Potreby vedcov na prenos veľkých objemov dát niekoľkonásobne prevyšujú potreby bežných domácností. Poviete si, že už súčasný optický internet ponúka slušné rýchlosti, ktoré sa môžu pohybovať v rozmedziach povedzme do 300 Mbps. Google v USA povýšil domáci internet na najvyššiu možnú úroveň, keď niektoré lokality pokryl svojou vlastnou službou Google Fiber s rýchlosťami do 1 Gbps. Aké pripojenie však používajú vedci na vedecké účely? Majú vlastnú sieť ESnet (Energy Science Network), ktorá má byť až 1000x rýchlejšia ako priemerné internetové pripojenie domácnosti v USA. Využíva ju napríklad aj vesmírna agentúra NASA.
Na ESnet v praxi demonštrovali prenos dát z Denveru do Goddard Space Flight Center vGreenbelte, v štáte Maryland, a to rýchlosťou až 91 Gbps. Ide vôbec o prvú dátovú sieť, ktorá dokázala v reálnych podmienkach prenášať dáta takouto rýchlosťou. Sieť ESnet je dôležitým nástrojom pre vedcov, ktorí ju používajú na prenos enormného množstva dát naprieč krajinami, napríklad z veľkého hadrónového urýchľovača častíc. Je to praktickejšie a najmä rýchlejšie, ako posielať dáta napríklad poštou prostredníctvom pevných diskov.
Podobné a dokonca vyššie rýchlosti zaznamenali aj pri testoch prenosu z Goddardu do Univerzity nachádzajúcej sa v Utahu v roku 2012, či medzi Londýnom a Ipswichom. V týchto dvoch prípadoch bola zaznamenaná maximálna rýchlosť na úrovni 98Gbps, či dokonca 1,4Tbps. Išlo však o priame spojenia, čo je v podstate ideálny prípad pre prenos dát, ktorý sa v praxi vyskytuje len málokedy. Tiež by ste mali vedieť o tom, že aj dnešný internet ako ho poznáme bol kedysi sieťou, ktorá slúžila na podobné účely ako ESnet. Je tak možné, že momentálne pre verejnosť nedostupná sieťová infraštruktúra, bude raz dostupná aj širokej verejnosti.
Samozrejme, takéto rýchle prepojenia medzi dôležitými uzlami siete nebudú v budúcnosti vôbec výnimočné. S neustále pribúdajúcimi nárokmi na prenos dát, ktoré zahŕňajú aj stream videa vo vysokom rozlíšení, budú siete podobné ESnetu v budúcnosti nevyhnutnosťou. Podľa dostupných informácií však organizácia stojaca za ESnet pracuje už na novej verzii, ktorá umožní prenos dát rýchlosťou až 400 Gbps a vo vzdialenejšej budúcnosti dokonca rýchlosťami do 1 Tbps.
Zdroj: wired.com
Tie rychlosti mi nejak nesedia. ,,Na ESnet v praxi demonštrovali prenos dát z Denveru do Goddard Space Flight Center vGreenbelte, v štáte Maryland, a to rýchlosťou až 91 Mbps,, Nic moc, Autor chcel napisat asi nieco ine….
ano, malo to byť 91 Gbps :)
Och joj, tá budúcnosť =) Keď si predstavím, že niekto niekedy bude posielať súbor rýchlosťou 1TB/s…. Neskutočné, až sa mi nechce veriť, kam to smeruje… Neviem prečo, ale neskutočne ma to teší =)
pozor to neni 1terabyte za sekundu, ale 1terabit to mas kusok rozdiel tak zhruba 8 krat menej. ale ano stale je to nepredstavitelna rychlost co do domacnosti bude este dlho putovat
Nie “zhruba 8x menej”, ale “presne 8x menej” ;)
No kym sa to dostane medzi ludi, tak bude aj rok 2284.
Ale aj tak ma to teší =D
Podobná vedecká sieť existuje aj na Slovensku. SANET2 prepája univerzitné mestá po Slovensku a s okolitými štátmi s maximálnymi rýchlosťami 10 Gbps: http://samon.cvt.stuba.sk/
98Gbps a zrazu 1,4Tbps, to sa mi nezdá (a nakonci že sa snažia o 1Tbps)
Citaj poriadnd a uvidis ;)
Ved tam je 91 Gbps napisane Na ESnet v praxi demonštrovali prenos dát z Denveru do Goddard Space Flight Center vGreenbelte, v štáte Maryland, a to rýchlosťou až 91 Gbps
ja chcem vyuzivat silu vesmiru a mat svetelny mec a vsetko bude OK :-D