MojAndroid

Samsung vo svojich smartfónoch využíva procesory od Qualcomm, ale aj svoje vlastné Exynosy. Tie často bývajú terčom kritiky najmä vo vlajkových lodiach. Tie aktuálne z radu Galaxy S22 sú na niektorých trhoch osadené Snapdragonmi, no u nás výrobca použil Exynosy.

Nové Exynosy sú veľmi schopné čipsety

Pravdou je, že najnovší Exynos 2200 s grafickým jadrom od AMD je viac než schopným konkurentom Snapdragonu 888 v posledných vlajkových lodiach juhokórejského výrobcu. Avšak čoraz častejšie sa objavujú informácie o tom, že Samsung plánuje presedlať na novú značku. O tejto skutočnosti sme už na našom webe informovali, teraz sa objavili nové informácie, ktoré priniesol portál Sammobile.

Nový tím, nový procesor

Samsung vytvára špeciálny tím, ktorý má za úlohu vyvinúť nový typ čipsetu, ktorý sa však v smartfónoch objaví najskôr v roku 2025. Vyvíjanie vlastných čipsetov už nie je ničím výnimočným a Samsung s tým má bohaté skúsenosti. Lídrom na trhu v tejto oblasti je spoločnosť Apple, ktorá si procesory vyvíja sama ako pre iPhony, tak pre iPady či notebooky.

Samsung Galaxy S22 displej
Samsung Galaxy S22 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Projekt by mal začať v júli tohto roka a zapojí sa doň približne 1 000 zamestnancov. Ich úlohou bude vyvinúť nový špičkový procesor pre smartfóny do roku 2025. Podľa slov výrobcu ide o zásadný projekt, ktorý má zlepšiť konkurencieschopnosť firmy.

Výlučne pre Samsung zariadenia

Zatiaľ čo aktuálne čipsety Exynos Samsung ponúka aj konkurencii, ktorá ich môže používať vo svojich smartfónoch, nový čipset bude nasadzovaný výlučne v Samsung zariadeniach. V rokoch 2023 a 2024 to vyzerá tak, že nové Exynosy neprídu. Samsung sa tak bude musieť spoľahnúť na dodávky procesorov od Qualcomm, no reálne vidíme aj možnosť presedlať na čipsety od MediaTek.

Práve MediaTek sa v poslednom čase stal plnohodnotnou konkurenciou Qualcommu. Už nejde len o lacné nevýkonné čipsety, v portfóliu má tento výrobca aj poriadne výkonné modely, ktoré sú tým najlepším od Qualcommu minimálne vyrovnaným súperom.

Náš tip
Aktuálne: Samsung Galaxy Watch4 dostávajú podporu Google Asistenta

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+