MojAndroid

Overovanie totožnosti pomocou snímača odtlačkov je dnes už bežnou súčasťou mnohých, najmä bankových aplikácií. Ale čo keď má k databáze vašich odtlačkov prístup aj iný softvér, o ktorom neviete? Najnovšia beta verzia Androidu 14 prináša novú bezpečnostnú funkciu.

Správu zverejnil portál 9to5google.com. Nedávno vydaný Android 14 QPR3 Beta 1, dostupný pre zariadenia Pixel, obsahuje dôležitú novinku. Upozorní na aplikácie, ktoré vyžadujú prístup k biometrickým údajom o vašich odtlačkoch prstov a rozpoznávaní tváre.

Zvyčajne dávame súhlas k overovaniu pomocou biometrie známym a overeným aplikáciám, no v zariadení môžete mať aj škodlivú aplikáciu, ktorá by mohla tieto údaje využívať vo svoj prospech a bez vášho vedomia.

Skener odtlačkov
Skener odtlačkov | Zdroj: 9to5google

Vždy, keď vaše zariadenie požiada o odtlačok prsta alebo odomknutie tvárou (netýka sa to uzamknutej obrazovky), v hornej časti výzvy sa zobrazí ikona aplikácie, ktorá žiada vaše biometrické údaje. Pokiaľ sa zobrazí aj ikona ďalšej aplikácie, ktorej ste prístup neudelili, bude to pre vás varovaním, aby ste druhú apku odinštalovali. Budete tak presne vedieť, čo odomykáte a komu dávate súhlas.

Najnovšia developerská verzia Androidu 14 s označením QPR3 Beta 1 je aktuálne dostupná pre tieto modely: 5a, Pixel 6, Pixel 6 Pro, Pixel 6a, Pixel 7, Pixel 7 Pro, Pixel 7a, Pixel Fold, Tablet Pixel, Pixel 8 a Pixel 8 Pro. Predpokladá sa, že nová funkcia bude súčasťou väčšej aktualizácie systému, ktorá by mohla prísť v polovici roka.

Náš tip
Najlepšie Android tablety v roku 2024, ktoré si môžete kúpiť na Slovensku

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+