MojAndroid

Človek je tvor vynaliezavý. Veľmi radi vymýšľame zaujímavé riešenia na rôzne problémy, niektoré efektívne, iné už menej. Samostatnú kategóriu tvoria technológie. Veď priznajte sa, koľkí z vás telefón po namočení skúšali dať na noc do ryže? Pred pár rokmi sa na internete objavili videá, ktoré mali pomôcť vyriešiť škrabance na displejoch smartfónov. Údajne stačí na pár minút natrieť poškodené miesta zubnou pastou a zázrak je dokonaný. Xiaomi informuje o tom, či je to naozaj tak.

Ako zubná pasta reálne ovplyvňuje displej mobilu?

Škrabance na displeji mnohí klasifikujú ako povrchové poškodenia. Zubná pasta má v tejto rovnici pôsobiť ako leštiaci prostriedok, ktorá jednoducho škrabance odstráni. Musím vás však sklamať, zázraky nečakajte. Na prvý pohľad jednoduché poškodenie totiž zasahuje do štruktúry skla a chýbajúce mikročastice akékoľvek podomácky vyrobené leštidlo neprinavráti naspäť, ani vzniknuté diery nevyplní. Displej vám môže spoľahlivo opraviť výrobca. Väčšinou vám ho ale kompletne celý jednoducho vymenia.

zubná pasta displej
zubná pasta displej | Zdroj: Xiaomi

S istotou môžeme teda konštatovať, že známe tvrdenie je v realite mýtus. Navyše, pokiaľ sa rozhodnete vyskúšať túto neefektívnu metódu, zbytočne si poškodíte displej mobilu. Zubná pasta je totiž alkalická látka, ktorá po nanesení začne poškodzovať oleofóbnu vrstvu na displeji vášho telefónu.

Oleofóbna vrstva? Čo to je?

Už z názvu vyplýva, že povrch displeja na vašom telefóne je štandardne potretý akýmsi olejom. Ten je zameraný hlavne na lepšiu údržbu a efektívnejšie dotykové ovládanie. Znižuje ukladanie nečistôt a šmuhy spôsobené odtlačkami prstov. Vďaka tomu môžete váš telefón jednoducho vyčistiť handričkou a bude vyzerať ako nový. Samsung si dokonca v roku 2018 nechal patentovať samoregenerujúcu oleofóbnu vrstvu. Tento fakt vám môže dotvoriť obraz o tom, aká dôležitá je jej súčasť pre smartfóny.

Určite si teda nepotierajte displej vášho mobilu zubnou pastou! V skutočnosti, mierne poškodenie môžu spôsobiť všetky látky, ktoré obsahujú alkohol. Na to vás upozornia aj v obchodoch, pokiaľ si zakúpite akúkoľvek tekutú ochranu displeja.

Náš tip
Obávate sa, že vám niekto ukradne telefón? Nový patent by tento problém mohol vyriešiť

16.12.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+