MojAndroid

Spoločnosť Google tento týždeň vydala druhú vývojársku verziu pripravovaného systému Android 12. Portál AndroiCentral zhrnul novinky, ktoré prináša.

Estetické zmeny

Prvú zmenu v grafike používateľského si používateľ všimne už pri odomykaní smartfónu. Odomykanie pomocou gesta má totiž nový dizajn. Zmena nastala aj vo farbe pozadia Nastavení pri aktivovanom tmavom režime. Namiesto pôvodnej dokonalej čiernej farby, ktorá je vhodná pre AMOLED displeje, má pozadie svetlejší nádych čiernej farby. Paradoxom je, že nastavenie zdieľania Wi-Fi má biele pozadie bez ohľadu na zvolený režim.

Android 12 DP2
Android 12 widgety | Zdroj: AndroidCentral.com

Grafickou zmenou prešlo aj menu pre výber widgetu na plochu. Widgety sú v ňom radené vertikálne ako ikonky a názvy aplikácií, ku ktorým patria. Po kliknutí na názov aplikácie sa zobrazia jednotlivé veľkosti widgetov danej aplikácie s ich ukážkami. Používateľ medzi nimi listuje zľava doprava. Vďaka týmto zmenám je výber widgetov prehľadnejší a hlavne rýchlejší.

Vylepšenie režimu videá obraz v obraze

Jednou z prednosti Android 12 je možnosť minimalizovať spustené video do menšieho okná. Funkcia obraz v obraze je na televízoroch známa tiež pod označením PIP(picture-in-picture). V minulej vývojárskej verzii minimalizované video často prekrývalo dôležité časti obrazovky a jeho veľkosť okna sa ťažko upravovala.

Android 12 DP2
Android 12 PIP | Zdroj: AndroidCentral.com

S druhou vývojárskou verziou je upravovanie oveľa flexibilnejšie. Minimalizovanie videí, ako sú napríklad YouTube videá, posunom prstu smerom k domovskej obrazovke je konečne plynulejšie. Minimalizované video ide poľahky roztiahnuť na celú šírku obrazovky. Funguje aj zmena veľkosti potiahnutím rohu plávajúceho okna minimalizovaného videa.

Zovretím videa  dvoma prstami sa dá plávajúce okno voľne otáčať. Keď ho ale pustíte, tak obnoví svoju pôvodnú orientáciu. Okno tiež môžete pripnúť na okraj obrazovky potiahnetím úplne doľava alebo doprava od obrazovky. Malo by to zabrániť tomu, aby aktívne video blokovalo obrazovku bez zastavenia prehrávania.

Vylepšená podpora pre displeje so zaoblenými rohmi

Ďalšia novinka asi nebude bežnému používatelia okamžite viditeľná, ale ocenia ju hlavne vývojári aplikácií. Vďaka novému API môžu nastaviť, aby si aplikácia overila, či má alebo nemá displej zaoblené rohy. Následne sa tomu prispôsobí grafické rozhranie aplikácie. Nemalo by tak dochádzať k tomu, že je časť grafiky aplikácie kvôli zaobleným rohom orezaná.

Režim pre ovládanie jednou rukou

Ďalšou zmenou prešiel režim ovládania jednou rukou. Normálne je zastrčený v sekcii Gestá v Nastaveniach v časti Systém a jeho aktivácia je tým pádom zdĺhavá. V druhej vývojárskej verzii Android 12 ho môžete aktivovať potiahnutím prstu nadol pri jednom z rohou spodnej časti obrazovky.

Android 12 DP2
Android 12 ovládanie jednou rukou | Zdroj: AndroidCentral.com

Funguje to podobne ako funkcia Apple Reachability v systéme iOS. Režim jednou rukou je tiež možné nastaviť tak, aby sa automaticky vypol po 4, 8 alebo 12 sekundách nečinnosti. V opačnom prípade ho ukončíte manuálne klepnutím kdekoľvek v hornej časti displeja. Zmenšovanie a zväčšovanie obrazovky sprevádza príjemná animácia.

Náš tip
Xiaomi Mi 11 Ultra s masívnym foto snímačom má byť predstavený koncom mesiaca

 

21.3.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+