MojAndroid

Štvrtý mobilný operátor svoje služby oficiálne spustil v pondelok. Jednou z výhod, ktoré sú v prípade štvorky zrejmé, je aj to, že zákazníci si budú môcť kúpiť SIM kartu na 1550-tich pobočkách Slovenskej pošty. V praxi to znamená, že pre svoju SIM nemusíte chodiť ďaleko, ale len na najbližšiu poštu, ktorá je dnes vo väčšine obcí a miest. Aj v našom prípade sme si po SIM kartu odskočili z redakcie pešo, keďže pošta je doslova na krok od nás.

dav

Kúpa SIM karty: stačí občiansky preukaz

Na pošte nájdete označenia a logá nového operátora, pričom aj predajné miesto je dobre označené. Ak viete, že chcete SIM kartu operátora, určite ho neprehliadnete. Nevieme, ako to je na iných poštách, ale v našom prípade sme ihneď vedeli, kam máme ísť. Po našom príchode do budovy pošty milá pani akurát vybavovala jedného zo zákazníkov, ktorý si podobne ako my, odniesol SIM kartu operátora 4ka. Jej vybavenie je skutočne rýchle a trvá najviac 5 minút. Na zakúpenie základného 4 eurového balíčka budete potrebovať len občiansky preukaz.

dav

Pani, ktorá nás obsluhovala, vypísala osobné údaje z občianskeho preukazu a zároveň sa pýtala aj na ďalšie kontaktné informácie, ako telefónne číslo a e-mail – tieto samozrejme nemusíte uvádzať. Ďalej môžete, ale aj nemusíte, súhlasiť so spracovaním osobných údajov, či so zverejnením telefónneho čísla. A to je v podstate všetko. Podpíšete registračný formulár, zaplatíte 4 eurá a odchádzate so SIM kartou štvrtého operátora. Tá je zabalená v žlto-zelenom balení a dostanete ju aj s ďalšími informačnými letákmi. K dispozícii je vo všetkých veľkostiach, vrátane klasickej, micro a nanoSIM.

dav

Prvé zapnutie: potrebné nastaviť APN internet

Využívanie služieb je po vložení do smartfónu bezproblémové, volania a hovory sa uskutočňujú v 2G sieti. Mobilný internet sa nám na Xperii Z3 Compact nepodarilo nastaviť hneď a parametre pripojenia sme museli zadávať manuálne (stačí vytvoriť nový prístupový bod s ľubovoľným názvom a APN v znení internet). Keďže sa nachádzame mimo pokrytie 4G sieťou, tak máme k dispozícii iba EDGE, pri ktorom je prenos dát v národnom roamingu, spoplatňovaný 4 centami za 1 MB. O probléme s pokrytím sme však hovorili už aj v článku Porovnanie operátorov: 4G mapa pokrytia na Slovensku.

dav

Po minutí 4-eurového kreditu si na pobočkách operátora môžete zakúpiť ďalší kredit vo výške 4, 8, 12 alebo 16 eur a na kartu si ho môžete pripísať rovnako, ako v prípade iných predplatených kariet. Téme nového slovenského operátora sa budeme venovať aj naďalej a môžete sa tešiť na rôzne porovnania či testy, ktoré s novou SIM kartou plánujeme urobiť.

Aktualizácia 7.10.2015

Postrehy spojené s ponukou 4ky

1. Na využívanie internetového balíčka potrebujete 4G smartfón 

Dôležité je však upozorniť aj na fakt, že ak chcete využívať 4G internet od 4ky, potrebujete aj 4G smartfón alebo tablet. Nový operátor zatiaľ nemá žiadne pokrytie 3G, to znamená, že v prípade, ak máte smartfón s podporu len 3G, surfovať budete v rýchlostiach siete 2G, teda edge. Operátor má aktuálne v ponuke len dve zariadenia s podporou 4G, a to LENOVO A2010 a Huawei Y635. Zoznam všetkých zariadení, ktoré podporujú 4G, nájdete aj v našom Android katalógu smartfónov a katalóg tabletov.

2. Aktivácia balíka 4G GIGA zatiaľ len na pošte

Podľa našich skúseností sa zdá, že balík 4G GIGA sá dá momentálne aktivovať len v pobočkách operátora – teda na pošte. V budúcnosti má pribudnúť možnosť aktivácie cez e-shop či SMS, ktorý ale momentálne nefunguje. O tom, kedy bude táto možnosť dostupná, nevedia ani operátori an zákazníckej linke či na pobočkách pošty. Aktuálnu výšku kreditu si môžete skontrolovať jednoducho zaslaním SMS v tvare SPOTREBA na krátke číslo 950 alebo zavolaním na skrátené číslo *55# alebo čoskoro aj online na www.4ka.sk/zakaznicka-zona.

Celé aktivovanie dátového balíčka je navyše trochu “ošemetné”. Priebieha tak, že zákazník príde na poštu, zamestnanec mu aktivuje SIM kartu a potom si vypýta 1 euro za aktivovanie balíčka. Poplatok treba uhradiť na mieste a nedá sa “strhnúť” z kreditu. Následne zákazník do terminálu na pošte zadá 2-krát svoje nové číslo a balíček sa mu aktivuje. Ak si chce potom zákazník aktivovať ďalší gigabajt dát, musí opäť prísť na pobočku pošty a celým procesom prejsť odznova (samozrejme, okrem aktivovania karty). Nevýhodou je nutnosť vlastnenia mobilného telefónu, v ktorom kartu aktivujete. Ak napríklad chcete kúpiť niektorý z mobilov, ktoré ponúka 4ka a aktuálne ho na danej pošte nemajú, musíte kartu vložiť do vlastného zariadenia, inak vám neaktivujú vašu novú kartu a tým pádom ani balíček dát. Ten si potom môžete po aktivovaní SIM karty predplatiť pri ďalšej návšteve pobočky operátora (pošty). Hovoríme o vlastnej skúsenosti z pošty v žilinskom Auparku.

3. 4ka funguje akoby v dvoch rozdielnych sieťach

Aby sme veci uviedli na správnu mieru, tak musíme napísať aj to, že nový operátor 4ka funguje akoby v dvoch sieťach – 2G a 4G. Dátový balíček 4G GIGA sa dá zakúpiť iba pre sieť 4G (ktorú zabezpečuje Swan) a 1 GB dát môžete čerpať iba v pokrytí 4G siete. Ak máte iba 3G zariadenie, v rovnakom pokrytí čerpáte z balíčka GIGA dáta cez 2G pripojenie (SWAN-u). Pokiaľ sa dostanete mimo pokrytia 4G siete a vaše zariadenie ukazuje pripojenie edge, znamená to, že sa nachádzate v 2G sieti (ktorú ponúka v rámci národného roamingu Telekom) a teda za prenos dát musíte platiť samotatne, mimo balíka 4G GIGA, a to v sume 4 centy za prenesený megabajt dát. A to aj v prípade, že máte zakúpený balíček 4G GIGA. Cena 4 centy za prenesený megabajt platí aj v prípade, že sa nachádzate v 4G sieti operátora, no nemáte aktivovaný internetový balíček 4G GIGA. Túto informáciu nám potvrdil aj operátor na zákazníckej linke.

Aké máte skúsenosti s novou SIM kartou od operátora 4ka vy?

7.10.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+