MojAndroid

Na prvý pohľad sa môže zdať, že Android 12 je hlavne o novom dizajne. Kompletne prepracovaný vzhľad podľa dizajnového jazyku Material You doplnený o lepšiu ochranu súkromia. V skutočnosti však Google v novom vydaní Androidu predstavil viacero užitočných a zaujímavých funkcií, ktoré by ste mali vyskúšať. Téme sa venoval portál Android Police.

Dynamické motívy

Android 12 dostal nie len kompletný redizajn, ale aj možnosť lepšie si prispôsobiť vzhľad používateľského prostredia podľa seba. Systém na základne aktuálnej tapety vytvorí paletu niekoľkých farieb, ktoré následne aplikuje naprieč celým systémom, vrátane widgetov alebo systémových a ostatných podporovaných aplikácií.

Herný panel

Zatiaľ dostupný exkluzívne pre Google Pixel smartfóny, ale nový herný panel prináša novinky na zlepšenie herného zážitku, ako je možnosť jednoducho začať nahrávať obrazovku počas hrania, streamovať záznam na YouTube alebo zobrazovať v rohu obrazovky FPS. K dispozícii sú tri rôzne herné profily — Výkon, Štandardný a Šetrič batérie, avšak táto konkrétna funkcia je dostupná len pre aktualizované hry s podporou nového API.

Režim jednou rukou

Nadstavby pre systém Android od iných výrobcov smartfónov už dlhšie ponúkajú režim ovládania jednou rukou a teraz ho oficiálne dostal aj čistý Android. Ako prezrádza jej názov, funkcia uľahčuje používanie smartfónu jednou rukou, čo ocenia majitelia veľkých zariadení ako napríklad Google Pixel 6 Pro.

Google Pixel 6 Pro


Stačí prejsť do nastavení systému a v časti Systém pod sekciou Gestá klepnite na tlačidlo Režim jednou rukou. Následne budete môcť pri používaní smartfónu režim jednoducho aktivovať potiahnutím prstom nadol od spodného okraja displeja. Celé rozhranie sa potom automaticky zmenší a bude sa zobrazovať len v dolnej polovici obrazovky.

Android 12 režim jednou rukou
Zdroj: AndroidPolice.com

Režim môžete ukončiť klepnutím kdekoľvek v hornej časti displeja. Avšak upozorňujeme, že táto funkcia funguje iba vtedy, keď na svojom zariadení používate navigáciu gestami.

Quick Tap

Ďalšou novinkou je funkcia Quick Tap, podobná gestu Back Tap z iOS 14. Tá vám umožní dvojitým ťuknutím na zadnú stranu telefónu spustiť akúkoľvek aplikáciu, ovládať prehrávané médiá, urobiť snímku obrazovky, zobraziť nedávno spustené aplikácie či zapnúť Google Asistenta. Nájdete ho v v aplikácii Nastavenia v časti Systém, odkiaľ sa dostanete do sekcie Gestá.

Android 12 Quick Tap
Zdroj: AndroidPolice.com

Rýchle zdieľanie z prehľadu naposledy spustených aplikácií

Z ponuky naposledy spustených aplikácií môžete odteraz jednoduchšie zdieľať obrázky. Stačí ich podržať a nato sa zobrazí zoznam odporúčaných kontaktov v spodnej časti obrazovky.

Android 12 zdieľanie obrázkov cez Nedávne
Zdroj: AndroidPolice.com

Prehľad na lepšiu ochranu osobných údajov

Google sa opäť snaží zlepšiť ochranu osobných údajov. V Androide 12 sa do nastavení pridala sekcia Privacy Dashboard s podrobným prehľadom o tom, ktoré aplikácie za posledných 24 hodín získali povolenie používať polohu, fotoaparát, mikrofón alebo prístup k iným údajom. Ideálne pre používateľov, ktorí sa boja, že ich aplikácie tajne odpočúvajú alebo sledujú ich polohu.

Android 12 Privacy Dashboard
Zdroj: AndroidPolice.com

Stlmený jas

Pri používaní smartfónu v tme je v niektorých prípadoch najnižšie možné nastavenie stále príliš jasné a namáhavé na oči. Našťastie odteraz v čistom Androide nájdeme možnosť Extra Dim, ktorá stiahne úroveň jasu ešte viac ako je bežne povolené. Funkcia je skrytá v aplikácii Nastavenia v Nastaveniach prístupnosti.

Widget Konverzácie

Google v systéme Android 12 výrazne prepracoval widgety a pridal aj jeden nový s vami zvolenými konverzáciami, pričom vybrať si môžete čet z akejkoľvek stiahnutej aplikácie. Na domovskú obrazovku ho pridáte klasicky, rovnako ako všetky widgety, dlhým podržaním prázdneho miesta na obrazovke. Následne už len stačí pohľadať možnosť Konverzácie.

Dlhé snímky obrazovky

Možnosť vytvárať dlhé snímky obrazovky konečne dorazila aj na čistý Android. Odteraz namiesto vytvárania viacerých screenshotov stačí v spodnej časti obrazovky klepnúť na tlačidlo Zachytiť viac.  Následne si budete môcť zvoliť, ktorú časť z celej otvorenej stránky chcete zachytiť. Jedinou nevýhodou novinky je, že nie je podporovaná vo všetkých aplikáciách.

Náš tip
Google predstavil novinky v Androide. Nové widgety, bezpečnosť a oveľa viac

7.12.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+