MojAndroid

Hoci sa najmä v západných krajinách značka Xiaomi spája s kopírovaním cudzích (Apple) produktov, dnes je to práve táto spoločnosť, kto bojuje proti kopírovaniu. V Číne totižto začali vznikať kópie ich zariadení a falšovanie Xiaomi značky zašlo až tak ďaleko, že si podvodníci začali otvárať kamenné predajne s kópiami ich zariadení. Xiaomi je pritom známe tým, že svoje produkty predáva výhradne online.

Recenzia-Xiaomi Mi4-9

Hoci bola spoločnosť Xiaomi pred pár rokmi iba start-upom, dnes ide o najväčšieho predajcu zariadení v Číne a mnohých ďalších ázijských krajinách. Ich produkty už dávno nemajú povesť lacných a nekvalitných čínskych zariadení, ba naopak, ide o veľmi kvalitne spracované zariadenia s viac než prívetivými cenami. Kopírovanie modelov sa ich teda dotklo, a to až natoľko, že riaditeľ spoločnosti Lei Jun začal na sociálnych sieťach varovať svojich známych, aby sa nedali nalákať na falošné Xiaomi zariadenia. Podvodníkom hrajú do kariet aj tamojšie zákony, ktoré sa s licenciami a patentami veľmi nezaoberajú. Všeobecne platí, že v Číne máte len malú šancu vyhrať spor o kopírovaní nejakého produktu.

Problém s kopírovaním a kradnutím dizajnu a funkcií však nemá len Xiaomi. Čína patrí všeobecne ku krajinám, kde je kopírovanie a falšovanie elektroniky už takmer národným športom. Však až 79% všetkých falošných mobilných zariadení v Európe pochádza z Číny, pričom v Amerike natrafíte na čínsky mobilný falzifikát až v 68% prípadov. Nuž, dúfajme, že sa podobné prípady falzifikátov neobjavia aj na Slovensku.

Zdroj: CultOfAndroid

13.1.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+