Vývojári z celého sveta pokúšajú svoje šťastie v davovo financovaných projektoch, ktoré najčastejšie nájdu domov na svetoznámych portáloch ako Indiegogo alebo Kickstarter. Patria medzi nich aj chlapíci zo spoločnosti Zuli, Inc, ktorí sa pokúšajú rozbehnúť masovú výrobu inteligentnej zástrčky nazývanú Zuli Smartplugs.
Smartfóny si v dnešnej dobe berieme so sebou už skutočne všade. Stali sa súčasťou našich životov, niekedy až do takej miery, že sa bez nich nezaobídeme. Tieto zariadenia však neslúžia len na prácu alebo zábavu, sú aj nástrojmi pre uľahčenie života. Príkladom toho môže byť práve Zuli Smartplugs, čo je inteligentná zástrčka s množstvom funkcií a samozrejme možnosťou prepojenia so smartfónom.
Zuli Smartplugs sa k smartfónu pripája prostredníctvom nízkoenergetického štandardu Bluetooth. Základný balíček obsahuje 3 kusy zariadenia, ktoré sú potrebné na presnú lokalizáciu používateľa v obytných priestoroch. Pomocou Bluetooth sú tieto prepojené do mesh sieti, v ktorej navzájom komunikujú. Čím väčší bude ich počet, tým presnejšie sa dokáže vypočítať poloha, kde sa práve so svojim smartfónom nachádzate. Ná základe toho sa môžu rozsvietiť alebo stlmiť napríklad svetlá v miestnosti, alebo vykonať iná aplikáciou definovaná akcia.
Okrem iného môžete tiež zapnúť časovač, alebo naplánovať časový harmonogram toho, kedy sa majú v byte alebo dome rozsvietiť svetlá – vhodné napríklad ako ochrana proti prípadnému záujmu zlodejov. Prítomná je aj detekcia používateľa. Ak Zuli Smartplugs zistí, že v miestnosti sa nikto nenachádza, tak v záujme šetrenia energie je možné osvetlenie nechať automaticky vypnúť. Nepochybne výhodnou je aj funkcia pre monitorovanie spotreby eletrickej energie. Vďaka nej budete mať prehľad o tom, koľko vami vybrané spotrebiče v domácnosti spotrebujú elektriny a kde tak môžete do budúcnosti ušetriť.
Aplikácia automaticky zistí kde sa nachádzate
Samozrejme, Smartplugs ponúka aj možnosť zapnúť prístroje pomocou tlačidla priamo na ňom. V prípade potreby, tak nie ste úplne závislí na aplikácii a vašom smartfóne. Tá je mimochodom momentálne dostupná len pre iOS, no vývojári pracujú aj na jej Android verzii. Či ju však stihnú dokončiť do sľúbeného dátumu vydania v júni, to ostáva otázne.
Nevýhodou je, že Zuli Smartplugs je momentálne dostupný len pre záujemcov v USA. Navyše, kompatibilný je len so zásuvkami s napätím 120V. Čo by pri prípadnom pripojení k našej energetickej sieti s napätím 220V predstavovalo dosť zásadný problém. Cena jednej takejto zástrčky je 40 dolárov, pri zakúpení troch tak zaplatíte 120 dolárov.