MojAndroid

Výkon a pamäť – iba to najlepšie

Xiaomi Mi5 je skutočnou vlajkovou loďou pre tento rok a podčiarkuje to aj hardvérová výbava telefónu. Tá sa líši v závislosti od konkrétnej verzie. My sme mali na testovanie k dispozícii strednú verziu zariadenia, čo znamená procesor Snapdragon 820 taktovaný na 2,15 GHz, 3 GB RAM a 64 GB vnútornej pamäte. O grafický výkon sa stará jednotka Adreno 530. Kapacita vnútornej pamäte je v tomto prípade dôležitým faktorom, ktorý musíte zvážiť už pri kúpe zariadenia, pretože slot na pamäťovú kartu chýba, a tak zostanete až do konca používania zariadenia závislí práve na predinštalovanej vnútornej pamäti.

Xiaomi Mi5 screenshot 3 Xiaomi Mi5 screenshot 4 Xiaomi Mi5 screenshot 5

Nám stredná verzia výbavy vyhovovala – 64 GB vnútornej pamäte je pre nás viac, než dosť a nepociťovali sme ani problémy s 3 GB RAM. Všetky bežné operácie fungovali skutočne veľmi rýchlo a rýchly bol aj prechod medzi jednotlivými aplikáciami. Podľa očakávania a predchádzajúcich informácií sme v benchmarkových aplikáciách dosiahli fantastické skóre, o ktorom sa nám ešte vlani ani nesnívalo. Hoci tu je nárast oproti vlaňajším vlajkovým lodiam v niektorých prípadoch až dvojnásobný, nečakajte, že aj reálny výkon zariadenia sa zdvojnásobil. Môžete ale očakávať doposiaľ zrejme najrýchlejšie reakcie pri otváraní aplikácií a práci s nimi. Samozrejme, zahráte si všetky najnáročnejšie hry a nebudete sa musieť vôbec obmedzovať. Tituly s najnáročnejšou grafikou budú fungovať bez problémov, my sme vyskúšali napríklad Asphalt 8, ktorý na najvyšších grafických nastaveniach nezaváhal ani na okamih, a to ani v prípadoch, keď sme vo veľkej rýchlosti míňali množstvo objektov a mnohých ďalších pretekárov.

Žiaľ, nie všetko je v prípade Xiaomi Mi5 iba pozitívne. Narazili sme aj na niekoľko problémov, aj keď tie možno nemajú výlučne hardvérový pôvod. Tým prvým problémom je zasekávanie v systéme, ktoré sa objavilo z ničoho nič, aj pri práci s jednoduchými aplikáciami. Tak, ako sa tento problém objavil, o chvíľu zasa zmizol a pravdepodobne by sme ho priradili zlému vyladeniu systému. Pripraviť sa budete musieť aj na trochu vyššie prevádzkové teploty zariadenia. Ani raz sa nám ale nestalo, že by sme telefón nemohli kvôli vysokej teplote držať v ruke. Zariadenie sa ale zahreje zväčša iba pri skutočne náročnom používaní či hraní graficky náročných hier. Nejde o nič hrozné, no teplota telefónu bola určite nadpriemerná.

Tým najväčším problémom bolo ale pravidelné spomalenie zariadenia v prípadoch, kedy sa začalo zariadenie viac zohrievať. Toto správanie našťastie nenastalo veľmi často, a to aj napriek tomu, že sme telefón počas testu pomerne vyťažovali. Problémy sa ale dostavili viackrát a správanie bolo vždy rovnaké, a tak usudzujeme, že je na príčine skutočne práve zahrievanie telefónu.

Ťažko povedať, či je to spôsobené systémom alebo tým, že zariadenie jednoducho nie je určené na náš trh. V žiadnom prípade ale nešlo o neznesiteľné zasekávanie, no asi dvakrát v priebehu testu sme museli telefón reštartovať, pretože sme sa zasekávania nemohli zbaviť. Takýto reštart ale telefónu pomohol a následne sa správal presne podľa očakávania a všetky reakcie boli znovu extrémne rýchle. Je naozaj možné, že problémy majú softvérový pôvod a bolo by možné ich odstrániť vhodnou aktualizáciou. V priebehu testovania sme aj obdržali jednu objemnú softvérovú aktualizáciu, ktorá mnohé z týchto problémov vyriešila a po nej sme sa už s výraznejším sekaním prakticky ani nestretli.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

18.3.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+