MojAndroid

HTC Desire 816 som mal k dispozícii počas celého víkendu a musím priznať, že som sa naň tešil. V súkromí používam vlaňajší model HTC One M7 a bol som zvedavý, ako si zvyknem na síce o čosi menej výkonný, ale novší a najmä väčší model. Úprimne povedané, bol som milo prekvapený. Nebudem tu veľmi opisovať softvér, ktorý je takmer totožný s tým, ktorý nájdete na HTC One M8 alebo One Mini 2. Skôr sa zameriam na špecifické oblasti tohto telefónu, ktoré ho odlišujú od svojich súrodencov.

Dizajn

Ako prvé po vybalení telefónu z krabice ma upútal jeho dizajn. Napriek veľkým rozmerom je to totiž veľmi pekný a elegantný telefón, ktorého dizajn zožal v mojom okolí veľký úspech. Je síce pravda, že svojimi rozmermi patrí skôr do mužských rúk, no už som videl aj ženy s ešte väčšími telefónmi. Ja som mal k dispozícii biely model, ktorý sa navyše určite hodí aj do ženskej kabelky. Musím vyzdvihnúť spracovanie, ktorému aj pri telefóne strednej triedy bolo venované dostatočné úsilie – zariadenie nevŕzga, zaoblené hrany sú veľmi príjemné pri držaní a vzbudzujú dojem, že telefón je v skutočnosti menší, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Hoci je konštrukcia vyrobená z lesklého plastu, na bielom zadnom kryte neboli odtlačky prstov nijak zvlášť viditeľné a matný rám a kryt predných reproduktorov vytvárajú veľmi decentný, no pri tom príjemný kontrast. Chválim aj umiestnenie tlačidiel na bočnej strane, ktoré si síce vyžadujú pre praváka trošku zvykania si, keďže sa nachádzajú všetky na ľavej strane, no je to vždy lepšie, ako načahovať sa až k vrchnej hrane. Veľmi ma potešila aj prítomnosť slotu na pamäťové karty, čo určite oceníte, keďže 8 GB vnútornej pamäte zariadenia sa zaplní až prekvapivo rýchlo.

Recenzia-HTC Desire 816-12

Displej

Musím sa priznať, že som sa trochu obával, ako bude zvládnutá táto časť telefónu. Už niečo vyše roka používam zariadenia s oveľa jemnejším displejom a bol som zvedavý, ako na mňa zapôsobí väčší displej s nižším rozlíšením. Moje prekvapenie bolo ale naozaj veľké – nie len, že mi rozlíšenie vôbec neprekážalo, ale veľký displej s krásnymi farbami a výbornými pozorovacími uhlami sa stal mojou najobľúbenejšou časťou telefónu. Áno, keď sa k displeji priblížite, tak dokážete rozoznať jednotlivé pixely, ale ak sa naň pozeráte z bežnej vzdialenosti, tak obraz nie je vôbec nijak skreslený a farby sú naozaj veľmi pekné. Okrem toho, ide o zariadenie strednej triedy, ktorej zodpovedá aj cenovka a už aj HD rozlíšenie je často v tejto kategórii luxusom, takže sa naozaj nemôžem sťažovať za displej, ktorý je zrejme jedným z najväčších trhákov tohto telefónu. Ak ste doposiaľ nevlastnili takéto veľké zariadenie, nemusíte sa báť – ja som si naň zvykol tak rýchlo, že sa mi zdal môj One M7 až malý a všetok čas som radšej trávil s týmto bielym velikánom. Pozeranie videí či prezeranie sociálnych sietí alebo internetových stránok bolo nanajvýš pohodlné a veľký displej ukázal, že naozaj má svoje čaro.

Recenzia-HTC Desire 816-4

Výkon a multimédiá

Zdá sa, že pomalým telefónom strednej triedy je už naozaj koniec. Desire 816 nemal problém absolútne s ničím – pozeranie videí, surfovanie po internete, sociálne siete, množstvo aplikácií spustených súčasne, to všetko zvládol na výbornú. Počas svojho testovania som ho vôbec nešetril a ani raz ma nesklamal. Zahral som si na ňom aj hry, pričom si poradil aj s tými najnáročnejšími titulmi. Nepostrehol som žiadne zaváhanie, systém bol dokonale plynulý a ani po tom, čo som vnútornú pamäť takmer celú zaplnil obrázkami, videami a aplikáciami sa to vôbec nezmenilo a telefón fungoval rovnako, ako keď som ho prvýkrát vybalil z krabice.

Recenzia-HTC Desire 816-11

Veľmi ma potešila aj prítomnosť stereo reproduktorov Boom Sound, no ešte viac ma potešilo, že sú opäť o čosi kvalitnejšie a najmä hlasnejšie. Hravo prekričali môj One M7 a ani pri najvyššej hlasitosti nestratili na hĺbke a čistote zvuku, vďaka čomu bolo možné pozerať videá aj v hlučnejších prostrediach.

Fotoaparát

13 MPx je hodnota, ktorú len tak ľahko nenájdete u zariadenia strednej triedy, no práve HTC ukázalo, že pixely nie sú všetko. Je síce pravda, že Desire 816 nemá najkvalitnejší fotoaparát spomedzi všetkých smartfónov, no v rámci svojej kategórie by sme mu len ťažko hľadali konkurenciu. Fotky vytvára veľmi ostré s minimom šumu, 13 MPx dovoľuje aj orezanie obrázkov pri zachovaní ostrosti, čo určite oceníte pri ich zdieľaní na sociálnych sieťach. Veľmi ma potešil pomerne dobrý HDR mód, ktorý dokáže vyriešiť zložité svetelné podmienky, aj keď nie vždy sa mu to podarí najlepšie. Najväčšie problémy robí tomuto fotoaparátu prepálenie farieb, ktoré je často viditeľné pri fotkách, na ktorých sa nachádza obloha. Na druhej strane sa mi veľmi osvedčilo fotenie zblízka pomocou macro módu, ktorý dokáže zhotoviť naozaj pekné a detailné zábery. V horších svetelných podmienkach telefón neexceloval, ale zasa ani úplne nesklamal.

Recenzia-HTC Desire 816-7

Záver

HTC Desire 816 na mne zanechal naozaj veľmi dobrý dojem. Myslím si, že si svoju skupinu fanúšikov určite nájde. Veľký displej je stále faktor, ktorý mnohých odrádza, ale ak ho raz vyskúšate, iný už nechcete. Samozrejme, závisí to od preferencií každého z nás, no myslím si, že veľké telefóny už dávno nie sú tabu a zážitok z používania takéhoto zariadenia určite vyváži fakt, že sa Desire 816 možno nebude zmestiť do všetkých nohavíc.

19.7.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+