MojAndroid

Aj u nás celkom bežná téma, ktorá cieli na bezpečnosť správ v aplikácii WhatsApp. Tvorcovia horlivo tvrdia, že dáta sú v bezpečí. Na strane druhej sa však objavujú pri vyšetrovaní.

Čo pošlem sa nikto (ne)dozvie

Slovensko nie je výnimka, pokiaľ ide o získavanie správ z aplikácie WhatsApp, napríklad na účely vyšetrovania trestných činov. Mnohí veria tomu, ako spoločnosť ubezpečuje, že ide o šifrovanú správu, ktorú okrem odosielateľa a príjemcu nikto nevidí. Ani vývojári.

Ešte nedávno, v roku 2019, sa šéf Facebooku priznal, že práve ním vlastnený WhatsApp sa neteší dobrej povesti, pokiaľ ide o ochranu posielaných správ. Okrem iného padol sľub, že tento populárny softvér na posielanie správ bude etalónom tohto nastavenia a čo sa v ňom napíše, v ňom aj ostane. Prešli dva roky a realita vyzerá byť odlišná.

Ešte pre úplné uistenie používateľov sa vrátime o jeden rok späť, v roku 2018 prebehlo vypočúvanie šéfa Facebooku, Marka Zuckerberga, v americkej senátnej komisii a ten uviedol:

„V aplikácii WhatsApp nevidíme žiadny obsah.“

Ide teda o také end-to-end šifrovanie, kde sa správa odomkne na zobrazenie až v momente, akonáhle dorazí na displej príjemcu. Čiže z mnohých jasných ubezpečení plynie, že ani spoločnosť a už vôbec nie iný subjekt, bez ohľadu na jeho status, nevie získať správu inak, ako tým, že by si ju prečítal na konkrétnom zariadení.

Nie všetko, čo sa povie, je pravda

Teraz sa ukazuje, že toto tvrdenie nie je pravdivé. Aj keď nie je preukázané, že by dokázali napríklad naše policajné a vyšetrovacie orgány prelomiť zabezpečenie priamo, je tu iná možnosť. Spoločnosť totiž má viac ako 1 000 ľudí, ktorí sídlia v USA, Dubline alebo Singapure a cez vyvinuté nástroje Facebooku riadia kontrolu komunikácie, ktorá prúdi na dvoch miliardách účtov WhatsApp. Zdá sa to byť ako z filmovej ságy, kde na obrazovke vidieť iba nelogické zhluky znakov. No v realite vie algoritmus prehľadávať správy, filtrovať obsah a hľadať kľúčové spojenia zamerané na terorizmus, detské porno alebo finančné podvody.

Moderovanie sa deje aj na Facebooku a Instagrame. K tomu však spoločnosť vydáva pravidelne správu, kde o zásahoch a dôvodoch informuje. Na WhatsApp nič také neexistuje a navyše aj šéf komunikácie, Carl Woog, priznal, že v americkom Austine majú tím na kontrolu správ. Cieľom je identifikovať najhorších používateľov a ochrániť tým zvyšné masy zákazníkov. Na konkrétnosti však spoločnosť nedovolila urobiť rozhovor s členmi tohto tímu.

WhatsApp
WhatsApp | Foto: redakcia

Existencia moderátorov, ktorí vedia filtrovať obsah správ, teda ho aj reálne vedia odhaliť, sa už šírila pred časom. Vychádza sa pritom z vyjadrení bývalých zamestnancov a taktiež zo získanej sťažnosti adresovanej americkej komisii pre burzu a cenné papiere, v ktorej sa uvádza práve používanie zamestnancov a umelej inteligencie na skúmanie obsahu správ, ku ktorým má spoločnosť prístup. Jeden prípad za všetky, rozkrytie úniku citlivých bankových informácií, na ktorom sa podieľala úradníčka ministerstva financií, sa udialo práve vďaka poskytnutej komunikácii z WhatsApp. Prípad nakoniec skončil odsúdením.

Keď sa WhatsApp nedávno rozhodol zmeniť otázky bezpečnosti a ochrany súkromia, nechal používateľom mesiac na akceptovanie alebo odchod z aplikácie. To vyvolalo celkom veľkú revoltu, mnohí odišli ku konkurencii. Elon Mask vtedy uviedol svoj známy tweet: „Use Signal“, čo mnohí brali ako potvrdenie špekulácii spojených s problematickou bezpečnosťou. A čo ostáva na konci dňa? Opäť slová z minulých rokov, ktoré teraz spoločnosť vyťahuje: „WhatsApp nemôže vidieť vaše osobné správy ani počuť vaše hovory a rovnako ani Facebook.“ a k tomu jedno heslo: „Verte nám.“

A tak otázka bezpečnosti (minimálne u WhatsApp) je už dnes postavená iba na viere. A to je málo.

WhatsApp Messenger
WhatsApp Messenger
Developer: WhatsApp LLC
Price: Free
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
Náš tip
Máte starší Android? Na niektorých už nebude možné používať WhatsApp
8.9.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+