MojAndroid

E-mailová komunikácia sa v súčasnej dobe stala neodmysliteľnou formou komunikácie. Denne pomocou nich komunikujeme s našimi priteľmi, rodinou, kolegami v práci a s ich pomocou vybavujeme aj naše súkromné záležitosti a zdieľame najrôznejšie dáta. Ak teda mienite využiť svoj smartfón skutočne naplno, nemôže e-mailová schránka chýbať ani vo vašom Android smartfóne. Na to ako ju nastaviť sa pozrieme v dnešnej, v poradí už štvrtej časti seriálu Začíname s Android smartfónom.

Poznámka: E-mailovú schránku ste nastavovali už aj pri prvom spustení Android smartfónu. Ide však len o jeden účet Gmail. E-mailovú komunikáciu prostredníctvom tohto účtu môžete sledovať v oficiálnom klientovi Gmail pre Android. V tejto časti si ale ukážeme, ako nastaviť ďalšie e-mailové konto Gmail a tiež to, ako synchronizovať e-maily z iných služieb.

Partner seriálu Začíname s Android smartfónom je spoločnosť Prestigio www.prestigio.sk

Nastavenie účtu Gmail

Ak chcete do smartfónu pridať ďalšie konto na synchronizáciu e-mailov, prípadne kontaktov a fotografií, tak prejdite do nastavení zariadenia a vyberte položku Účty a synchronizácia. Pomocou tlačidla “Pridať účet” v spodnej časti obrazovky, môžete pridať ďalšie kontá nielen pre synchronizáciu e-mailov.

Začíname_s_Android_Smartfónom_1 Začíname_s_Android_Smartfónom_3

Stlačte tlačidlo Google a následne zadajte prihlasovacie údaje existujúceho konta. Na ďalšej stránke zaškrtnite položky, ktoré budete chcieť so smartfónom synchronizovať. Vybrať môžete synchronizovanie fotografií s Google+, Google kalendára, kontaktov, či údajov aplikácií. Nás v prípade nastavenia e-mailu zaujíma predovšetkým položka s názvom “Synchronizácia Gmail” – uistite sa, že je zaškrtnutá. To je z nastavenia Gmail schránky všetko, teraz môžete svoje správy čítať a odosielať z aplikácie Gmail.

Začíname_s_Android_Smartfónom_4 Začíname_s_Android_Smartfónom_5 Začíname_s_Android_Smartfónom_6

Nastavenie e-mailovej schránky všeobecne

Ak disponujete e-mailovou schránkou, ktorá nepochádza od spoločnosti Google, tak ani to pre Android nepredstavuje problém. Priamo v systéme je možné využiť e-mailového klienta nazývaného Email, ktorý umožňuje prijímanie a odosielanie pošty prostredníctvom iných služieb. Aj v tomto prípade prejdite do nastavení a pridajte nový účet podobne ako v predchádzajúcom prípade. Namiesto Google však tentokrát zvoľte položku Email.

Začíname_s_Android_Smartfónom_3 Začíname_s_Android_Smartfónom_10

Pokračujte zadaním prihlasovacieho mena a hesla a následne vyberte typ protokolu pre synchronizáciu pošty – základné rozdiely medzi jednotlivými protokolmi uvádzame nižšie. Výberom protokolu sa automaticky vyplnia aj údaje potrebné pre prijímanie pošty a v ďalšom kroku aj pre jej odosielanie. Pred tým ako budete ale pokračovať vždy vyberte v kolónke Typ zabezpečenia hodnotu SSL/TLS, ktorá zvýši bezpečnosť pri odosielaní hesla na servery, kde sa nachádza vaše e-mailové konto.

Začíname_s_Android_Smartfónom_14 Začíname_s_Android_Smartfónom_13

Posledným nastavením je frekvencia kontroly doručenej pošty a zapnúť alebo vypnúť môžete aj automatické preberanie príloh cez WiFi, synchronizáciu, či upozornenia. Úplne na koniec môžete svoj účet ešte ľubovoľne pomenovať a pre dokončenie nastavenia musíte zadať vaše meno, ktoré sa bude zobrazovať v odchádzajúcich správach.

Začíname_s_Android_Smartfónom_15 Začíname_s_Android_Smartfónom_16

Poštové protokoly:

 • POP3 – Poštový protokol, ktorý správy stiahne zo servera do vášho zariadenia. Tieto potom už vo webmaily nenájdete, pretože sú po stiahnutí e-mailovým klientom vymazané. 
 • IMAP – IMAP správy sťahuje do zariadenia, no ponecháva ich aj na serveri, takže sú neskôr dostupné aj cez webmail.

Video

1.8.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • blablabla

  a exchange?

 • Michal

  na nexus 4 sa neda nastavit digitalny certifikat na odsielanie sifrovanych mailov… o citani sifrovanych mailov ani nehovorim…

 • jk

  Nestrašte. Samozrejme, že aj pri pop3 môže pošta ostať na serveri, len treba správne nastaviť mailového klienta.;-)

 • bbs

  Dobrý deň, mám otázku či sa dá plnohodnotne zosynchronizovať služba E-mail s emailovou schránkou centrum.sk?
  Problém je taký, myslím že sa mi to podarilo všetko nastaviť, avšak pri prijatí mailu mi na ikone služby E-mail neukazuje jeden prijatý mail (aktualizáciu mám nastavenú na každých 5 minút, problém s pripojením na internet nie je). Aby mi ho ukázalo musím túto službu otvoriť, kliknúť na refresh a vrátiť sa na plochu kde mám ikonu E-mail a po tomto úkone mi pri ňom ukazuje aj jednotku. Jednoducho mi tá služba na ploche neukazuje žiadne prijatie mailu svojvoľne.

 • Zuzka

  mam otazku? Mam nainstalovanu K9, problem je v tom ze sa mi nedaju otvarat subory s koncovkou xlsx. Viete mi s tym poradit?

 • Jano

  Zdravim dal som si synchronizovať e mailove kontakty a niektore mi ukazuje spolu až 3 krat, ako sa dajú dva zvysne odstraniť ?

 • matoTGSN

  Viete mi poradiť ked mi pride sprava na mobil nejde mi otvorit email a napíše mi že aplikácia prestala pracovat a vyhodi ma do menu . Ďakujem

  • Skús ísť do Nastavenia > Aplikácie > príslušná aplikácia a tam stlač “Vynútiť zastavenie”. Potom aplikáciu opäť otvor v menu a skús otvoriť e-mail :)

 • Maja

  zdravím. Po aktualizácii androidu 24.4. prestali prechádzať e-maily. Synchronizáciu mám zapnutú, no pri nastavení -Synchronizovať aplikáciu E-mail -keď je zaškrtnem, automaticky mi hodí dátum 24.4. a čas kedy sa android aktualizoval. Dovtedy maily prechádzali -od tohto času -nič. Viete mi poradiť, čo s tým? Ďakujem

 • Jakub Pospíšil

  Mnoho uzivatelu pouziva Outlook pro spravu svých kontaktu a kalendaru, tak bych chtěl upozornit na jednu fintu jak propojit a synchronizovat Outlook s Android telefonem. Nefunguje to primo v Outlooku, ale pokud si nainstalujete například EVO Collaborator, tak si pridate moznost zalohy na Google ucet a další jiné ucty. Ja jsem si takto nastavil Google ucet v telefonu a synchronizaci v Outlooku a kontakty a kalendare vytvorene v Outlooku se automaticky prenaseji do telefonu. Vyzkousel jsem několik ruznych aplikaci nez jsem nakonec zustal u tehle.

 • Jakub Pospíšil

  Ještě jsem zapomnel pridat odkaz, at se to rychleji hleda https://sk.evomailserver.com/product_eco.php

 • Branislav Koist

  Dobrý deň.
  Dá sa nastaviť nejako aplikácia v mobile, aby keď odpíšem na mail z mobilu, aby som tento mail našiel v odoslanej pošte aj v práci na PC v poštovom klientovi? Napríklad MAIL na Apple?
  Ďakujem.

+