MojAndroid

Stabilná verzia systém  Android 13 by mala priniesť na Android smartfóny nielen množstvo vylepšení, ale mať na nich aj niekoľko požiadaviek. Jednou z nich je podľa portálu AndroidAuthority podpora technológie súborového systému, za ktorou stojí spoločnosť Huawei.

Súborový systém má na svedomí inžinier Huawei

Podľa portálu plánuje Google plánuje do Androidu 13 zahrnúť Enhanced Read-Only File System (EROFS) ako predvolený súborový systémom. Súborový systém EROFS vytvoril Xiang Gao, keď pracoval ako inžinier v spoločnosti Huawei. EROFS bol prvýkrát predstavený v skúšobnej verzii linuxového jadra verzie 4.14 v polovici roku 2018.

Xiang vtedy uviedol, že EROFS, na rozdiel od iných súborových systémov určených iba na čítanie, sa zameriava viac na výkon ako len šetrenie úložného priestoru. Čísla porovnávajúce sekvenčné a náhodné rýchlosti čítania/zápisu z Android smartfónu s čipsetom Kirin 970 s oddielom vo formáte EROFS verzus s oddielom EXT4 už vtedy ukázali sľubné výsledky.

EROFS totiž ponúka v porovnaní s existujúcimi súborovými systémami významné výhody, vrátane priestorovo úspornej kompresie a rýchlosti. To by mohlo viesť k oveľa rýchlejším aktualizáciám a menšiemu využitiu úložného priestoru. Tento súborový systém sa oficiálne stal súčasťou Linuxu od verzie 5.4, nadstavby EMUI 13 a napriek sankciám USA uvaleným na Huawei teraz aj Androidu.

EROFS skomprimuje systémové súbory bez obmedzenia výkonu

Google z neho plánuje urobiť predvolený súborový systém pre oddiely na čítanie, ktoré používa samotný systém Android. Keďže systémový oddiel je zvyčajne len na čítanie, jeho kompresia je príťažlivou možnosťou, ako ušetriť miesto na súboroch, ktoré sa zmenia iba pri aktualizácii systému.

Väčšina doterajších kompresných systémov má výrazné výkonnostné obmedzenia, ktoré však EROFS špecificky rieši. To, že Google zavedie súborový systém EROFS, neznamená, že ho budú automaticky používať všetky zariadenia. Zmena ovplyvní iba zariadenia so systémom Android 13, ktoré využívajú Google služby. Zariadenia s AOSP verziou systému nebudú používať EROFS.

Náš tip
Exynos končí. Samsung vyvinie do roku 2025 nové procesory pre smartfóny. Prejde dovtedy na MediaTek?
28.5.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+