MojAndroid

V posledných týždňoch sa spoločnosť Google začala dopodrobna zaujímať o psychické zdravie ľudí, ktorí používajú jej služby. Na univerzite v Oregone sa s tímom od Googlu spojil aj doktor Nicholas Allen, ktorý sa cez aplikáciu snaží sledovať psychické zdravie používateľov. Portál Gizmodo zverejnil bližšie informácie ohľadom nového typu výskumu.

Akým spôsobom chce Google zbierať informácie od používateľov?

Nicholas Allen sa na spomínanej univerzite venuje výučbe psychológie a skúma aj účinky digitálnych technológií na zdravie človeka. Práve preto sa rozhodol spojiť s americkou spoločnosťou a spolu pomocou aplikácie Google Health Studies plánujú sledovať každodenné údaje od ľudí na celom svete. Celý výskum sa zameriava na zistenie, či a aký veľký dopad má každodenné používanie smartfónu na mentálne zdravie človeka.

Allen vo svojom vyjadrení uviedol, že v dnešnej dobe sociálne siete ponúkajú okrem podvodov a zbytočností aj veľa užitočného obsahu. Aj napriek tomu mnohí ľudia sociálne siete odmietajú a sú presvedčení o tom, že internet vplýva na psychiku negatívne.

Aplikácia funguje na novom princípe, ktorý umožňuje nepretržité pasívne sledovanie toho, akým spôsobom používate svoj smartfón. Na podávanie presnejších údajov je dokonca možné zdieľať aj informácie z náramkov Fitbit.

Fitbit Charge 5 balenie
Fitbit Charge 5 | Zdroj: Zdenka Smalecová

Výskumníci veria, že aplikácia Google Health Studies je odlišná od predošlých podobných aplikácií. Pomocou nej plánujú detailnejšie odsledovať a porovnať, či má používanie smartfónu naozaj dopad na psychiku.

Celý výskum sa začína 27. mája a bude prebiehať v USA. Aplikácia bude dostupná len pre dospelé osoby, ktoré budú musieť súhlasiť so zbieraním informácií o aktivite na ich zariadení.

Google uviedol, že osobné údaje o používateľoch nebudú zverejnené a prieskum je v podstate anonymný. Aplikácia je prepojená aj s cloudovým úložiskom, kde si výskumníci budú môcť pozerať všetky nazbierané informácie.

Ak trávite na smartfóne príliš veľa času a máte pocit, že to má dopad aj na váš spánok a psychické zdravie, určite odporúčame dať si od sociálnych sietí pauzu. Počas tohto roka už sme publikovali články aj o účinkoch sociálnych sietí na mentálne zdravie. V prípade, že vás táto téma zaujala, napíšte nám svoj názor do komentárov pod tento článok.

Náš tip
Pre začiatočníkov: Ako aktualizovať aplikácie v Android telefóne? | NÁVOD

27.5.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+