MojAndroid

Väčšina dnešných mobilných zariadení ponúka malú notifikačnú diódu, ktorá používateľa upozorňuje na správy, nové e-maily, zmeškané hovory a iné udalosti systému. Niektoré zariadenia však nie sú ňou vybavené a hoci by ich majitelia podobnú funkcionalitu uvítali, nebudú predsa kvôli tomu meniť’ smartfón. Šikovný developer, ktorý v obchode Google Play vystupuje pod prezývkou madman však našiel riešenie aspoň pre používateľov so zariadeniami vybavenými AMOLED displejom, ktoré nazval NoLED.

NoLED Android aplikacie NoLED Android aplikacie NoLED Android aplikacie

Displeje typu AMOLED sa od LCD displejov odlišujú tým, že nemajú trvalé podsvietenie. Každý subpixel je tvorený organickou svetlo emitujúcou diódou, ktorá produkuje vlastné svetlo. Spotreba teda výrazne závisí od počtu rozsvietených subpixelov a ich intenzity. Aplikácia NoLED využíva túto  vlastnosť vo svoj prospech tým, že na displeji zobrazuje malé farebné notifikačné štvorčeky alebo ikony, na čiernom podklade. Spotreba v prípade AMOLED displejov je teda minimálna a preto sa výborne hodí ako náhrada spomínanej notifikačnej diódy.

NoLED Android aplikacie NoLED Android aplikacie NoLED Android aplikacie

Farba každého štvorca alebo ikony je odlišná a aplikácia podporuje notifikácie pre SMS správy, zmeškané hovory, Google Talk, nabíjanie, kalendár, e-maily a ďalšie aplikácie tretích strán, ktoré je možné povoliť v nastaveniach. Aplikácia pracovala skvelo na testovanom zariadení (S3 mini) a ponúka široké možnosti úprav. Farby notifikácií je možné zmeniť podľa vlastných pravidiel a dostupných je aj niekoľko tém, ktoré môžu štvorec zmeniť na ikony a pod. K obrazovým notifikáciám je možné nastavť aj pravidelné vibrovanie zariadenia a nájdeme tu aj niekoľko funkcií pre úsporu energie. Notifikácie je možné automaticky zrušiť po uplynutí určitej doby, čo sa výborne hodí v nočných hodinách, kedy zariadenie nepoužívate tak frekventovane. V tomto prípade je vhodné aj nastavenie časového intervalu, kedy sa notifikácie majú zobrazovať a kedy naopak nie. K ďalším nastaveniam sa radí senzor priblíženia, ktorý dočasne vypne displej keď je smartfón v blízkosti objektov (napr. vo vrecku nohavíc), úroveň jasu alebo blikanie, ktoré zapína a vypína displej v pravidelných intervaloch.

Aplikácia si svoje miesto našla v mnohých smartfónoch, čomu svedčí už takmer 5 miliónov stiahnutí v obchode Google Play. Ak vlastníte zariadenie s AMOLED displejom a nemáte notifikačnú diódu, odporúčame vám túto aplikáciu vyskúšať. Stiahnuť si ju môžete zadarmo kliknutím nižšie na uvedený widget.

Verzia: 6.0.19
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 6.0.19
Aktuálna cena: Zdarma

11.6.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

23 odpovedí na “NoLED: Displej v úlohe notifikačnej diódy”

      • Čítali ste článok? Je to pre OLED displeje; u tých ti môže byť par rozsvietených pixlov ukradnutých. Aj keď sa teda trochu na druhú stranu aj divím. Pokiaľ máš S2 a máš Android 4.x, tak nesvietia ti kapacitne tlačidlá v prípade nejakej zmeškanej udalosti? Mne na S1 (CyanogenMod) v prípade že mi niekto volal/email/sms svietia tlačidla menu/späť.

        • tiez mam s1 a cm ale toto svietenie tlacidiel menu/spat mi vybijalo baterku a hlavne v noci je to otrava – vola sa to “blikat kontrolkou upozornenia” ale len to nepretrzite svieti pokial mas nejaku udalost v notifikaciach.

    • no viac menej ano. najlepsi dokaz nie su clanky ale vlastna skusenost. ale pokusim sa najst nejaky dokument popisujuci to. poznam cloveka ktory o tom uz nieco cital. spytam sa ho na to. lebo ja som nic take zatial na nete nenasiel.

  1. Takze chalanisko ma pravdu pouzival som noled a v tme som si vsimol ze svieti cely displej a nielen dany stvorcek alebo obrazok takze tak skor uz tak je lepsie pouzivat bln ale zasa nato je protebny root a kernel ktory ho podporuje… Tod moj nazor.

    • takže čo? to by som fakt rád vedel akú to má spotrebu na S2. Inač emajko159 má pravdu, aspoň teda v prípade prvého AMOLED-u ktorý bol použitý v S1. Síce čierna je fakt dokonalé čierna, ale v noci nie je. Je vidieť že ten displej svieti, ale je to vidieť len v prípade že na displeji svieti len niečo tmavé; prípadne vôbec nič. Čo som ja vyčítal, tak ide v jednoduchosti povedané o nejaký “precharging”, pri ktorom sa udržiavajú pixly v pohotovostnom stave a pri ňom emitujú minimálne množstvo svetla, ktoré je ale tak slabé že je ho možné vidieť len vo fakt absolútnej tme.

Pridaj komentár

+