MojAndroid

Prvýkrát za posledné roky bolo porušené “pravidlo” o objeme výroby v treťom kvartáli. Výroba smartfónov tak oproti minulým obdobiam klesla o 0,9 %. Ako informuje portál phonearena.com, výrobcovia uprednostňovali v prvom rade nevyužité skladové zásoby komponentov a celkový pokles výroby spôsobil tiež ich konzervatívny plán výroby vďaka nepriaznivým globálnym ekonomickým vplyvom.

Medzikvartálny pokles objemu produkcie

Globálna produkcia smartfónov za tretí kvartál sa podľa najnovšej štúdie odhaduje na 289 miliónov kusov, čo odráža mierny medzikvartálny pokles o 0,9 % a medziročný pokles až o 11 %. Napríklad Samsung vyrobil viac ako 64,2 milióna zariadení, čo predstavuje nárast len o 3,9 % v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom. Jedinou spoločnosťou, ktorej výroba pokračuje v stabilnom raste, je Apple. Za posledný kvartál dosiahla výroba smartfónov Apple objem až 50,8 milióna kusov.

objem výroby smartfónov
Objem produkcie smartfónov 3Q2022 | Zdroj: štúdia TrendForce 2022

Pokiaľ ide o ostatných výrobcov v prvej päťke, Xiaomi (vrátane podznačiek Redmi, Poco a Black Shark) je na treťom mieste. Oppo (vrátane Realme a OnePlus) obsadilo štvrtú priečku a Vivo (vrátane iQOO) skončilo v objeme produkcie na piatom mieste.

Výrobu skladacích smartfónov ovládne Samsung

Predpokladá sa, že celosvetový trhový podiel skladacích smartfónov tento rok dosiahne 1,1 % z celkového počtu vyrobených telefónov, pričom Samsung bude mať pravdepodobne podiel až 90 % na tomto trhu.

Samsung Galaxy Z Fold4
Samsung Galaxy Z Fold4 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Predpovede pre Samsung v roku 2023 predstavujú podiel viac ako 80 %, čím by bol oprávnene lídrom v objeme produkcie skladacích smartfónov. Okrem toho by tak celosvetový podiel na trhu skladacích smartfónov mohol vzrásť až na 1,5 %.

Náš tip
Vianoce 2022: Veľký výber najlepších smartfónov pod stromček

8.12.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+