MojAndroid

Google a Apple sú tvrdými konkurentmi na mobilnom trhu, ale to neznamená, že nemôžu spolupracovať pre spoločné dobro. Keď ide o ochranu ľudí pred sledovaním rôznymi zariadeniami bez ich vedomia, obaja giganti sú ochotní zložiť zbrane a spolupracovať na riešení problému. Spojili sa, aby zastavili používanie Bluetooth trackerov na sledovanie polohy ľudí tým, že vytvoria nový štandard, ktorý môžu používať telefóny iOS aj Android, informuje XDA-Developers.

Ako uvádza Apple, nová špecifikácia s názvom “Detecting Unwanted Location Trackers” sa teraz zavádza pre ľudí so smartfónmi s operačnými systémami iOS 17.5 alebo Android 6.0+. Táto technológia bude pozorovať, ktoré Bluetooth zariadenia vás sledujú. Používatelia teraz dostanú upozornenie “[Zariadenie] sa pohybuje s vami“ na svojom smartfóne, ak sa neznámy Bluetooth sledovací tracker pohybuje s nimi v priebehu času, bez ohľadu na platformu, s ktorou je zariadenie spárované.

Mohlo by vás zaujímať:

Samsung Galaxy SmartTag2
Galaxy SmartTag 2 | Zdroj: Samsung

Apple nešpecifikoval, čo sa stane, ak Android telefón zistí priliehavé Bluetooth zariadenie, ale popisuje, čo sa stane na iOS. Keď iPhone zistí, že niečo monitoruje vašu polohu, môže vám poskytnúť varovanie. Firma poznamenáva, že môže ísť aj o zariadenie, ktoré si požičiavate. Ak o takom zariadení ani neviete, môžete použiť svoj telefón na zistenie, čo vás sleduje, nechať ho vydať zvuk aby ste ho našli, prípadne vám môže smartfón poskytnúť pokyny, ako ho vypnúť.

Na využívanie prikývlo viacero spoločností

Aby tento systém však fungoval, musia si o potvrdenie požiadať samotní výrobcovia takýchto zariadení. Apple oznámil, že spoločnosti Chipolo, eufy, Jio, Motorola a Pebblebee sa rozhodli, že technológiu sprístupnia aj pre svoje zaraidenia. Spoločnosť dokonca poskytne výrobcom konkrétne návody, ako technológiu dostať do produktov.

Náš tip
Toto je dizajn série Google Pixel 9. Nápadne sa podobá na konkurenciu

15.5.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+