MojAndroid

Úspešne sme zvládli najkrajšie sviatky roka – Vianoce. Všetci ste si určite rozbalili svoje darčeky a možno ste si pod stromčekom našli aj nejaký nový smartfón alebo príslušenstvo. Počas Vianoc mali plné ruky práce aj slovenskí mobilní operátori, ktorých siete doslova praskali vo švíkoch. So štatistikami zo štedrého dňa sa nám pochválila 4ka prostredníctvom tlačovej správy.

„Mobilní zákazníci dokázali počas Štedrého dňa predátovať rekordných viac ako 214,94 TB TB dát, čo prestavuje 17,6% nárast oproti predchádzajúcemu roku 2022 a takmer 61% nárast toho, čo predátovali dva roky dozadu. Potvrdzuje sa, že ľudia celkovo posielajú menej SMSiek, ale viac si telefonujú a hlavne vo veľkom dátujú. Napriek tomu môžeme povedať, že pokles SMSkovania sa takmer zastavil. Naopak trend telefonovania sa otočil, keď v čase najvyššej hlasovej prevádzky medzi 10:00 a 11:00 stúpol po 3 rokoch poklesu, a je najvyšší od roku 2020. V roku 2023 nám celkový objem prevolaných minút na Štedrý deň výrazne narástol o 16,2% oproti predchádzajúcemu roku. Trend dátovania je stále stúpajúci, a to ako doma, tak i v medzinárodnom roamingu, čo nás veľmi teší,“ 

Patrik Kollaroci, technický riaditeľ pre mobilné služby 4ka

Štvorkári telefonovali, ale aj esemeskovali

Štvorkári počas Vianoc dátovali, esemeskovali a telefonovali. Hlasové služby rástli pomerne výrazne, pričom pretelefonovaných bolo 2,42 milióna minút. V minulom roku to bolo 2,08 milióna. Priemerná dĺžka hovorov sa tiež zvýšila, a to takmer na dve a pol minúty (139 sekúnd). Esemesiek bolo poslaných 1,35 milióna, čo predstavuje len mierny pokles v porovnaní s minulým rokom (1,5 %).

Nemali by ste prehliadnuť:

Najviac Štvorkári telefonovali medzi 10. a 11. hodinou a potom večer po 20:00. Najmenej telefonátov operátor zaznamenal medzi 17. až 19. hodinou, pretože práve v tomto čase sa Slováci zišli k vianočnej večeri.

Dátová prevádzka sa zvýšila výrazne

Zákazníci sa v rámci dát absolútne neobmedzovali. Operátor uvádza, že počas Vianoc preniesli rekordných 214,94 TB dát, čo je nárast o viac ako 17,6 percenta v porovnaní s minulým rokom. Zaujímavou informáciou je aj to, že ľudia začali dátovať od skorého rána a neprestali ani do polnoci. Najviac dát bolo prenesených v čase od 20:00 do 21:00.

Zákazníci dátovali aj v národnom roamingu, kde bola tiež zaznamenaná rekordná spotreba, ktorá v porovnaní s minulým rokom narástla o 12 percent.

Náš tip
4ka: Tieto smartfóny boli v novembri najpredávanejšie
27.12.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+