MojAndroid

Niekto sa v súčasnej dobe snaží prekaziť vianočné nákupy zákazníkom Alzy. Neznámy útočník totiž zneužíva IP adresu eshopu Alza a snaží sa ju dostať na blacklisty operátorov, informuje Lupa.cz.

Alza titulka
Zelený mimozemštan momentálne bojuje s ľudskou rasou

Blacklist je z ang. jazyka tzv. čierna listina, teda zoznam nechcených IP adries v tomto prípade. Poskytovatelia internetu si tieto listiny zriaďujú na odfiltrovanie IP adries so škodlivým alebo spamovým obsahom. Taktiež sa na čiernu listinu radia IP adresy, z ktorých pochádza veľké množstvo zbytočných (zahlcujúcich) dopytov, ktoré sa inak nazývajú aj DDoS útoky. Ich cieľom je znefunkčniť stránku, na ktorú sú smerované.

Alza v problémoch práve počas akcie Black Friday

Alza na svojom webe informuje, že útočníkovi sa to čiastočne podarilo u niektorých ISP (poskytovateľov internetu). Ak majú zákazníci problém s prístupom na web, mali by kontaktovať zákaznícku linku Alzy alebo svojho operátora.

„Proti útokom vedeným touto cestou je veľmi ťažké sa brániť. Existujúce obranné mechanizmy nefungujú stopercentne, útoky navyše prebiehajú mimo našu infraštruktúru, a teda aj mimo našu kontrolu,” vysvetlil Petr Chlumský, IT riaditeľ Alza.sk. „V tejto chvíli sa snažíme o odstránenie našej IP adresy z „blacklistov”, aby sme všetkým zákazníkom náš web opäť sprístupnili,” doplnil.

Na záver ešte dodávajú, že nedošlo k žiadnemu ukradnutiu alebo zneužitiu údajov zákazníkov.

Náš tip
Hovoriaci plyšák Alza: Skvelý spôsob, ako prísť o nervy
12.11.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+