MojAndroid

Parlamentné voľby sa nezadržateľne blížia. Ak žijete v zahraničí, aj vy máte právo voliť. Dokonca nemusíte kvôli tomu chodiť na Slovensko. Na odoslanie žiadosti o voľbu zo zahraničia máte posledné tri dni. Občianske združenie Slovensko.Digital pripravilo aplikáciu, ktorá občanom, ktorí nebudú v čase volieb na mieste trvalého bydliska či Slovákom žijúcim v zahraničí výrazne zjednoduší účasť vo voľbách.

Volby digital

  • O voľbu poštou spoza hraníc už cez aplikáciu prejavilo záujem vyše 30 tisíc Slovákov
  • Najväčší záujem o voľby zo zahraničia je od Slovákov z Čiech, nasleduje Anglicko

Žiadosť je potrebné odoslať najneskôr do 10. januára 2020. Najjednoduchší spôsob, ako to urobiť, je využiť spomínanú aplikáciu Voľby.Digital.

“Aplikácia je jednoduchá a prehľadná, preto je taká obľúbená. Žiadosť sa dá vygenerovať na pár kliknutí za menej ako 5 minút a netreba na to ani elektronický občiansky preukaz. Rastúci záujem nás teší o to viac, že občania v zahraničí môžu využiť aj iné aplikácie využívajúce technológie, ktoré sme pripravili v spolupráci s našou komunitou. Podľa našich informácií eviduje ministerstvo vnútra výrazne vyšší počet žiadostí o voľbu zo zahraničia v porovnaní s minulými parlamentnými voľbami.”

Ján Suchal z občianskeho združenia Slovensko.Digital

Ako na to:

Aplikáciu nie je nutné do smartfónu sťahovať. Ide o webovú aplikáciu, všetko vybavíte jednoducho cez svoj mobilný prehliadač. Začneme tak, že klikneme na tento odkaz.

  1. Dostali sme sa na úvodnú obrazovku Súhlasíme s podmienkami a ideme ďalej. Vyberieme, že sme občan Slovenskej republiky a máme trvalý pobyt na Slovensku.
  2. Následne vyberieme, kde plánujeme ísť voliť – na Slovensku v mieste trvalého bydliska, mimo trvalého bydliska alebo v zahrančí. Pre voľbu zo zahraničia sa automaticky zvolí voľba poštou.
  3. Následne vyplníme osobné údaje, pripravenú žiadosť otvoríme v e-mailovom klientovi a e-mail odošleme.
  4. Žiadosť je podaná, ešte máte možnosť aktivovať si upozornenia na e-mail, aby ste na nič nezabudli.
  5. Hotovo

Volby digital

Aplikáciu Voľby.Digital môžu využiť aj občania, ktorí budú počas volieb na Slovensku, ale mimo svojho trvalého bydliska. Proces je rovnako jednoduchý a vytvoriť žiadosť o hlasovací preukaz trvá len pár minút. Po jej odoslaní na mailovú adresu obce zašle obec hlasovací preukaz priamo na adresu, ktorú žiadateľ zadal.

Aplikácia Voľby.Digital je súčasťou projektu Návody.Digital, interaktívneho portálu, ktorý poskytuje občanom informácie pre uľahčenie vybavovania úradných záležitostí. Obsahuje prehľadné návody, ktoré používateľa prevedú procesom krok po kroku.

8.1.2020
Zdroj: Tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+