MojAndroid

Najtvrdšia prírodná látka po diamante je zafír, ktorý sa čoskoro môže objaviť na našich smartfónoch, ako náhrada odolných skiel akým je napríklad Gorilla Glass. Umelo vytvorený zafír sa používa v armáde, na tvorbu transparentného brnenia, no niekoľko zahraničných start-upov sa snaží výrazne redukovať výrobné náklady tohto materiálu, aby ho výrobcovia mohli využiť v mobilnom priemysle ale aj iných spotrebných produktoch. Podľa informácií je zafír desať  násobne odolnejší voči poškriabaniu než bežné sklo, oveľa silnejší než akékoľvek iné materiály používané v optických aplikáciách a je takmer úplne nepriepustný a odolný voči žieravým chemikáliám. 

Zafir Android smartfon

Syntetický zafír je relatívne jednoduchý na výrobu a všeobecne platí, že to jednoducho zahŕňa tavenie veľkého množstva oxidu hlinitého v špeciálnej peci, ktorý sa pre vytvorenie bezchybného zafíru nechá potom pomaly vychladnúť. Takýmto spôsobom sa vytvorí priehľadný zafír, no na výrobu špecifického drahokamu sa pridávajú stopové minerály. Dôvodom, prečo výrobcovia mobilných telefónov zatiaľ nepoužívajú tento materiál v podobe ochrany displeja je najmä jeho vysoká cena. Hoci je zafír približne tri krát pevnejší a odolnejší voči poškriabaniu než Gorilla Glass od spoločnosti Corning, je desať násobne drahší. Podľa trhovej analýzy, sklenená doska Gorilla Glass stojí približne 3 doláre, zatiaľ čo rovnako veľký kus zafírového skla by stála 30 dolárov. Vďaka rastúcej konkurencii sa však náklady na výrobu zafírového skla pomaly znižujú a v blízkej dobe by sme mohli na svojich smartfónoch vidieť ochranu obrazovky práve v podobe Zafíru.

Zdroj: extremetech

22.3.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+