MojAndroid

Android 4.3 Jelly Bean je predstavený a postupne sa dostáva aj do zariadení Nexus. Čo je však nové a aké zmeny Google v systéme spravil? Prečítajte si prehľad noviniek, ktoré aktualizácia tohto OS prináša.

1. Rýchlejší a plynulejší

Nový Android 4.3 stavia na základoch predchádzajúcej verzie a rovnako prináša systémové vylepšenia v podobe časovania vsync, triple bufferingu, zníženia latencie na dotyky a hardvérovo akcelerovanej grafiky 2D – pridáva však niektoré ďalšie optimalizácie. Na vykresľovanie 2D grafiky sa teraz používa optimalizovaný tok príkazov, ktoré transformuje do účinnejšieho formátu. Pri viacvláknovom spracovaní je možné na vykonanie niektorých úloh použiť multithreading vo viacerých jadrách procesora.

jb-android-43

Android 4.3 tiež vylepšuje rendering tvarov a textu. Tvary, ako napríklad kruhy alebo obdĺžniky sú tak vykresľované s vyššou kvalitou a efektívnejšie. Optimalizácia vykresľovania textu prináša zvýšenie výkonu pri zobrazovaní viacerých fontov, vyššiu kvalitu pri jeho približovaní a rýchlejšie vykresľovanie pri použití tieňov.

2. Podpora OpenGL ES 3.0 

Android 4.3 podporuje OpenGL ES 3.0, vďaka ktorému budú môcť podporované zariadenia využiť najnovšie technológie v zobrazovaní 2D a 3D grafiky. Kľúčovými novinkami nového štandardu sú najmä podpora akcelerácie pokročilých vizuálnych efektov, kvalitné ETC2/EAC kompresné textúry a nová verzia GLSL ES.

3. Vylepšená Bluetooth konektivita

Pridaná bola podpora pre Bluetooth Low Energy, ktorý umožní komunikáciu s nízko-energetickými zariadeniami a senzormi, ktoré používajú technológiu Bluetooth Smart. S Androidom 4.3 bola do praxe uvedená aj platforma Bluetooth Smart Ready so štandardnou sadou API, ktorú môžu aplikácie použiť na vyhľadávanie blízkych zariadení. Aplikácia môže fungovať buď ako klient alebo server, prijímať alebo posielať dáta môže v oboch režimoch.

jb-btle

Súčasťou vylepšení Androidu a konektivity Bluetooth je aj podpora profilu AVRCP 1.3. Tento umožňuje lepšiu komunikáciu s multimediálnymi zariadeniami.

4. Obmedzené profily

Android 4.3 rozširuje funkciu používateľských účtov o obmedzené profily. Tieto umožňujú lepšiu správu oprávnení jednotlivých používateľov. Majiteľ zariadenia môže jednoducho stanoviť oddelené prostredia pre každého používateľa a upraviť povolenia pre jednotlivé aplikácie, ktoré sa v nich nachádzajú. Každý takýto profil ponúka pre jeho vlastníka izolované zabezpečené miesto s vlastným úložným priestorom, aplikáciami, widgetmi a nastaveniami. Majiteľ môže tiež kontrolovať, ktoré nainštalované aplikácie budú v profile dostupné. Aplikácie môžu ponúknuť rôzne formy obmedzení. Napríklad pri prehrávaní multimediálneho obsahu môže byť podľa veku používateľa zablokovaný prístup k nevhodnému obsahu. Majiteľ zariadenia môže tiež zakázať nákup aplikácií, či vnútroherné nákupy.

5. Lokalizácia

Google Play Services ponúkajú pokročilé API pre lokalizáciu, ktoré je možné použiť v aplikáciach. Android 4.3 ich na podporovaných zariadeniach optimalizuje tak, aby minimalizovali spotrebu elektrickej energie. Napríklad, gyroskop a magnetometer môžu do aplikácií a hier odosielať hrubé dáta a skenovanie WiFi sietí môže byť prevádzkované aj bez toho aby ste sa museli k sieti pripojiť, čo by malo prispieť k lepšej lokalizácii bez použitia GPS.

6. Bezpečnosť

Google pridal do nového Androidu aj ďalšie bezpečnostné prvky. V podnikových prostrediach môžete teraz nakonfigurovať WiFi prihlasovacie údaje v sieťach so zabezpečením WPA2. Developeri môžu tiež využiť API pre Extensible Authentication Protocol (EAP) a Encapsulated EAP (Phase 2). Bezpečnosť bola zvýšená aj zakomponovaním SElinux a tzv. kľúčenky, ktorá bezpečne uchováva privátne kľúče aj v prípade neautorizovaného získania rootovských práv.

7. Inteligentná voľba 

Inteligentá voľba pri vytáčaní kontaktov a telefónnych čísel sa konečne dostala aj do natívneho OS Android. Hoci výrobcovia ju vo svojich nadstavbách pridávajú už pomerne dlhú dobu, až teraz sa ju Google rozhodol zakomponovať aj do najnovšej verzie Androidu 4.3 Jelly Bean. Znamená to, že kontakt vytočíte už aj po naťukaní začiatočných písmen, jeho názvu alebo časti telefónneho čísla. Android automaticky navrhne voľbu na zavolanie kontaktu, ktorá najlepšie odpovedá zadaným údajom.

inteligentna volba

8. Ďalšie novinky

Google prináša s novým Androidom aj podporu pre modulárny framework DRM, ktorý umožňuje vývojárom jednoduchú integráciu DRM s vlastnými streamovacími protokolmi, ako napríklad s MPEG DASH. Android 4.3 má tiež vstavaný dekóder VP8 a na podporované zariadenia prináša virtuálny surround zvuk. Nové notifikácie prinesú podporu pre zobrazovanie zmeškaných udalostí na externých zariadeniach a k dispozícii sú aj nové nástroje pre sledovanie a analyzovanie výkonu.

jb-gpu-profile-clk-n4 jb-gpu-profile-cal-n4

Ak sa chcete o Androide 4.3 dozvedieť všetky podrobnosti, tak môžete navštíviť stránku Android developers, kde Google podrobne popisuje všetky zmeny a dostupné API pre developerov.

Zdroj: android developers

25.7.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+