MojAndroid

Čo majú Andy Rubin, Joe Britt, a Matt Hershenson spoločné? Všetci v minulosti pracovali pre Apple, neskôr založili spoločnosť Danger, a teraz všetci traja pracujú v Google Android tíme.

Trojica v roku 2000 založila spoločnosť Danger, a o dva roky neskôr prišli so svojím hlavným produktom. Tým bol na tú dobu prelomový telefón T-Mobile Sidekick, známy aj pod názvom Danger Hiptop. O rok neskôr Andy Rubin odišiel z Danger-u a vytvoril nový projekt – Android. Jeho začínajúcu firmu v roku 2005 kúpil Google, a zvyšok príbehu už poznáte. Joe Britt a Matt Hershenson však vo pôvodnej firme zostali aj po tom, čo ju v roku 2008 kúpil Microsoft.

V Microsofte obaja pracovali na projekte telefón Kin. Vzhľadom na vnútorný konflikt s tímom Windows Phone z originálneho dizajnu telefónu Kin veľa nezostalo a upadol do úzadia. Nie je prekvapením, že projekt Kin nakoniec úplne zlyhal. Microsoft celý projekt zmietol zo stola len pár mesiacov po jeho spustení. V ten istý deň Joe Britt a Matt Hershenson opustili Microsoft, a pripojili sa ku svojmu starému priateľovi v spoločnosti Google.

Tak sa títo dvaja inžinieri pripojili k rastúcemu zoznamu bývalých zamestnancov firmy Danger, ktorí teraz pracujú na Androide. Ako možno niektorí viete, Google v minulom roku najal Matiasa Duarteho, aby pracoval na vylepšovaní použiteľosti operačného systému Android (z anglického originálu user experience – ťažko preložiť). Pred Googlom pracoval v Palm-e, a ešte predtým bol riaditeľom dizajnu v Danger. Už tu však bolo vidieť smerovanie jeho kariéry.

Zaujímavé je, že niektoré charakteristiky Androidu môžete vysledovať späť až k pôvodnému Sidekicku. Napríklad, Sidekick mal tlačidlá Späť a Menu podobné tým, ktoré môžeme dnes vidieť na Android zariadeniach. A navyše, videli ste už Sidekick klávesnicu? Nie je vám povedomá? Mala by byť. Podobá sa totiž na klávesnicu telefónu T-Mobile G1, čo bol jeden z prvých Android telefónov.

Na čom bude Joe a Matt pracovať v Googli? Ak ste sledovali videá týkajúce sa Androidu z konferencie Google I/O, tak už určite viete. Páni sú teraz súčasťou tímu Android hardvérových inžinierov. Matt pracuje na tom, aby bolo pre platformu Android dostupné väčšie množstvo príslušenstva. Joe bude podľa jedného z videí pracovať na iniciatíve Android@Home. Hoci nemajú v pláne začať v blízkej budúcnosti vyrábať pod značkou Google akékoľvek príslušenstvo, Joe povedal, že je to niečo, čo chcú robiť “v dlhodobom horizonte.”

Ak chcete získať predstavu o tom, ako by takéto príslušenstvo z dielne Google mohlo vyzerať, odporúčame vám pozrieť si túto časť videa, kde Joe predvádza mediálne centrum – projekt Tungsten.

Keď vidíme, že Google teraz vstupuje aj do vývoja hardvéru, naskytá sa prirodzene otázka:

“Bude budúci Google Nexus telefón navrhnutý alebo vyrobený samotným Googlom?”

Je to celkom možné. Prinajmenšom by mohol byť kompletne navrhnutý v Googli, a vyrábať ho už môže nejaký iný výrobca elektroniky. Zachytili sme zvesti o tom, že by to mohol byť napríklad LG.

Bude pre vás Nexus 3 zaujímavejší ak ho navrhne priamo Google? Majte na pamäti, že je možné, že Nexus 3 by mohol fungovať na Androide Ice Cream Sandwhich a procesore Tegra 3.

Zdroj: Android and Me

20.5.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+