MojAndroid

Spoločnosť Xiaomi ukázala solid-state akumulátor s pevným elektrolytom, ktorý má dosahovať energetickú hustotu až 1000 Wh/l. Vďaka tomu budú môcť smartfóny využívať batérie s vyššou kapacitou pri rovnakej veľkosti, čo zvýši ich výdrž na jedno nabitie. Podľa informácií z portálu Xiaomiui sa zlepšia aj ďalšie vlastnosti batérie.

Nová technológia zlepší aj bezpečnosť

Solid-state akumulátory (SSB) by mali vďaka pevnému elektrolytu priniesť aj vyššiu bezpečnosť. Pevný elektrolyt zabraňuje prieniku dendritov, ktoré môžu spôsobiť skrat a zlyhanie batérie vedúce v najhorších prípadoch aj k požiaru. Xiaomi už dokonca úspešne otestovalo aj prepichnutie akumulátora, ktoré neviedlo k žiadnej explózii respektíve vzplanutiu.

Odolnosť Solid-state akumulátora | Zdroj: Xiaomiui.net

Solid-state akumulátor umožní osadiť batérie s vyššou kapacitou pri rovnakej veľkosti

Nový solid-state akumulátor dosahuje veľmi vysokú energetickú hustotu a to až cez 1000 Wh/l. Dnešné hodnoty pri Li-Ion NMC akumulátoroch dosahujú cca 750 Wh/l. V podstate by sa tak zvýšila ich hustota zhruba o tretinu. Vďaka tomu môže výrobca nasadiť do smartfónu batériu s vyššou kapacitou pri rovnakej veľkosti, alebo nasadiť batériu s rovnakou kapacitou pri menšej veľkosti, čím sa zmenší hrúbka zariadenia.

Bežný akumulátor vs Solid-state akumulátor | Zdroj: Xiaomiui.net

Napríklad nová vlajková loď Xiaomi 13 má akumulátor s kapacitou 4500 mAh. Pri použití solid-state akumulátora by podľa portálu Xiaomiplanets mohla byť kapacita až 6000 mAh pri rovnakých rozmeroch zariadenia. Zatiaľ nebol potvrdený rozdiel v hmotnosti nového riešenia. Nové batérie tak môžu byť na jednotku energie  ťažšie než staré (mať nižšiu hmotnostnú energetickú hustotu) a rovnako byť aj celkovo ťažšie.

Klasické batérie navyše za veľmi nízkych teplôt trpia na to, že elektrolyt tuhne a vodivosť lítiových iónov klesá až o 60%. V prípade Solid-state akumulátorov (SSB) by mal byť pokles o 40 %.  Je to síce stále veľa, ale v porovnaní so štandardnými batériami pri teplote -20 °C ide o rozdiel 20 %. Kedy sa so solid-state akumulátormi v smartfónoch stretneme, zatiaľ spoločnosť Xiaomi nepotvrdila.

Náš tip
Ktorí výrobcovia Android smartfónov majú najdlhšiu softvérovú podporu?
6.3.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+