MojAndroid

Spoločnosť Xiaomi sa na svojom YouTube kanále venuje mnohým populárnym mýtom. V minulosti napr. firma priniesla video, ktoré skúma, či naozaj zubná pasta dokáže odstrániť škrabance na displeji telefónu. V najnovšom príspevku sa venuje pôsobeniu búrky na mobilné telefóny. Ovplyvňuje ich nejako? Je šanca, že do vás kvôli vášmu smartfónu trafí blesk, väčšia? Video spracovala a vysvetlila Phone Arena.

Výsledky experimentu pomocou využitia Tesla cievky

Keď v roku 1891 Nicholas Tesla vymyslel tzv. Tesla cievku, kto vie, či rátal s možnosťou, že ju budeme v budúcnosti využívať na podobné účely. Ide o elektrický rezonančný transformátorový obvod, schopný vygenerovať rôzne stupne elektriny. Keďže počas experimentu chceli simulovať blesky, zamerali sa na generovanie nízko frekvenčného signálu. Následne na Tesla cievku položili mobil a vyskúšali jeho rôzne funkcie.

Tesla cievka a mobil
Tesla cievka a mobil | Zdroj: Xiaomi

Zistili, že pustené video simulované blesky neovplyvnili absolútne vôbec, rovnaký výsledok bol aj pri vykonaní telefonického hovoru. Ako je to možné? Veď sami na obrázku môžete vidieť, že vygenerovaná energia dokonca prechádza mobilom a vychádza jeho koncami. Je to spôsobené tým, že väčšina funkcií moderného smartfónu prebieha na vysokej frekvencii. Preto je relatívne veľmi malá šanca, aby bol váš mobil počas búrky nejak viditeľne ovplyvnený.

Hrozí mi počas búrky nejaké nebezpečenstvo?

Pokiaľ by ste behali počas búrky po vonkajšku z nejakého dôvodu so starým drôtovým telefónom a aktívne ho používali, šanca tam je. Drôt môže pôsobiť ako anténa a zvýšiť šancu na zasiahnutie bleskom. V histórii takéto prípady neboli ojedinelé a občas končili tragicky. Napr. v roku 1985, v dôsledku využívaniu drôtového telefónu došlo aj k strate na živote. Dnes sa už situácia mení.

V roku 2019 ale nastal zvláštny prípad, kedy muž v Indii bol zasiahnutý bleskom počas telefonovania na jeho smartfóne. Či to reálne nejak ovplyvnilo jeho šance, nedokážeme s istotou povedať. Každopádne, pravdepodobnosť zasiahnutia bleskom je vo vašom živote 1 ku 15 300, takže určite to nie je dôvod na paniku. Pre ľudí je samozrejme prirodzené radšej sa podobným situáciám vyhýbať.

Náš tip
Vianoce 2022: Veľký výber najlepších smartfónov pod stromček

19.12.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+