MojAndroid

Na Zemi je zhruba 7 miliárd ľudí a každý z nich minie 1,5 GB dát denne, po prepočítaní na jednotlivca. Je to obrovské množstvo dát, pre porovnanie – v roku 1992 celé ľudstvo minulo len 100 GB dát denne. Sú to zaujímavé čísla – nakoniec ešte jedno zaujímavé číslo – 64 TB, presne toľko dát je schopné spracovať jedno plne autonómne vozidlo. Správu prináša HuaweiCentral.

Denne prenesie ľudstvo zhruba 1,5 GB dát na osobu
Foto: Redakcia

Počet prenesených dát bude rásť

Na horizonte nie je ani náznak toho, že by mal počet prenesených dát klesať alebo brzdiť, práve naopak. S príchodom 5G, autonómnych vozidiel, rozširujúcej sa sieti inteligentných doplnkov do domácnosti a pod. sa očakáva ešte dodatočný nárast. Po celom svete bolo už rozmiestnených viac než 1,5 milióna 5G antén od 176 poskytovateľov internetu. V súčasnosti má k dispozícii 5G sieť viac než 520 miliónov používateľov. To je síce malé číslo v porovnaní s celou populáciou (7 miliárd), ale v budúcnosti toto číslo určite porastie.

Všetko sa postupne prenáša do digitálu – naše dokumenty, hudba, informácie, komunikácia, práca, štúdium a iné. Čím dostupnejšia bude táto technológia, tým viac porastie objem prenesených dát. V ceste by však nemali stáť mobilný operátori, ktorí na dnešnú dobu, aspoň na Slovensku, si pýtajú celkom slušnú sumu za každý prenesený gigabajt. To trochu obmedzuje ochotu používateľov prenášať väčšie množstvá dát cez mobilný internet.

Náš tip
Telekom: Pribudli nové oblasti s pokrytím 5G, podpora pre 29 modelov smartfónov

4.11.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+