodná obrazovka

Po spustení oboch aplikácií vás privíta veľmi podobná úvodná obrazovka. Ponúkajú jednoduchý design a stručné informácie. Aplikácia Pricemania.sk navyše poskytuje vysvetlenie pre správne používanie fotoaparátu pri skenovaní čiarových kódov. Pre možnosť odlíšenia sa odporúčame priniesť užívateľom informácie o aktuálne znížených cenách produktov alebo súťaže, ktoré práve prebiehajú na stránkach.

Heureka.sk Pricemania.sk

Hodnotenie design: 8/10

Hodnotenie design: 9/10

2. Vyhľadávanie produktov

Pre porovnanie aplikácií sme vyskúšali vyhľadať niekoľko rovnakých produktov a porovnať si výsledky vyhľadávania priamo v aplikáciách. Vyhľadali sme si, ako inak, najnovší smartfón s Android 4.0 ICS Samsung Galaxy Nexus. Výsledky vyhľadávania si môžete pozrieť priamo v tabuľke.

Heureka.sk Pricemania.sk
Hodnotenie funkcie: 7/10 Hodnotenie funkcie: 8/10

 

Testované Android aplikácie ponúkajú len jednoduché presmerovanie na mobilné verzie svojich stránok. Aplikácia Heureka.sk ponúka možnosť prečítať si recenzie používateľov, čo v aplikácii Pricemania.sk nenájdeme. Aplikácia Pricemania.sk má navyše možnosť sledovať vývoj cien produktu a viete si jednoducho pozrieť aj mapku, kde sú zaznačené obchody, kde hľadaný produkt kúpite.

 

3. ANDROID DUEL vyhodnotenie

Heureka.sk Pricemania.sk

+ funkčnosť, recenzie produktov

+ jednoduchosť

+ čítačka EAN kódov

– menej prívetivé prostredie mobilnej verzie stránky

– chýba graf vývoja cien a mapka obchodov

 

 

+ dizajn mobilnej verzie stránky

+ čítačka EAN kódov

+ funkčnosť a jednoduchosť aplikácie

+ rozdelenie tovaru do kategórií

+ mapka obchodov a graf vývoja cien tovarov

– neprispôsobivosť aplikácie na vyššie rozlíšenie

– absencia recenzií kupujúcich

Celkové hodnotenie: 7,5/10


Celkové hodnotenie: 8,5/10


Víťazom prvého Android DUELu sa stala aplikácia stránky Pricemania.sk. Toto veľmi tesné víťazstvo si u nás táto aplikácia získala na základe prepracovaného dizajnu mobilnej verzie stránky, ktorá je zrejme najdôležitejšou súčasťou tejto aplikácie a na základe väčšieho množstva ponúknutých údajov, ktoré naviac obsahovali aj graf vývoja cien či mapu s kamennými obchodmi, kde si tovar môžete vyskúšať a rovno aj zakúpiť. Hoci nám chýbali na stránke recenzie kupujúcich a zamrzela nás aj absencia podpory väčších rozlíšení, ktorá nám vo vyhľadávaní ale vôbec nebránila. Našli sme v tejto aplikácii viac kladných ako záporných vlastností a celkovo na nás aplikácia Pricemania.sk pôsobila prívetivejšie. Pobavila nás aj hláška, ktorá sa objavila pri vyhľadávaní produktu pomocou čiarového kódu, keď sa produkt nenachádzal v databáze stránky (išlo o hygienické vreckovky).

Aplikácia Heureka.sk zabodovala recenziami produktov, ktoré môžu pomôcť kupujúcim pri rozhodovaní o kúpe hľadaného produktu.

ANDROID DUEL: nové časti každý týždeň

Ako vnímate testované Android aplikácie vy? Čo by ste odporučili vývojárom aplikácii tohoto druhu? Potešila by vás offline databáza tovaru či rozšírenie funkcií samotnej aplikácie? Svoj názor môžete publikovať v komentári pod týmto článkom.

Veríme, že sa vám nový seriál ANDROID DUEL páčil a ak máte ďalšie návrhy ako skvalitniť porovnávanie, napíšte nám v komentároch a pokúsime sa popracovať na zlepšení porovnávania aplikácií a Android zariadení. Už budúci týždeň vám v ďalšej časti ponúkneme porovnanie aplikácií na rozpoznávanie hudobných skladieb a piesní: Shazam a SoundHound. Budúci týždeň tiež prinesieme aj porovnanie tabletov ASUS Transformer a ASUS Slider.

Ak máte tipy na dve aplikácie, dva tablety alebo smartfóny, ktoré by sme mali porovnať v ďalších častiach seriálu ANDROID DUEL, pošlite nám tip vyplnením tohto formuláru.

 

Autori: Ondrej Ličko&Michal Chabada

Zdroj loga: AndroidGuys.com

Anketa

ANDROID DUEL: aplikácie pre porovnávanie cien - hlasovanie čitateľov MojAndroid.sk

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...


7.1.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+