MojAndroid

Spoločnosť Google patrí už niekoľko dlhých rokov na prvú priečku medzi vyhľadávačmi. Sekunduje mu akurát tak Bing od Microsoftu, prípadne Seznam v susednom Česku, ktorý dlhé roky držal prvé miesto na ich trhu. Za posledný rok sa však jeho podiel v porovnaní s Googlom scvrkol, a teraz má americký gigant už 82 % trhu. Firma však teraz chce priniesť niečo, čo rozbúrilo vášne viacerých zainteresovaných, informuje AndroidAuthority.

Po novom chce Google zaviesť platené vyhľadávanie. Nie však všetky jeho typy, tým by sa zruinoval. Ide mu najmä o to, aby speňažil umelú inteligenciu, ktorú chce v blízkej dobe do vyhľadávania implementovať. Jej vývoj spoločnosť stál nemálo úsilia a v neposlednom rade aj financií, ktoré by teraz chceli získať späť a určite aj zarobiť.

O správe informovali zdroje blízke spoločnosti, čo hovorí o jej relevancii. Mnohých však pobúrila. Doteraz sme boli zvyknutí dostávať najnovšie funkcie zadarmo, a preto je pochopiteľné, že nie každý bude chcieť platiť ďalší poplatok tejto spoločnosti. Spomínané AI vo vyhľadávaní má mať za ciel prinášať presnejšie informácie a rovno už aj priame odpovede na otázky, ktoré chce zbierať z cudzích webov.

Hrozí strata klientely

To sa logicky nepáči majiteľom webov a ich redaktorom, pretože takéto vytvorenie sumáru odradí používateľa kliknúť na link a otvoriť si stránku. Áno, používateľ je síce zvýhodnený, no weby by tak prišli o nemalé čiastky vyplývajúce z reklamy na stránkach. V správe sa dokonca uvádza, že aj prémiová úroveň vyhľadávania bude obsahovať reklamy, a teda aj ak si vy zaplatíte, nebudete od reklám odbremenený rovnako ako bežný neplatiaci používateľ.

recenzia Google Pixel 8 Pro
Google má viacero zdrojov príjmu – toto je Google Pixel 8 Pro

Google by tak prišiel o ďalšie zisky od platiacich inzerentov, čo nemôže dopustiť. Veď len za rok 2023 zarobili na reklame neuveriteľných 175 miliárd amerických dolárov. Aby sme boli presní, ide o sumu len z reklamy vo vyhľadávaní. Spoločnosti dýchajú na krk aj nové firmy, ako napríklad Open AI. Tá vlastní chatbota ChatGPT, a svoju pôsobnosť rozširuje aj do ďalších smerov, pričom už teraz dokáže odpovedať na vaše otázky a nahrádza tak vyhľadávače.

Konkrétne informácie o zavedení funkcie či jej cene zatiaľ nemáme, no neočakávame, že by mala byť drahá. Predsa len je platforma taká obľúbená, najmä kvôli jej dostupnosť a tomu, že je zadarmo.

A čo vy. Boli by ste si ochotní za takúto funkciu zaplatiť?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Náš tip
Google musí vymazať miliardy dát, ktoré pozbieral v režime inkognito
4.4.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+