MojAndroid

Dá sa povedať, že z nováčika na trhu sa za uplynulé obdobie stal plnohodnotný hráč, ktorý má medzi veľkými značkami čo povedať. Dôkazom toho bol aj nárast zákazníckej bázy 4ky, ktorá sa zo 100-tisícovej hranice rozrástla na 300-tisíc – presne toľko, koľko si mobilný operátor zaumienil začiatkom minulého roka. 4ka nezaháľala a svoju konkurenciu zahanbila najmä ponukou dátových balíkov TO. Tie pre zákazníkov priniesli bezkonkurenčnú nádielku dát, ale aj zaujímavý počet voľných minút či SMS správ. Aké plány má však 4ka pre tento rok a na čo sa môžeme tešiť? Na naše otázky odpovedal riaditeľom divízie obchodu a marketingu SWAN Mobile, a. s., Peter Helexa.

Peter-Helexa-2_3

Ako hodnotíte uplynulý rok? Podarilo sa vám naplniť všetky vaše ciele, ktoré ste si dali na začiatku roka?

Minulý rok považujeme za mimoriadne úspešný. Podarilo sa nám nielen dosiahnuť plánované počty zákazníkov či záväzky v oblasti pokrytia, ale najmä sme naštartovali „dobu dátovú“. Na slovenský trh sme uviedli nové datacentrické produkty, respektíve paušály TO., ktoré si okamžite našli vďaka svojej výhodnej cene tisícky fanúšikov medzi tými, ktorí sa nechcú v dátovaní obmedzovať. Ako prví a zatiaľ jediní ponúkame nelimitovaný paušál TO.∞ s neobmedzenými minútami, SMS a dátami po celom Slovensku. Určitou satisfakciou a pobavení je pre nás aj fakt, že práve uvedenie našich revolučných noviniek rozhýbalo dovtedy takmer nečinnú konkurenciu, ktorá sa cítila neohrozene a nedokázala alebo skôr sa nechcela prispôsobovať trendu zo zahraničia. Napríklad tomu, že dáta sú budúcnosťou, ktorá už nastala. Bohužiaľ pre zákazníkov konkurencie sme im tú budúcnosť ukázali až my a teraz sa krvopotne snažia zachytiť už rozbehnutý vlak. Za ďalšie historické prvenstvo považujeme aj to, že sme ako prvý operátor na Slovensku spustili komerčne technológiu VoLTE.

Minulý rok ste začínali so 100 tisíc zákazníkmi, ktorých počet sa počas roka rozrástol na viac ako 300-tisíc. Aký nárast zákazníckej bázy očakávate tento rok?

Tešíme sa každému novému zákazníkovi. Predpokladáme, že rodina Štvorkárov by do konca roka mohla mať viac ako 500-tisíc členov.

Dá sa povedať, že 4ka minulý rok dospela a v druhej polovici roka sprístupnila viacero kľúčových služieb. Plánujete pokračovať v nasadenom rýchlom tempe už od začiatku nového roka?

Neplánujeme poľaviť na začiatku a ani na konci roka. Už čoskoro predstavíme minimálne jedno veľké prekvapenie.

Dáta sa stali jedným z najväčších lákadiel, ktoré ako mobilný operátor ponúkate. Neraz sú aj dôvodom prechodu od konkurencie. Plánujete ponuku dátových balíkov a programov TO. aj naďalej rozširovať alebo tento rok ostanete pri aktuálnej ponuke?

V 4ke máme jednu zásadu – vždy pozorne načúvať potrebám zákazníka a následne sa snažíme im čo najviac vyhovieť. Už viackrát sme sa nechali inšpirovať nápadmi Štvorkárov. To do veľkej miery určuje aj našu produktovú politiku. Určite však nezaspíme na vavrínoch a aj naďalej budeme bojovať za lacné hovory a dáta, ako sme to v minulosti sľúbili.

Aké je správanie bežného „4kárskeho“ zákazníka? Ľudia u vás viac telefonujú, posielajú správy alebo dátujú?

Štvorkári stále viac telefonujú, najsilnejšia hlasová prevádzka je počas pracovných dní medzi 14-tou a 20-tou hodinou. Čo nás ale teší, je neustály nárast dátujúcich zákazníkov. Dnes už dátuje 38% našich zákazníkov. Štvorkára nájdete najčastejšie online ráno od 7-mej do 9-tej hodiny, počas obeda a večer od 17-tej do 22-hej hodiny. Rovnako od uvedenia značky 4ka a spustenia predaja predplatenej služby Moja 4ka každý mesiac evidujeme kontinuálny nárast dátovej spotreby u našich zákazníkov. Napríklad v auguste 2016 zákazníci 4ky predátovali vyše 400 terabajtov (TB), no už počas januára 2017 sa mesačná spotreba zvýšila nad úroveň 700 terabajtov (TB). Ak sa pozrieme na priemernú dennú spotrebu: Štvorkári v súčasnosti denne predátujú 23 až 24 TB.

mobilecloud

Viete nám povedať, v ktorom kraji Slovenska má 4ka najviac zákazníkov?

Najviac zákazníkov máme na východe a severe SR, veľmi dynamicky však v poslednej dobe rastie aj počet zákazníkov na západnom Slovensku. Najviac dátujúcich zákazníkov máme v Bratislave, Prešove a Košiciach.

Tento rok má Európska únia zrušiť roaming. Ako to vlastne bude vyzerať z pohľadu zákazníka, čo sa zmení a aké budú ceny 4ky pri volaniach a dátovaní v zahraničí?

Pozorne sledujeme a analyzujeme rozhodnutia Európskej komisie i regulátorov ako na európskej, tak na národnej úrovni. Máme za to, že regulácia sa nijako nedotkne našej ceny 4 centy za minútu hovoru, SMS či MB dát, ktorú sme už pri štarte predaja predplatenej služby Moja 4ka nastavili jednotne doma i v celej EÚ.

4ka v minulom roku pokryla vlastnou sieťou 66% obyvateľov Slovenska. Aké plány máte pri rozširovaní 4G/LTE internetu tento rok? Zameriate sa aj na iné lokality ako mestá a obce – teda napríklad na diaľnice, rýchlostné cesty, železničné trate z Košíc do Bratislavy, či lyžiarske strediská?

Sústredíme sa na náš sľub pokryť do konca roka 80% populácie Slovenskej republiky našou modernou 4G sieťou. Naše 2G služby sú však dostupné pre 99 % populácie Slovenska.

4ka_nové mestá

Minulý rok ste vo svojej sieti ako prví na Slovensku spustili technológiu VoLTE. Zatiaľ je však počet podporovaných zariadení veľmi malý, plánujete rozšíriť podporu aj na ďalšie smartfóny?

Neustále rokujeme s výrobcami mobilných telefónov. Podľa našich informácií už čoskoro na slovenskom trhu pribudnú ďalšie telefóny podporujúce túto technológiu. Je veľká škoda, že výrobcovia trestajú Slovákov za to, že žijú v krajine, ktorá nepatrí k veľkým trhom.  

V súčasnosti pre telefónne hovory a SMS správy využívate národný roaming, plánujete do najbližších rokov výstavbu vlastnej siete na volania alebo sa do budúcnosti spoliehate na rozšírenie technológie VoLTE?

Dnes už pokrývame našou vlastnou 2G a 4G sieťou viac ako 66% populácie, cez ktorú zabezpečujeme ako dátové služby (2G/4G), tak hlasové volania či SMS (2G). Ako bolo spomenuté neustále rozširujeme aj pokrytie 4G služby, ktoré by malo do konca roka dosiahnuť úroveň 80%.

Náš tip
VoLTE je budúcnosť telefonovania. Otestovali sme ho

volte

Čoraz častejšie sa do ponuky konkurencie dostávajú rôzne mixy balíkov služieb. Tie rozširujú ponuku mobilných služieb napríklad o televíziu, pevný internet a podobne. Neplánujete v spolupráci so SWANom spustiť podobný mix aj vy?

Dnes ponúka SWAN svojim zákazníkom v spolupráci so 4kou paušály TO. za ešte lepšie ceny ako obvykle. Nevylučujeme, že v budúcnosti dostanú aj Štvorkári možnosť získať niektoré produkty SWANu za výhodnejších podmienok. Napokon SWAN aj SWAN Mobile sú sesterské spoločnosti, ktoré k sebe vždy mali blízko.

Plánujete tento rok rozšíriť ponuku smartfónov, prípadne ich začať aj dotovať?

Operátori, ktorí ponúkajú dotované telefóny, zároveň zákazníkov viažu často nevýhodnými podmienkami a cenu zariadenia premietajú do cien hovorov či dát. Pri výhodných cenách, s ktorými prichádza 4ka, zákazník omnoho viac ušetrí, ak si telefón kúpi v hotovosti alebo na splátky a radšej bude viac volať a dátovať bez strachu, že ho to zruinuje. To, že sa dá balík služby a zariadenia spraviť aj inak, dokazuje napríklad balík TO.naRok, ktorý obsahuje ročný internet a šikovný ultraprenosný WiFi router. Po týchto balíkoch sa na našich predajných miestach i na webe doslova „zaprášilo“ a ešte stále „práši“, keďže tieto „vianočné“ balíky predávame ešte do konca apríla. Ponuku smartfónov určite tento rok rozšírime a v spolupráci s finančnými inštitúciami chceme prísť aj s ponukou ich financovania.

Keby ste mali svojim zákazníkom odkázať, na čo sa môžu tešiť tento rok najviac, čo by to bolo?

Naši zákazníci sa môžu tešiť na všetko to, na čo sú v 4ke zvyknutí. Na inovatívne produkty, na výhodné ceny a moderný i netradičný prístup.

17.2.2017
 • tomas

  mam sluzbu swan go.. budem mat balicek.TO za polovicu do konca roka 2018??? vie mi to niekto potvrdit??

  • mne sa zdá že do konca roka 2017

  • JOHNNY MNEMONIC

   Ano budes. Na toto som sa pytal minuly tyzden v 4ke a aj v SWANe. Len to 4ke treba oznamit ?

 • Tomas JuaNex Grman

  Ja som presiel po 12-tich rokoch z Telekomu a naozaj si nemozem stazovat. Dokonca aj v obci mimo mesta kde byvam je 4G pokrytie a celkovo lepsi signal ako ma zena s Oranzovim operatorom.

  @mobile

  • marian

   ja som presiel z O2 na 4ka. celkove pokrytie stoji za nic u oboch. avsak 4 ka je vyrazne lacnejsia, viac dat a dovolim si tvrdit ze vo velkych mestach je signal lepsi ako O2. Nepaci sa mi ze sa vyhol odpovedi na otazku ako to bude s dialnicami atd.

   • koso

    mam oba a signal je niekde lepsi u 4ky niekde u O2….mesto od mesta neda sa to takto pausalizovat :D

   • skoda9635

    Medzi riadkami povedal to, že idú pokrývať dediny a vylepšovať čiastočné pokrytia a že diaľnice a tie bludy majú ešte čas.

 • Fyi de Will

  niektoré mestské štvrte LM nemajú vôbec pokrytie ani 2G, hoci LM má tzv. plné pokrytie 4-kou

  • Laco

   To isté je aj v Prievidzi.

 • 4ka je nekvalitny operator

  to uz je nechutne tie vygrci co tu autor predvadza. ze plnohodnotny hrac. :) a ten typek v rozhovore je tiez vtipny. ze data su buducnost, ktora uz nastala. :) len si ujo akosi pozabudol prelozit slovo mobilny. mobilny operator, mobilne data su od toho, ze som s nimi mobilny. nie ceny su prvorade pre tych, ktori potrebuju byt ozaj mobilny. a data su mozno buducnost, ale nie vo 4ke. lebo na 2g nepomozu ani nekonecne data. lebo ich neminiem nie preto, ze by boli nekonecne, ale neminiem ich lebo nemam ako. po prvej otazke a odpovedi som docital. 4ka je jeden velky nekvalitny odrb. to ako keby v dobe pevnych liniek sa niekto chvalil, ze ma bezdrotovu pevnu linku. no nenormalne super. tiez to mohol vyuzivat tak akurat doma a maximalne 2 metre od domu.

  • 4ka tu je ešte len 1,5 roka nie ako Orange,O2,Telekom ktorý tú sú aj viac ako 15 rokov a stihli si vybudovať siete….myslím že toho stihli za to koľko tu sú dosť…ale zas nemôžeš čakať že za tak krátku dobu budeš mať pokrytý každý centimeter ulice abo dediny…

  • koso

   nemate doma zchod lebo tam patria taketo srackvoe komenty , BTW od swanu(4ky) mam 100GB net za 10 eur mesacne v telefone a nemam prbolem s pripojenim ci uz doma , u rodicov ale aj na zhrade kusok zamestom mesacne pretaham tak 60-80 GB samozrejme u rodicov pripajam k tomu aj dva notebooky na kvalitu signalu sa stazovat nemozem ked som doma mam lepsi ping ako som mal na UPC to iste aj rychlost stahovania 10-15 MB/s (realna rychlost stahovania ktoru som dosiahol)

 • 4ka je nekvalitny operator

  teda ospravedlnujem sa, precital som si aj druhu otazku. a o amaterizme autora svedci prave ta druha odpoved. absolutne nekryticky zozerie ujovi volte. dokopy je na slovensku mozno 10 telefonov, ktore to dokazu, ale tvarime sa ako majstri sveta. uz len kvoli stvorke budu vyrobcovia mobilov „odblokovavat“ volte na telefonoch, ktore to uz maju, ale su „bloknute“.

 • čka

  „Naše 2G služby sú však dostupné pre 99 % populácie Slovenska.“ toto je klamstvo

 • ja som so 4kou spokojný, za 1,5 roka toho stihli dosť…

 • SpravdivyL

  Presne ako píše kolega nižšie. Ake trestanie ty mudrlant. Je tu dosť telefónov s volte ale 4ka nevie predávať zariadenie drahšie ako 80€. Druhá vec koľko operátorov reálne používa voLte?

Potrebujete poradiť ? Vyskúšajte Android Fórum

eAutoPortal.sk Prečítajte si novinky zo sveta elektromobilov.

Používateľské recenzie
Fotománia

+