MojAndroid

Na začiatku bol sen a túžba priniesť pomoc pre ľudí v ťažkostiach pomocou virtuálnej reality. Práve VR zariadenia priniesli priestor na novú víziu. IPčko má dnes technológiu, ktorá umožňuje pomoc iným.

Virtuálna realita vie byť veľmi účinná na uvoľnenie a relaxáciu pre ľudí, ktorí zažívajú stres a tlak. V časoch pandémie sú to aj ľudia z prvej línie. Výhodou je tiež to, že stretnutia je možné robiť aj dištančne, čo príde počas lockdownu vhod.

VR terapia
Zdroj: ipcko.sk

Terapia virtuálnou realitou je nová forma pomoci, ktorá túto technológiu využíva na liečbu psychických porúch. Na to, aby mohla byť zrealizovaná, je potrebný hardvér (VR headset) a softvér (obsluhujúci program v počítači).

Sovtvér

Je to program, ktorý sa nachádza v počítači alebo notebooku a vyžaduje len minimálne nároky na zariadenie. Softvér obsluhuje to, čo sa klientovi premieta do VR headsetu.

Hardvér

Na to, aby to všetko fungovalo, je potrebné aj nejaké zariadenie V tomto prípade VR headset. Ide o zariadenie, ktoré slúži na premietanie zvoleného prostredia. Jeho súčasťou je aj biofeedback, ktorý sa umiestni na ruku klienta. Umožňuje v reálnom čase získavať dôležité údaje či reakcie klienta.

Terapia prostredníctvom virtuálnej reality. Čo to vlastne znamená?

Terapia nezačne len tak. Predtým je potrebné absolvovať konzultáciu so psychológom, ktorý klienta celým procesom sprevádza. Ak sa rozhodne podstúpiť VR terapiu, bude vystavený prostrediu, ktoré sa premieta do VR headsetu. V kombinácii so zvukom zo slúchadiel bude takýto zážitok dokonalý.

VR terapia
Zdroj: ipcko.sk

Samotné prostredie je navrhnuté tak, aby sústreďovalo problematické situácie zo života klienta. Je vystavený prostrediu, ktoré má liečivý účinok. Musí v ňom plniť rôzne úlohy a počas toho je izolovaný od vonkajších rušivých podnetov. Môže sa tak plne sústrediť na situácie, ktoré potrebuje vo svojom živote vyriešiť.

Existujú dva hlavné typy terapie. Expozičná terapia a virtuálna rehabilitácia.

Expozičná terapia

Klient je postupne vystavovaný podnetom, ktoré v ňom vyvolávajú stres alebo mu spôsobujú iné problémy. Môže tak bezpečne interagovať s takýmto prostredím a postupne si naň zvykať. Táto terapia sa výborne hodí na liečbu fóbií, napríklad z lietania, výšok, šoférovania, pavúkov či sociálnych fóbií.

Virtuálna rehabilitácia

Je založená na plnení úloh a tréningov, vďaka ktorým sa klient učí novým schopnostiam a zručnostiam. V niektorých prípadoch znovu nadobúda naučené schopnosti, ktoré kvôli rôznym udalostiam zabudol. Môže ísť napríklad o tréningy kognitívnych schopností (pamäť, pozornosť), sociálnych zručností alebo relaxačných metód.

VR terapia
Zdroj: ipcko.sk

Je terapia virtuálnym prostredím efektívna?

O efektivite VR terapie existuje veľa výskumov. V zásade platí, že vykazujú veľmi vysokú účinnosť a preukázateľne majú vplyv na rôzne psychické problémy. Terapia dokáže liečiť úzkostnú a panickú poruchu, fóbie, depresie, autizmus, stres a dokonca aj chronickú bolesť. Má však aj svoje nevýhody.

Výhody VR terapie

  • zaujímavá a motivujúca forma
  • poskytuje objektívne výstupné dáta o účinnosti terapie
  • údaje sú uložené v počítači, na ktorom je simulácia vykonaná a môžu byť jednoducho odoslané klientovi
  • môžnosť domácej liečby s monitorovaním na diaľku
  • nižšie náklady na liečbu a vybavenie

Nevýhody VR terapie

  • VR headsety nemusia byť pohodlné
  • pre pacientov s niektorými špecifickými príznakmi nemusí byť užitočná
  • skúsenosť nemusí byť vždy prenosná do reálneho sveta
Zdroj: ipcko.sk
24.2.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+