MojAndroid

Technologický svet sa momentálne pripravuje na prechod na Android 14. Okrem toho samozrejme rôzne značky vydávajú nové verzie svojich operačných systémov. Veď len nedávno obľúbený čínsky výrobca smartfónov Xiaomi oznámil, že pripravované modely dostanú dlhšiu softvérovú podporu. Okrem toho ale už poznáme aj približný zoznam zariadení, ktoré v najbližšom čase dostanú aktualizáciu na MIUI 15. Viac ako 50 modelov ju však pravdepodobne vôbec nedostane. Informuje o tom internetový portál xiaomiui.

Čo prinesie MIUI 15?

Veľkou novinkou má byť kompletná premena dizajnu používateľského rozhrania. Zmeniť svoj vzhľad by mali najmä ikonky aplikácií. Mimo vzhľadu prichádza aj zaujímavá funkcia, ktorá by mala umožniť používateľom nastaviť zvuk až o 200 % hlasnejšie. Mali by byť pri tom stále chránené ľudské uši aj reproduktory na mobile. Ďalej budete môcť jednoducho kopírovať a vkladať okrem textu aj súbory a obrázky. Treba dodať, že túto funkciu už majú iné Androidy dlhšie.

MIUI 15 prinesie nový dizajn ikoniek | Zdroj: xiaomiui.net

Úpravou by mal prejsť aj haptický motor. To znamená, že vibrácie v mobile naberú reálnejší a príjemnejší rozmer. MIUI 15 sľubuje aj zmenu pri správe povolení pre aplikácie, nastavenia ochrany osobných údajov a ich šifrovanie. Na pláne je aj bližšie nešpecifikovaná funkcia inteligentného plánovania a pripomienok. Zlepšiť by sa mal aj multitasking medzi viacerými aplikáciami.

Zoznam zariadení, ktoré aktualizáciu (ne)dostanú

Aj keď Xiaomi ešte nič nepotvrdilo, zariadenia predávané s verziou MIUI 13 a vyššie majú update na 99 % istý. Výrobca zatiaľ totiž garantuje trojročné aktualizácie, čo sa v budúcnosti ide meniť až na štyri roky. Platí to pre smartfóny uvedené na obrázku nižšie.

Zoznam zariadení, ktoré dostanú MIUI 15 | Zdroj: xiaomiui.net

Mnohé zariadenia ale isté nie sú a zatiaľ sa nedočkaví užívatelia riadia len vylučovacou metódou. Medzi modely, ktoré by pravdepodobne uvidieť MIUI 15 ešte mohli, patria: Mi 10S, Redmi 10 Power a Redmi 10C. Tie dostali Android 13 aj MIUI 14.

Naopak, medzi smartfóny na ktorých sa MIUI 15 neočakáva, patria:

  • Mi 10 Lite 5G/Youth, Mi 10T/Lite/Pro, Mi 10i 5G, Mi 10, Mi 10 Pro, Mi 10 Ultra
  • Redmi K30, Redmi K30 5G, Redmi K30 Racing, Redmi K30i, Redmi K30S, Redmi K30 Pro
  • Redmi Note 9, Redmi Note 9 5G, Redmi Note 9T, Redmi Note 9 Pro, Redmi Note 9 Max, Redmi Note 9S
  • Redmi 9, Redmi 9C, Redmi 9A, Redmi 9 Prime, Redmi 9i, Redmi 9 Power, Redmi 9T, Redmi 10A
  • POCO M2/Pro, POCO M3, POCO X2, POCO X3, POCO X3 NFC, POCO F2 Pro, POCO C40, POCO C50
  • Redmi 10X/5G, Redmi A1, Redmi A1+, Redmi Note 10, Redmi Note 10 Lite

Náš tip
Štvorkári najviac kupovali iPhony a Xiaomi. Za kvalitu si nemajú problém priplatiť

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+