MojAndroid

Dlhoročná bitka medzi Androidom a iOS je veľmi prospešná hlavne pre ich používateľov. Tieto dva systémy sa totiž predbiehajú v rôznych funkciách a nechcú mať o niečo horší smartfón ako ich protivník. V jednom ale bohužiaľ zatiaľ vyhráva Apple – možnosť skontrolovať si aktuálne “zdravie” batérie. Aj napriek tomu, že ide o pomerne dôležitú funkciu, Android ju zatiaľ neponúka. Zatiaľ si užívatelia musia vystačiť s externými aplikáciami, ktoré im ponúkajú tieto informácie. Krátku príručku o životnosti batérie prináša internetový portál AndroidAuthority.

Nie každý Android je rovnaký

Aj napriek tomu, že samotný Android v sebe nemá zabudované potrebné nástroje, ktoré by zisťovali zdravie batérie, niektorí výrobcovia si túto možnosť zabezpečili sami. Šanca ale prichádza s Androidom 14. Vyzerá to, že s novou verziou operačného systému príde aj nová funkcia, ktorá by už mala zdravie batérie merať. Nateraz si budete musieť vystačiť s aplikáciami, ktoré túto funkciu plnia.

stav batérie

Prípadne, pokiaľ vlastníte Samsung, v tom prípade váš telefón danú funkciu má. Musíte mať najprv nainštalovanú aplikáciu Samsung Members. Následne nahliadnite do nastavení telefónu, v sekcii starostlivosť o batériu a zariadenie, kliknite na diagnostiku. Tam vám už telefón ponúkne niekoľko možností, môžete vyskúšať všetky tri.

Nás konkrétne zaujíma časť diagnostika telefónu. Tam nájdite tlačidlo s popisom stav batérie. Mali by ste sa dozvedieť v akom stave je vaša batéria a taktiež jej kapacitu. Samsung ponúka jeden z nasledujúcich statusov: “dobrá”, “normálna” a “slabá.” Pokiaľ sa vám telefón nabíja dlho, prípadne sa nechce nabiť naplno, je to väčšinou znamením, že batériu treba vymeniť.

Ani externé aplikácie nemusia byť stopercentné

Pokiaľ vám takéto striedme informácie nevyhovujú, prípadne nepatríte k vlastníkom Samsung smartfónu, treba porozmýšľať nad konkrétnymi aplikáciami. Odporúčame veľmi dobre hodnotenú AccuBattery. Vie vám ponúknuť dáta ako kapacita batérie, teplota, údaje o napätí a skóre stavu batérie. Tieto informácie by sa mali spresniť s prechodom na Android 14, nateraz nevieme, nakoľko sú presné.

Apple iPhone 14 Pro
Apple iPhone 14 Pro

Každopádne, aplikácia začína plne fungovať po prvom nabití od stiahnutia. Presnejšie merania ale ponúka až po niekoľkých nabitiach. Môže sa dokonca stať, že keby ju porovnáte s inými aplikáciami s podobnými funkciami, dostanete odlišné údaje.

Nastávajú tam totiž problémy. Presnosť merania záleží od schopnosti aplikácie si dáta vyčítať z hardvéru, čo nemusí byť vždy stopercentné. Taktiež sa aplikácia musí spoliehať, že výrobca zadal pravdivé informácie, ktoré sú často trochu prilepšené. Na túto funkciu si teda očividne bude ešte treba počkať.

Accu​Battery
Accu​Battery
Developer: Digibites
Price: Free
 • Accu​Battery Screenshot
 • Accu​Battery Screenshot
 • Accu​Battery Screenshot
 • Accu​Battery Screenshot
 • Accu​Battery Screenshot
 • Accu​Battery Screenshot
 • Accu​Battery Screenshot
 • Accu​Battery Screenshot
 • Accu​Battery Screenshot
 • Accu​Battery Screenshot
 • Accu​Battery Screenshot
 • Accu​Battery Screenshot

Náš tip
Google mení logo Androidu, takto bude vyzerať

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+