MojAndroid

Google včera oficiálne podľa portálu Pocketnow spustil novú verziu Androidu 12L. Táto nová verzia Androidu 12 prichádza ako špeciálna funkcia na zlepšenie operačného systému na tabletoch a skladacích zariadeniach. Táto variácia Androidu 12 sa objavila po úvodnej ukážke pre vývojárov a troch beta verziách, ktoré sa teraz pretransformovali na oficiálnu verziu 12.1.

„12L je špeciálna funkcia, vďaka ktorej je Android 12 ešte lepší na tabletoch a skladacích zariadeniach. S 12L sme optimalizovali a vylepšili systémové používateľské rozhranie pre veľké obrazovky. Taktiež sme urobili multitasking výkonnejším a intuitívnejším a zlepšili sme podporu kompatibility. To znamená, že aplikácie vyzerajú lepšie hneď po vybalení. Otestujte svoje aplikácie na 12L ešte dnes a optimalizujte ich pre zariadenia s veľkou obrazovkou!”

Android 12L obsahuje niekoľko vylepšení použiteľnosti, niekoľko nových animácií vrátane snímača odtlačkov prstov pod displejom pri odomykaní telefónu Pixel 6. Tiež máte možnosť vypnúť hodiny Material You, ktoré sa zobrazujú, keď na vašom telefóne nie sú žiadne upozornenia. Postup je veľmi jednoduchý, stačí prejsť do časti Nastavenia > Displej > Zamknutá obrazovka > Dvojriadkové hodiny, čím sa vaše hodiny premiestnia do ľavého horného rohu displeja.

Aké ďalšie zmeny môžeme očakávať?

Medzi ďalšie zmeny na domovskej obrazovke patrí dlhšie podržanie na rýchlu zmenu tapety, to vám ukáže vaše aktuálne pozadie a s ním aj posledné štyri pozadia. Klepnutím na dátum otvoríte Kalendár Google, aj keď môžete spustiť aj Počasie Google, ak si nedáte pozor, kam stlačíte. Otvorenie ponuky miniaplikácií tak teraz zaberie celú stránku. Ďalšou zmenou je, že rozdelená obrazovka sa teraz nazýva Split top, čo pomôže pri multitaskingu.

Google Pixel 6
Google Pixel 6 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Nová verzia softvéru je k dispozícii pre Pixel 3a, Pixel 3a XL a všetky ostatné Pixel zariadenia až do Pixel 5a. Google Pixel 6 a Pixel 6 Pro však túto aktualizáciu dostanú ešte tento mesiac. Stav aktualizácie môžete skontrolovať tak, že prejdete do časti Nastavenia > Systém > Aktualizácia systému a ťuknete na položku „Vyhľadať aktualizáciu“. To je potrebné urobiť v prípade ak ste nedostali upozornenie OTA, že Android 12L je už pre vaše zariadenie k dispozícii.

Android 12L bude fungovať lepšie na tabletoch a skladacích zariadeniach, pretože pridá panel úloh, ktorý pojme až šesť aplikácií. To umožní rýchle pracovanie aplikácií v režime rozdelenej obrazovky, a tiež uľahčí prepínanie medzi nimi.

„Môžete tiež presunúť ľubovoľnú aplikáciu z panela úloh a prejsť do režimu rozdelenej obrazovky, takže môžete robiť dve veci naraz. Počas prehliadania správ môžete pozerať video na YouTube alebo v prehliadači Chrome hľadať ubytovanie pre nadchádzajúcu cestu, zatiaľ čo si prezeráte jeho polohu v Mapách Google.“

Multitasking Androidu 12L | Zdroj: Google.com

Android 12L sa bude týkať aj tabletov.

Na tabletoch budeme vidieť ako obrazovka Nedávnych aplikácií získa zobrazenie mriežky, rozloženie v dvoch stĺpcoch pre uzamknutú obrazovku a upozornenia. Takto bude používateľom poskytnutý väčší priestor na prezeranie a posúvanie upozornení. Aplikácia Nastavenia a ďalšie funkcie Androidu dostanú skladaciu optimalizáciu. Na tieto zmeny si však budeme musieť chvíľu počkať, pretože Samsung, Lenovo a Microsoft plánujú vydať Android 12L pre svoje skladacie zariadenia a tablety koncom tohto roka.

„Pri nastavovaní nového zariadenia budete tiež môcť vidieť viac informácií s rozložením v dvoch stĺpcoch. Budete môcť vykonávať zmeny funkcií v nastaveniach bez toho, aby ste museli vchádzať a vychádzať z každej sekcie. Povedzme, že chcete zmeniť tapetu na svojom zariadení. Stačí ak na navigačnom paneli vyberiete „Tapeta a štýl“ a zvolíte si ju na boku obrazovky, všetko v jednom zobrazení.”

Náš tip
Samsung prestal dodávať nabíjačky k strednej triede smartfónov

8.3.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+