MojAndroid

Vítajte v našom starom známom seriáli, v ktorom si predstavujeme jednotlivé smartfóny a hovoríme si o kvalite ich fotoaparátov. S niektorými sme spokojní viac, s inými zas o čosi menej. Nami testovaná Nokia 5.3 síce patrí medzi tie lacnejšie zariadenia, no fotoaparát je jednou z tých o čosi lepších vlastností, oproti jej zbytku hardvéru a softvéru.

Nokia 5.3 má na svojej zadnej strane hneď trojicu snímačov. Jej výsledky neprekvapia v tom dobrom, ale naopak ani v tom zlom zmysle. Poďme si teda niečo povedať o jej fotoaparátoch a ukázať nejaké zábery, vyhotovené týmto smartfónom.

Fotoaparáty: Poteší prítomnosť ultra širokouhlého objektívu

Hlavný fotoaparát novej Nokie 5.3 má rozlíšenie 13 MP a svetelnosť f/1.8. Tomuto senzoru sekunduje ďalší, 5 MP, ultra širokouhlý snímač. Keďže má smartfón na svojej zadnej strane kamery hneď štyri, mnohí budú polemizovať nad tým, či sa v tejto cenovej kategórii dostalo aj na teleobjektív.

Žiaľ, nie je tomu tak a dočkáme sa iba dvojice 2 MP snímačov, pričom jeden slúži na vytváranie makro fotografií a druhý využijete na vytvorenie lepšieho hĺbkového efektu v portrétovom režime. Video je možné nahrávať v rozlíšení až 4K, no mnohí zvolia práve 1080p, kvôli menšej veľkosti vytváraného videosúboru.

nokia 5.3 fotoaparát a skener odtlačkov

Nahrávané video primárnou kamerou má tendenciu stále preostrovať, aj keď to nie je potrebné. Na monitore počítača navyše nevyzerá veľmi dobre. Na pohľad ešte horšie je video zo širokouhlej kamery, no tu sa už nestretneme s neustálym preostrovaním. To bude zrejme z dôvodu, že tento snímač ani automatickým ostrením nedisponuje.

Nokia 5.3 nahráva iba pri 30 fps

V obidvoch rozlíšeniach sa výsledný klip vyznačuje snímkovou frekvenciou 30 fps. Spomeniem aj prednú “selfie” kameru, ktorá má rozlíšenie 8 MP a svetelnosť f/2.0. Tá ma v dennom svetle milo prekvapila a na občasné fotenie bohate postačí. Dokáže nahrávať aj Full HD video.

nokia 5.3 výrez

Samotná aplikácia fotoaparátu je doplnená Nokiou, čo je plusom, keďže kamera v čistom Androide nedisponuje žiadnymi výraznými, prídavnými funkciami. Tým teraz samozrejme nemyslím Google Camera s HDR+. Appka dokáže rozpoznať rôzne scény, na ktoré sa cez objektív dívate. Následne bude výsledná fotografia prispôsobená prostrediu, v ktorom fotografujete, respektíve sa konečná snímka optimalizuje pre videné objekty.

Nokia 5.3 nočný režim síce má, no nestojí za to

Prepínanie medzi trojicou použiteľných snímačov je veľmi jednoduché a intuitívne, za čo výrobcovi dávam palec nahor. Nič praktickejšie a jednoduchšie nepoznám, ako tento použitý spôsob nad tlačidlom spúšte. Samozrejmosťou je nočný režim, ktorý svoju prácu síce vykonáva, no krásne večerné zábery vám rozhodne nevyčaruje.

nokia 5.3 fotoaparát

Chýbať nesmie ani režim HDR, portrét (ktorý funguje obstojne, no na drahšie modely nemá), fotografovanie pohyblivých objektov, integrácia Google Lens, časovač, spomalený záber so snímkovou frekvenciou 120 fps, časozber či panoráma.

Vo všeobecnosti tu však nájdete hlavne tie najzákladnejšie funkcie fotografovania, ako môžete vidieť na uvedených snímkach obrazovky. Koniec koncov, nejde o nijak špičkové fotoaparáty a výsledné zábery sú nanajvýš obstojné, no nenáročných rozhodne zaujmú dobrým kontrastom v tých najlepších svetelných podmienkach.

Pozornejšie oko si však všimne rozmazanie k okrajom snímky. Fotografie, vyhotovované primárnym senzorom, sú však extrémne podexponované v prípade slabšieho, alebo dokonca aj príliš silného okolitého svetla. Lepšie to však paradoxne je v prípade toho ultra širokouhlého senzora, kedy fotografie majú expozíciu nastavenú zväčša dobre. O kvalite konečných výsledkoch však možno pochybovať z pohľadu na iné faktory.

Fotky majú nielen že primálo detailov, kvôli nižšiemu rozlíšeniu, ale sú aj menej ostré a nevyzerajú príliš okulahodiaco ani na obrazovke mobilu, nie to ešte pri detailnejšom pohľade a po priblížení. 2 MP makro snímač je potom prakticky rovnaký, ako ďalšie 2 MP snímače s rovnakou funkcionalitou v ostatných zariadeniach od iných značiek. Tie zrejme používať ani nechcete a nachádza sa tu spolu s tým hĺbkovým iba do počtu, aby bolo dovŕšené kvarteto fotoaparátov v nie drahom telefóne. Farebné podanie je ale celkom slušné, vzhľadom na cenu zariadenia.

Testovacie fotografie:

Portrét
Večerná fotografia

Predný fotoaparát:

Testovacie video:

Testovacie širokouhlé video:

Pochváľte sa svojimi fotografiami zo smartfónu Nokia 5.3

Vlastníte aj vy tento smartfón? Podeľte sa s fotografiami zhotovenými vaším smartfónom vo FOTOmánii a ukážte svetu vaše výtvory. Okrem toho takýmto spôsobom môžete pomôcť každému, kto uvažuje o kúpe telefónu, no ešte predtým si chce overiť ako telefón fotí za bežných podmienok.

Nie ste majiteľom smartfónu Nokia 5.3? Nevadí, aj tak sa môžete podeliť o fotografie z vášho telefónu a pomôcť tak ostatným používateľom pri výbere nového smartfónu. Prejdite na stránku FOTOmánia a pridajte fotky priamo z vášho mobilu a podeľte sa o vaše zábery s ostatnými čitateľmi.

2.9.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+