MojAndroid

Tablety by mohli už v blízkej budúcnosti nahradiť zariadenia ako bežné počítače a notebooky. Ročne sa ich predá stále viac a viac a ľudia si na ne pomaly ale isto začínajú zvykať. Tablety z roka na rok poskytujú vyšší výkon, viac funkcií a fungujú s rôznymi operačnými systémami, vrátane Androidu, Windowsu, či iOS. Tablety s Androidom sa však zatiaľ nemôžu úplne porovnávať s klasickými pracovnými stanicami s operačným systémom Windows. Vo viacerých oblastiach ich však dokážu bezproblémovo zastúpiť. Ako dostať z tabletu poháňaného Androidom maximum? Dozviete sa to v tejto časti seriálu.

Orange - partner seriálu

Partnerom seriálu je Orange

Základom je myš a klávesnica

Základom každej pracovnej stanice je myš a klávesnica, ktoré výrazne uľahčia a uľahčia interakciu s používateľským prostredím. Klávesnica poslúži nielen pri zadávaní URL adries do webového prehliadača, ale aj pri písaní dlhších textov podobne ako na počítači. Práve v oblasti práce s dokumentami môže tablet výborne poslúžiť ako náhrada za notebook alebo počítač.

Z_tabletu_pracovná_stanica_-_YouTube

Spôsobov, ako pripojiť plnohodnotnú klávesnicu k Androidu, je niekoľko. V spojení s redukciou môžete využiť klasický microUSB výstup tabletov. Klávesnice však pripojíte aj bezdrôtovo, a to nielen prostredníctvom technológie Bluetooth. Podporované sú tiež vlastné riešenia výrobcov, pri ktorých sa na komunikáciu s myškou a klávesnicou používa vlastné zariadenie pripojené k počítaču, notebooku alebo v tomto prípade tabletu. Príkladom môže byť napríklad technológia Unifying od Ligitechu využívajúca bezdrôtovú technológiu Logitech Advanced 2,4 GHz.

S tabletmi nemusíte využívať len klasické klávesnice známe z počítačov. V obchodoch nájdete na výber množstvo ochranných obalov, ktorých súčasťou býva aj samostatná klávesnica. Prípadne sa môžete poobhliadnuť po špecializovaných klávesniciach s menšími rozmermi, ktoré sa budú dať pri cestovaní jednoduchšie prenášať. Ak sa pripájate cez microUSB, nezabudnite zakúpiť príslušnú redukciu.

TIP: Každá pracovná stanica musí mať prístup na spoľahlivý internet, ktorý vám zabezpečí rýchly prístup k hľadaným informáciám, prípadne k aplikáciam a nástrojom, ktoré rozšíria jej funkcionalitu. S Orangeom máte na výber niekoľko dátových programov a 3G sieť s viac ako  85% pokrytím Slovenska. Vo vybraných mestách môžete dáta prenášať aj v ešte rýchlejšej dátovej sieti LTE. Tá bude dokonca roka 2014 dostupná takmer pre tretinu Slovákov. 

Rozšírte úložný priestor o pevný disk

Väčšina tabletov dnes podporuje už funkciu USB OTG, ktorá okrem myšiek a klávesníc umožňuje aj pripojenie externých USB diskov. Vnútorné úložisko tabletu tak môžete bez akýchkoľvek problémov rozšíriť o kapacitu klasických diskov, či USB flash pamätí. Nie každý tablet však musí podporovať súborový systém NTFS, ktorý sa v prípade týchto zariadení používa najčastejšie.

Z_tabletu_pracovná_stanica_-_YouTube2

Pripojiť môžete aj TV, monitor alebo projektor

Tablety môžu disponovať aj vlastným video výstupom, ktorý najčastejšie prichádza vo forme micro alebo mini HDMI konektoru. Výnimku však netvoria ani zariadenia s microUSB portom podporujúcim štandard MHL, vďaka ktorému je možné obraz z displeja zrkadliť na televízore alebo monitore. Opäť však budete potrebovať príslušnú redukciu. Takýmto spôsobom budete môcť pracovať so svojím tabletom ako s klasickým počítačom. Navyše, väčšina moderných tabletov podporuje aj niektorý z bezdrôtových štandardov na prenos videa. Napríklad pomocou Miracastu a zariadenia Chromecast je možné obraz prenášať aj bez káblov, čo určite oceníte v rôznych situáciách. V prípade MHL odporúčame použiť kombináciu bezdrôtovej klávesnice, myšky a monitora pripojeného cez MHL. Naopak, pri použití bezdrôtovej technológie môžete použiť aj pripojenie pomocou kábla.

Z_tabletu_pracovná_stanica_-_YouTube3

Konferenčné hovory

Tablet výborne poslúži aj pri komunikácií s kolegami z práce. Zostať nemusíte len pri klasickej hlasovej komunikácii, a pomocou prednej kamery môžete realizovať aj videohovory. Navyše, pomocou Bluetooth môžete pripojiť externé reproduktory s mikrofónom a pomocou nich komunikovať ešte pohodlnejšie.

Čo všetko môžem robiť

S tabletom je možné robiť najrôznejšie činnosti. Poslúži však najmä najmä tým, ktorí od neho nebudú vyžadovať náročné úlohy, ako napríklad úpravu videí, grafiky, programovanie alebo iné. Multitasking tiež nie je najsilnejšou stránkou Android tabletov. Hoci Samsung v tejto oblasti už nejaké pokroky robí, stále neponúka ideálne riešenie. Na to si budeme musieť ešte počkať. Na druhej strane tablet postačí nenáročným používateľom na bežnú prácu, ako na písanie textov, vyhľadávanie informácií na internete, základnú úpravu fotografií, ale aj jednoduché programovanie. Už v predošlých častiach sme vám predstavili aj niekoľko zaujímavých aplikácií, ktoré  vám pomôžu so synchronizáciou dát naprieč zariadeniami alebo pri zvyšovaní vašej produktivity.

22.9.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+