MojAndroid

Skener odtlačkov – bez kompromisov

V minulosti sme sa niekoľkokrát stretli so zariadeniami, ktoré ponúkali skener odtlačkov prstov, no realizácia tejto funkcie nebola veľmi dobrá. V prípade skenerov na prednej strane pod displejom hral často rolu fakt, že skener mal úzky podlhovastý tvar a prst bolo potrebné prikladať precízne. To ale nie je veľmi pohodlné a správny uhol priloženia prstu je to posledné, na čo pri odomykaní zariadenia myslíte.

Našťastie, Xiaomi Mi5 tieto problémy prekonal a ponúka skutočne dobrý a spoľahlivý skener, a to aj napriek jeho menším rozmerom. My sme nemali pri používaní skeneru absolútne žiadne problémy a hoci sme sa párkrát stretli s tým, že skener na prvýkrát nerozoznal náš odtlačok, vždy to bolo spôsobené nepozornosťou a tým, že sme prst priložili iba na kraj skeneru. V nastaveniach sme si nakonfigurovali dva odtlačky prstov – palca a ukazováka na pravej ruke. Tak sme mali jednoduché odomykanie zariadenia pri uchopení telefónu do ruky, ale aj pri práci so zariadením položeným na stole. V oboch prípadoch bolo rozpoznávanie odtlačku rovnako rýchle a spoľahlivé.

Xiaomi Mi5 Testujeme_-8_výsledok

Pre odblokovanie zariadenia je ale potrebné stlačiť hardvérové tlačidlo. To nám ale neprekážalo, aspoň sa takto predíde náhodným rozpoznávaniam odtlačkov vo vrecku nohavíc či v taške. Odblokovanie je pritom takmer okamžité – po stlačení tlačidla sa rozsvieti displej a iba na okamih zahliadnete uzamykaciu obrazovku, hneď potom ste presunutí na už odblokovanú domovskú obrazovku. Reakcia je skutočne extrémne rýchla a v kombinácii so spoľahlivosťou skeneru ide o jedno z najlepších riešení rozpoznávania odtlačkov, s akým sme sa na Android zariadeniach stretli.

Žiaľ, využitie odtlačkov v ďalších častiach systému je obmedzené. Chýba podpora vývojárov, ktorí až doteraz nemali k dispozícii jednotné API pre implementovanie zabezpečenia odtlačkami. V systéme Android 6.0 Marshmallow je to už lepšie, no okrem správcu súborov, čo je v tomto prípade vlastná aplikácia od Xiaomi, sme zabezpečenie odtlačkom nemohli využiť v žiadnej nami používanej aplikácii. Veríme ale, že situácia sa čoskoro zlepší a miesto zadávania hesiel v aplikáciách budeme využívať odtlačky prstov.

Displej – jeden z najkrajších

Xiaomi Mi5 disponuje 5,15“ IPS displejom s Full HD rozlíšením. Na prvý pohľad tento údaj pôsobí ako vystrihnutý zo zoznamu špecifikácií súčasných smartfónov strednej triedy. Skutočnosť je ale diametrálne odlišná a kvality displeja oceníte už pri prvom pohľade. Zaujmú krásne sýte farby, ktoré si ale zachovávajú vernosť. Poteší veľmi pekná biela, ktorá má mierne chladnejší odtieň a aj hlboká čierna. S takouto sýtou čiernou farbou sa pri LCD displejoch skutočne veľmi často nestretávame a dalo by sa povedať, že tento displej kombinuje výhody klasických AMOLED a LCD panelov.

Xiaomi Mi5 Recenzia-9_výsledok

Tu ale skvelé vlastnosti obrazovky nekončia. Displej je totiž extrémne odolný voči odrazom svetla a dokážete s ním pracovať na priamom slnku aj pri veľmi nízkom jase. V skutočne zlých podmienkach zasa poteší vysoká maximálna hodnota jasu, kedy je zážitok z používania aj v exteriéri skutočne výborný. To oceníte napríklad pri fotografovaní, ale aj pri bežnej práci vonku alebo v nejakom dopravnom prostriedku. Aj kvôli týmto dôvodom sa nám zdalo, že funkcia automatického jasu neúmerne zvyšovala jas obrazovky, a tak sme ju po chvíli deaktivovali a jas regulovali manuálne. To nám ale neprekážalo, keďže nástroj  pre nastavenie jasu nechýba v paneli s rýchlym spustením. Okrem toho ponúka Xiaomi Mi5 aj špeciálnu funkciu úpravy farieb na priamom slnku. To znamená, že farby budú v najsilnejšom svetle pôsobiť trochu bledo, no rozumná úprava kontrastu spôsobí, že obsah na displeji bude ešte lepšie čitateľný. Táto možnosť nám fungovala veľmi dobre a nespúšťala sa vždy, iba v skutočne výrazne osvetlenom prostredí.

Vyššie rozlíšenie nám pritom vôbec nechýbalo. Displej bol dostatočne detailný a nepristihli sme sa pri tom, že by sme niekde videli pixely alebo že by sa nám nejaký obsah nezdal dostatočne detailný. Pri tejto veľkosti displeja je Full HD rozlíšenie dostatočné a zdá sa, že si to uvedomuje veľa výrobcov, ktorí uprednostnia takéto rozlíšenie pred vyšším, a to v prospech lepšej výdrže na batériu.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

18.3.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+