MojAndroid

Spoločnosť Google sa podľa portálu AndroidPolice chystá do systému Android 15 integrovať funkciu archivácie aplikácií. Tá používateľom umožní jednoducho uvoľniť úložný priestor manuálnou archiváciou zriedka používaných aplikácií.

K čomu slúži archivácia aplikácií?

Archivácia aplikácie v systéme Android odstráni nepotrebné súbory, zanechá za sebou zoštíhlenú verziu a zároveň ju v prípade potreby jednoducho obnoví. Funkcia archivácie aplikácií by bola výhodná pre používateľov s obmedzeným ukladacím priestorom alebo pre tých, ktorí váhajú s odstránením aplikácií.

Ak sa totiž používateľovi míňa úložný priestor v smartfóne, rýchlym riešením je odstrániť aplikácie, ktoré používa zriedka. Problémy začnú, keď sa rozhoduje, ktoré z nich vyhodiť. Už v roku 2022 Google predstavil funkciu obchodu Google Play na automatickú archiváciu nepoužívaných aplikácií, keď je málo miesta.

Tá ale funguje iba pre aplikácie z obchodu Google Play, takže nemôžete zmraziť tie, ktoré boli stiahnuté z externých zdrojov. Dokonca nie je možné manuálne vybrať aplikácie vhodné k archivácii. Google by však mohol integrovať túto funkciu priamo do systému Android a rozšíriť rozsah archivácie nad rámec aplikácií Obchodu Play.

Novinka bol odhalená v beta verzii Androidu

V beta aktualizácii pre Android 14 QPR2 sa totiž objavil nové testovacie príkazy, ktoré umožňujú vývojárom archivovať alebo obnovovať svoje aplikácie. Archivované aplikácie sú tiež ľahko rozpoznateľné – stačí vyhľadať ikonu cloudu visiacu na ikone aplikácie. Ak chcete oživiť archivovanú aplikáciu, stačí na ňu kliknúť. Novinka sa pravdepodobne objaví až v Androide 15, ktorý bude predstavený na jeseň.

Náš tip
Syslenie, investovanie v apke, či platenie prsteňom. 365ka prináša aj ďalšie vychytávky
12.2.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+