MojAndroid

Spolčnosť Adobe stojí za fenomenálnym programom Photoshop, ktorý navždy zmenil dôveryhodnosť ľudí voči tomu, čo vidia na fotografii. Dnes je nástroj skôr využívaný na grafickú tvorbu, no stále ide o fenomén, ktorý navždy zmenil svet. Aj keď práve firma Adobe bola tá, ktorá umožnila vytvárať “falošné” fotografie a dovolila šikovným používateľom upraviť fotografiu podľa vlastných predstáv, teraz prichádza s nástrojom z presne opačného konca spektra. Pomocou umelej inteligencie odhalí fotografie, ktoré boli upravené Photoshopom.

Karta sa obrátila

Kým pred rokmi Adobe prinieslo nástroj, ktorý v ľuďoch vyvolával nedôveru voči digitálnym fotografiám, teraz sme sa dočkali pravého opaku. Adobe predstavilo prototyp nástroja, ktorý za pomoci umelej inteligencie dokáže identifikovať retušované fotografie.

Práve tie, spolu s falošnými videami, spôsobujú v poslednej dobe množstvo obáva z toho, ako pristupujeme k online vizuálnemu obsahu. Spoločnosť Adobe uvádza, že si je vedomá etickej zodpovednosti, ktorú so sebou nástroje ako Photoshop nesú. Napriek tomu sa zatiaľ nechystajú z tejto novinky vytvoriť komerčný produkt.

Pomáhala umelá inteligencia

Nástroj je špecificky trénovaný na to, aby spoznal úpravy pomocou funkcie Liquify vo Photoshope. Tá je používaná na úpravu kontúr tváre a tela, čo sú finty známe najmä z módneho priemyslu. Inžinieri využili neurónové siete, ktoré trénovali na základe dát s porovnaniami originálnej a upravenej fotografie. Výsledok je obdivuhodný, keď nástroj správne identifikuje upravenú fotografiu až v 99 % prípadov, kým testovacia skupina reálnych ľudí mala iba 53% úspešnosť.

17.6.2019
Zdroj: The Verge

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+