MojAndroid

Zimné obdobie je čas, kedy vlhkosť v domácnostiach prudko klesá. Ideálne je udržiavať ju v rozmedzí medzi 40 – 60 percentami. Ak je vlhkosť nižšia, vzduch je príliš suchý a dráždi dýchacie cesty. Vlhkosť nad 60 % zase vytvára vhodné prostredie pre rozmnožovanie baktérií. A my samozrejme nechceme mať doma ani jeden z týchto scenárov.

V zime sa vysokej vlhkosti obávať nemusíme, problémom je tá nízka. Stačí raz vyvetrať a vlhkosť prudko klesne. S týmto nám vie pomôcť práve zvlhčovač vzduchu/difuzér. Jedným z takýchto zariadení je aj novinka – VOCOlinc Rpple. Tá prichádza s kompaktnými rozmermi, dokáže svietiť rôznymi farbami a čo je najlepšie, je kompletne smart.

VOCOlinc Ripple
Kompaktný difuzér s čistými líniami | Zdroj: Miroslav Schwamberg

To znamená, že okrem klasických tlačidiel je k dispozícii aj ovládanie prostredníctvom smartfónu a dokonca aj hlasom. Podporuje Google Home, Apple Homekit aj Amazon Alexa. Keďže sme portál o Androide, zariadenie som testoval v kombinácii s riešením od Google. Cena VOCOlinc Ripple je v oficiálnom eshope 35,99 eur, pokiaľ si kúpite set dvoch difuzérov, zaplatíte 67,99 €. A to vzhľadom na ponúknuté možnosti naozaj nie je veľa.

Základné vlastnosti difuzéra VOCOlinc Ripple

Typ difuzéra ultrazvukový
Podsvietenie áno, RGB
Ovládanie hlasom áno, Google Assitant, Siri, Alexa
Aplikácia áno
Možnosť nastavenia výkonu zvlhčovania áno, dva stupne
Ojem nádržky na vodu 220 ml
Maximálna doba nepretržitého fungovania 8 hodín
Časovač spustenia a vypnutia áno
Maximálna plocha miestnosti 30 m2
Rozmery výška 16 cm
priemer 11,2 cm
Pripojenie 2,4 GHz Wi-Fi
Cena 35,99 €
67,99 € pri kúpe setu dvoch difuzérov

Ako funguje ultrazvukový difuzér?

VOCOlinc Ripple je ultrazvukový difuzér, ktorý dokáže nielen rozvoňať vašu domácnosť, ale aj zvlhčiť vzduch, čo sa v zimných mesiacoch určite hodí. Do nádržky stačí naliať vodu a k nej pridať pár kvapiek aroma oleja. Na dne nádržky sa nachádza vibrujúca membrána, ktorá vytvára hmlu. Tá je vypúšťaná do okolitého vzduchu, ktorý zvlhčí a prevonia.

Výhodou difuzéra v porovnaní s vonnou sviečkou je najmä jeho bezpečnosť. Nemusíte sa obávať prípadného požiaru. A samozrejme dokáže vzduch aj zvlhčiť.

Konštrukcia a dizajn VOCOlinc Ripple

Už pri prvom pohľade na difuzér zaujme svojimi kompaktnými rozmermi. To, že nebude veľký, som očakával, ale je naozaj maličký. To sa určite hodí, pretože nezaberá veľa miesta. Zaujme jednoduchým dizajnom, ktorý sa hodí do každého prostredia.

VOCOlinc Ripple
Kompletné balenie | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Nechýba mu však ani určitá dávka extravagancie, keďže difúzer je schopný svietiť doslova všetkými farbami. Z dizajnovo pekného, ale nudného zariadenia, takto rázom urobíte atraktívny prvok v domácnosti.

Telo je z pevného plastu a skladá sa z niekoľkých častí. Na vrchu sa nachádza kryt, ktorý tvorí dizajn zariadenia. Pod ním je kryt nádržky s vodou a spodná časť je srdcom celého difuzéra. Nachádza sa tu nádržka na vodu, kompletný zvlhčovací systém a potrebná elektronika.

VOCOlinc Ripple
Difuzér sa skladá z troch častí | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Pri používaní nie som odkázaný len na aplikáciu. K dispozícii mám aj tri hardvérové tlačidlá, ktorá sa nachádzajú na spodku. To ľavé slúži na zapnutie a vypnutie funkcie vytvárania hmly. Jedno stlačenie zariadenie zapne, druhé zvýši výkon a tretie vypne. V strede sa nachádza klasický časovač a pravé tlačidlo patrí ovládaniu osvetlenia.

VOCOlinc Ripple
Ovládacie tlačidlá | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Zvlhčovanie a aróma oleje

Difuzér VOCOlinc Ripple v prvom rade zastáva dve úlohy v domácnosti. Tou prvou je zvlhčovanie vzduchu, ktoré je v zimných mesiacoch naozaj potrebné. Druhou je vytváranie príjemnej vône, ktorá prevonia celú domácnosť. Obe tieto veci robí na výbornú.

Teší ma, že vodu drží pekne vnútri a nešpliecha všade naokolo, s čím som sa už párkrát pri zvlhčovačoch vzduchu stretol. Na plnú nádrž dokáže nepretržite pracovať 8 hodín. Keď mu dôjde voda, automaticky sa vypne.

Prvé prepojenie so smartfónom

Keďže ide o smart difuzér, aplikácia pre smartfón je samozrejmosťou. Nainštalovať si ju môžete v obchode Google Play pre Android aj App Store pre Apple. Počas testovania som si vyskúšal obe verzie, ktoré sú úplne rovnaké.

V prvom rade je potrebné prihlásenie sa do účtu VOCOlinc, ktoré je možné napríklad aj prostredníctvom Google účtu. Pridávanie zariadenia je veľmi jednoduché. Stačí ťuknúť na tlačidlo “+” hore vpravo, mať difúzer pripojený k elektrickej energii a aplikácia ho vyhľadá automaticky.

VOCOlinc
VOCOlinc
Developer: vocozee.com
Price: Free
 • VOCOlinc Screenshot
 • VOCOlinc Screenshot
 • VOCOlinc Screenshot
 • VOCOlinc Screenshot
 • VOCOlinc Screenshot

Nasleduje párovací proces, počas ktorého sa pripojí k vašej domácej Wi-Fi sieti (bude potrebné zadať heslo). Pozor, ako všetky smart zariadenia, podporuje len 2,4 GHz pásmo. Po pripojení vás aplikácia vyzve na dokončenie základných nastavení. Difuzér si umiestnite do miestnosti a nazvete si ho, rovnako si vyberiete názov aj pre RGB osvetlenie, ktorým disponuje. To je totiž možné ovládať zvlášť.

Prepracovaná aplikácia so širokou paletou nastavení

Priznám sa, že rôznych možností je v aplikácii viac, ako som očakával. Nastaviť je možné prakticky všetko. Začnem ale pekne poporiadku. Po kliknutí na zariadenie mám na výber dve možnosti, ktorými sú ovládanie osvetlenia a samotného difuzéra.

V prvom rade musím povedať, že v tmavých priestoroch vyzerá vychádzajúca farebná hmla, ktorá je osvetlená, veľmi efektne a bude sa páčiť naozaj každému. Svetlo je možné samozrejme aj vypnúť, nemá to žiadny vplyv na prácu samotného difuzéra.

Ďalej si môžem nastaviť jeho jas a dokonca aj farbu. K dispozícii mám niekoľko prednastavených farieb, no nechýba tu ani RGB matica, kde si môžem presne namiešať tú svoju. Skvelou vlastnosťou je to, že zariadenie nemusí len svietiť, ale môže blikať a dýchať rôznymi farbami. Všetko si pekne nastavíte v aplikácii, dokonca aj rýchlosť prechodov farieb.

Aplikácia ponúka aj široké možnosti nastavenia časovača. Môžem si pekne nastaviť, kedy sa zariadenie zapne a vypne, no tým to nekončí. Naplánovať si tu môžem napríklad určité opakujúce sa časové obdobie. Napríklad chcem, aby sa difuzér automaticky zapol každý štvrtok medzi 11:00 – 12:00. Žiadny problém. Časovač je možné nastaviť pre osvetlenie a funkciu zvlhčovania samostatne.

 

Keď už som pri zvlhčovaní, to ponúka dve úrovne výkonu. V aplikácii si môžem vybrať úroveň, zapnúť alebo vypnúť. A samozrejmosťou je aj nastavenie časovača, kedy sa zariadenie automaticky vypne.

VOCOlinc Ripple funguje so smart home

Difuzér som vyskúšal prepojiť aj s Apple Homekit a bol som príjemne prekvapený. Vedeli ste, že VOCOlinc Ripple je najmenší difúzer na trhu s podporou Apple HomeKit?

Do Apple domácnosti sa pridáva štandardne, načítaním špeciálneho QR kódu. Ovládať difuzér aj osvetlenie môžem hlasom prostredníctvom Siri, ale aj priamo v aplikácii Domácnosť v iPhone, iPade či MacBooku.

Keďže sme portál o Androide, nezabudol som ani na prepojenie s Google Home. Samotný proces párovania je veľmi jednoduchý, do aplikácie stačí pridať účet VOCOlinc a Google domácnosť načíta všetky zariadenia, ktoré sa v ňom nachádazjú.

Následne som si VOCOlinc Ripple pomenoval (difuzér aj osvetlenie zvlášť) a umiestnil do konkrétnej miestnosti v domácnosti. Všetko prebehlo hladko a bezproblémovo. Ovládanie osvetlenia taktiež funguje bez výhrad. Hlasom pomocou Google Asistenta viem meniť intenzitu osvetlenia, farbu, alebo svetlo vypnúť aj zapnúť.

S ovládaním samotného difuzéra to je horšie. Zapnúť a vypnúť pomocou Google Asistenta ani aplikácie Google Home som ho nedokázal. Síce vidím aktuálny status (či je zariadenie zapnuté alebo vypnuté), no zmeniť sa bohužiaľ nedá. Snáď sa to do budúcna opraví.

S ovládaním samotného difuzéra to je horšie. Zapnúť a vypnúť pomocou Google Asistenta ani
aplikácie Google Home som ho nedokázal. Jediná možnosť je dát príkaz switch on all gadgets alebo vytvoriť skupinu. Toto ale nemusíte vôbec riešiť, pokiaľ budete difuzér ovládať prostredníctvom apliikácie VOCOlinc. Tá funguje bez problémov.

plusy

 • Jednoduchý, ale atraktívny dizajn
 • Osvetlenie vyzerá naozaj dobre
 • Zvlhčí aj prevonia
 • Prepracovaná aplikácia
 • Atraktívna cena
 • Skvelá integrácia s Apple HomeKit

mínusy

 • Zišla by sa možnosť smerovať vychádzajúci vzduch
 • Problémy s Google Home

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+