MojAndroid

Hoci nejde o článok, ktorý by priamo súvisel s operačným systémom Android alebo smartfónmi či tabletmi, správa o prelome v oblasti neurochirurgie a robotiky ma zaujala natoľko, že si myslím, že stojí za prečítanie. A keďže sme najmä technologický portál, verím, že muž, ktorý má k sebe pripevnené dve robotické protézy namiesto rúk, je dostatočne zaujímavý aj pre našich čitateľov.

Vďaka pokroku v technológiach môže muž s menom Baugh ovládať dve robotické protézy len silou svojej mysle. O svoje ruky prišiel pred 40 rokmi pri nehode s elektrikou. Ide vôbec o prvého človeka na planéte, ktorý bol schopný vyskúšať, aké to je po mnohých rokoch mať opäť ruky, ktoré poslúchajú jeho hlavu. Samozrejme, pocity, ktoré zažíval Baught pri prvých reálnych testoch sú pre nás neopísateľné.

Nová technológia vrátane robotických končatín bola vyvinutá na univerzite Johna Hopkinsa. Pre ovládanie končatín mysľou, sa využívajú algoritmy pre rozpoznávanie jednotlivých svalov, ktoré sa zapájajú pri snahe pohnúť už neexistujúcimi rukami, a sily interakcie medzi nimi. Protéza na základe týchto informácií dokáže vykonávať pohyby podľa vôle používateľa. Samozrejme, na to, aby Baugh dokázal využiť plný potenciál svojich nových končatín, bude potrebovať ešte veľa cviku. Ako to celé funguje si pozrite na videu.

19.12.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+