MojAndroid

Podvodníkom na internete ešte nestačilo a spôsobov, ako chcú ľudí oklamať, je čoraz viac. Často sa tvária ako overené inštitúcie a od potenciálnych obetí lákajú citlivé údaje, prípadne aj peniaze. Na jeden z takýchto podvodov upozorňuje aj slovenský mobilný operátor 4ka. Zákazníkov varuje prostredníctvom e-mailu.

Slovenskom sa šíria podvodné SMS správy vydávajúce sa za 4ku

Informuje v ňom, že podvodníci tentokrát oprášili starší, no stále veľmi účinný podvod. Z cudzieho čísla posielajú SMS správu, ktorá sa vydáva za oficiálnu správu operátora. Informujú v nej o zablokovaní karty, čo samozrejme nie je pravda. Zároveň prichádza s užitočnými tipmi, ako sa môžete chrániť:

  • Overujte si číslo odosielateľa – najjednoduchší spôsob, ako podvod odhaliť. Oficiálne SMS od 4ky chodia z čísla 950.
  • Neklikajte na pofidérne odkazy v správach – oficiálnou doménou je 4ka.sk, ak sa po kliknutí na odkaz dostanete na inú webovú stránku, ide o podvod. Podvodné stránky sa často vyznačujú aj rôznymi preklepmi či chybami v texte, no v tejto modernej dobe je takýchto chýb čoraz menej.
  • Buďte ostražití – podvodníci často napodobňujú oficiálne stránky operátorov a zneužívajú ich logo aj farby.

Ak si potrebujete dobiť kredit, kúpiť eSIM alebo zaplatiť za inú službu, vždy si skontrolujte, či sa nachádzate na doméne 4ka.sk, prípadne môžete kontaktovať zákaznícku linku 950.

Ako sa nenechať nachytať? Stiahnite si náš e-book

V súvislosti s podvodmi na internete dávame do pozornosti náš e-book Ako byť smart a nesadnúť na lep podvodníkom. Je úplne zdarma a nájdete v ňom informácie o najčastejších podvodoch, či už ide o mobilných operátorov, banky a podobne. Súčasťou e-booku je aj rozsiahly návod, ktorý sa týka najdôležitejších zásad ochrany pred kybernetickými útočníkmi.

24.1.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+