MojAndroid

Okrem známych výrobcov mobilných zariadení ako Samsung, HTC, LG alebo Apple sa však na trhu nachádza aj iná kategória spoločností, ktoré sa doslova priživujú na vykrádaní konštrukčných a dizajnových vlastností najpredávanejších modelov smartfónov na trhu. O týchto prípadoch najčastejšie počujeme v súvislosti s iPhonom, no objavilo sa už aj niekoľko takýchto prípadov s Android zariadeniami, akým je napríklad čínsky klon HTC One. Technici zo ServisMobilov.sk nás upozornili, že aj na Slovensku sa začínajú tieto prípady objavovať častejšie a k dispozícii mali dokonca “fejkový” iPhone 5, ktorý bol poháňaný systémom Android. Tieto zariadenia sa môžu stať predmetom nekalých praktík predajcov prostredníctvom inzerátov, na čo môžu doplatiť najmä bežní používatelia.

verná kópia iPhone s Androidom 1

Po konštrukčnej stránke ponúka tento falzifikát presvedčivo dobré spracovanie. Technik Ivan Repa vysvetľuje: “Rozlišovanie iPhonu 5 od napodobeniny je bez zapnutia komplikované, pretože sa jedna o veľmi malé odchýlky napr. predného fotoaparátu, prepínača profilov, váhy atď. Bežný používateľ si tieto rozdiely nemusí všimnúť, ak si vedľa neoriginálneho iPhonu nepoloží originál.” Po hardvérovej stránke sa však jedná o výkonnostne slabšie zariadenie a použitý LCD displej má menšie pozorovacie uhly. Po rozobratí sú “vnútornosti” úplne odlišné od originálu a majú aj iné rozloženie. Prekvapením je aj prítomnosť pamäťovej karty, ktorú je možné meniť, no až po rozobratí prístroja. Vtipom je, že zariadenie môžeme považovať za historicky prvý iPhone s pamäťovou kartou.

verná kópia iPhone s Androidom verná kópia iPhone s Androidom verná kópia iPhone s Androidom 1

Hlavným rozlišovacím prvkom a predmetom nášho záujmu je operačný systém. Apple na rozdiel od Googlu neposkytuje iným výrobcom svoju platformu a preto je výrobca falzifikátov odkázaný na vývoj vlastného riešenia alebo úpravu používateľského prostredia Androidu. Neoriginálny iPhone, ktorý vidíte na fotografiách zobrazí hneď pri spustení známeho Android panáčika. Po nabehnutí systému sa však zobrazí prostredie, ktoré by ako z oka vypadlo systému iOS 6. Rovnaký vzhľad majú aj nastavenia, až na miernu odlišnosť použitého fontu a niektorých ponúk, ktoré tam nemajú čo robiť. Prekvapenie však nastane po ťuknutí na App Store, kedy sa zobrazí obchod Google Play. K ďalším softvérovým odchýlkam patrí galéria, klávesnica, integrácia Google Voice, Google nastavenia a iné.

Náš tip
Novinky o Apple a iPhone

Takáto kópia originálu môže spôsobiť potencionálnym kupcom iPhonu z neoverených zdrojov nemalé problémy, to sa týka najmä menej technicky zdatných používateľov. Pre niektorých fanúšikov Androidu sa však môže jednať o zaujímavé zariadenie, ktoré sa v zahraničí dá objednať za zlomok ceny originálu. Podpora týchto modelov však bude zrejme nulová, nehovoriac o posmeškoch od Apple používateľov. Svojim spôsobom je však iPhone s Androidom originálnym produktom, ktorý sa tak často nevidí.

9.11.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+