MojAndroid

Téme bezpečnosti sa na našom webe venujeme pravidelne. Niekto by si mohol povedať, že už stačilo, no stále sa nájde obrovské množstvo používateľov, ktorí skočia na lep kybernetickým podvodníkom. Portál Laptopmag.com teraz informoval o novej hrozbe v podobe aplikácií, ktoré vám chcú ukradnúť bankové účty.

Ak si stále hovoríte, že vám nemôžu nič ukradnúť a nie ste pre kyberzločincov zaujímaví, mýlite sa. Stačí trocha nepozornosti a máte problém. V tomto prípade sú v nebezpečenstve vaše peniaze. Nebezpečné aplikácie, ktoré sa objavili, sa snažia len o jediné. Obrať vás o ne. Navyše, netýka sa to len používateľov Android smartfónov, ale aj iPhonov.

hacker-titulka
Zdroj: Pexels.com / Úprava redakcie

Konkrétne ide o viac ako 200 aplikácií, ktoré nielenže kradnú citlivé dáta, ale dokonca prostredníctvom nich sa môžu útočníci dostať priamo do vášho zariadenia a ovládať ho. Prakticky si s ním môžu robiť čo chcú.

Pokiaľ sa na aplikácie pozrieme bližšie, zistíme, že medzi nimi sú rôzne typy. Napríklad aplikácie fotoaparátu, rôzne nástroje, čítačky QR kódov, aplikácie slúžiace na úpravu fotografií a podobne. Aké konkrétne typy malvéru obsahujú, zatiaľ nevieme. Zdroj taktiež neuvádza to, či sa aplikácie nachádzajú v obchode Google Play, no vylúčené to určite nie je.

Nezabúdajte na základné pravidlá

Preto by ste mali byť pri inštalácii nových aplikácií, ale aj hier obozretní. Odporúčame ich inštaláciu z overených zdrojov. Pre používateľov Android smartfónov to znamená obchod Google Play. Ani toto stále nie je úplnou zárukou stopercentnej bezpečnosti.

Aj sem môže raz za čas zavítať nejaká škodlivá aplikácia. Preto by ste si ešte pred inštaláciou mali skontrolovať napríklad povolenia, ktoré od vás vyžaduje a skvelý spôsob, ako predísť nešťastiu, je pozrieť si hodnotenia a komentáre od iných používateľov. Tie zvyknú prezradiť všetko potrebné.

Náš tip
Google vám bez upozornenia vymaže nebezpečnú aplikáciu. Kvôli bezpečnosti
27.1.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+