MojAndroid

Mobilný trh nastolil už pred rokom trend neustáleho zväčšovania displejov, či už na mobilných telefónoch alebo na tabletoch. Je to fakt, s ktorým sa nedá nič robiť a musíme sa mu jednoducho podvoliť a prispôsobiť. Zatiaľ, čo v Európe ľudia bedákajú nad tým, aké veľké smartfóny budú musieť nosiť vo vreckách riflí, v Číne a celkovo v Ázii sa na väčšie displeje jednoducho tešia. Nie preto, že by si porovnávali “kto má väčší”, ale jednoducho preto, že najväčším hitom v týchto krajinách je pozeranie videa na cestách. A to nie len z pamäte zariadenia, ale dokonca aj zo streamu.

 

Pri dnešnej technológii nikoho neprekvapí, že si vo svojom Android smartfóne či tablete prehráte video v HD, či dokonca vo FullHD rozlíšení. Väčšina videí používa kodek h.264, ktorý stanovuje celkovo aj veľkosť súboru. Taký priemerný HD film zaberie zhruba 1-1,5 GB, vo FullHD rozlíšení už musíme počítať dokonca s 3-5 GB. Najnovším trendom však nie je HD, ani FullHD, ale rozlíšenie Ultra HD, ktoré bolo predstavené len nedávno. Ide o rozlíšenie, ktoré je 4x väčšie ako HD, čo sa samozrejme prejaví aj na celkovej veľkosti súboru. Pri kodeku h.264 to pokojne môže byť aj 20 GB. A práve preto je dôležitý nový kodek h.265. 

Kodek h.265 je pokračovaním kodeku h.264 a za jeho najvýznamnejšiu výhodu rozhodne môžme považovať efektívnosť. S kodekom h.265 totižto UHD film nebude mať 20 GB, ale len zhruba polovicu. To je viac než významný krok v multimediálnom svete, nakoľko pamäte v zariadeniach nikdy nie je dosť a sporí sa na každom mieste. Čo však určite nikoho nepoteší je fakt, že kodek h.265 nie je možné len tak doinštalovať alebo inak vložiť do terajších smartfónov a tabletov. Dostupný bude len v nových zariadeniach, nakoľko je potrebné ho zakomponovať do hardvéru. Softvérový dekodér by síce prechod na h.265 kodek zvládol, no batéria by výdržou nevystačila ani na vzhliadnutie jedného filmu. Kedy sa však h.265 v zariadeniach objaví nikto nevie, my odhadujeme príchod prvého smartfónu s týmto kodekom na koniec roka 2013. Čo si o kodeku h.265 myslíte vy?

Zdroj: AndroidAuthority

29.1.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+