MojAndroid

Heslo je už roky primárnym bezpečnostným prvkom prihlasovania sa do používateľského účtu každej internetovej služby. Často je dnes doplnené ešte dvojfaktorovým overovaním pomocou SMS alebo biometrických údajov v smartfóne. Ale aj v prípade dvojfaktorového overovania platí, že heslo má byť čo najsilnejšie. Ako ho vytvoriť popísal portál KeeperSecurity.

Aký je rozdiel medzi slabým a silným heslom?

Heslo sa považuje za slabé, ak ho ide poľahky uhádnuť. Je slabé aj vtedy, keď sa opakovane použije vo viacerých účtoch alebo sa pre rôzne účty zmení len mierne. Používatelia sa väčšinou k slabému heslu uchyľujú, pretože chcú heslo, ktoré si ľahko zapamätajú. Často potom obsahuje opakované čísla, jedno slovo alebo osobné informácie, ako je dátum narodenia.

silné heslo
Silné vs slabé heslo | Zdroj: KeeperSecurity.com

Príkladmi slabých hesiel sú napríklad 12345 alebo miso1999 (používateľ použije svoje krstné meno a dátum narodenia). Ešte kurióznejšie je, keď používateľ použije ako heslo slovo “heslo”.  Aj samotné internetové služby preto vyzývajú používateľov, aby pre heslo využili kombináciu jedinečných znakov, ktoré sú pre ostatných ťažké uhádnuť.

Silné heslá sa preto často skladajú z náhodnej kombinácie písmen, ktoré sa líšia veľkosťou a obsahujú čísla a symboly, ako je symbol „&“. Tie najsilnejšie heslá majú tiež aspoň 16 znakov. Všeobecne sa heslo kratšie ako 16 znakov považuje v IT komunite za slabé. Čím je heslo zložitejšie a dlhšie, tým je štandardne silnejšie.

Pomôcky pre vytvorenie silného hesla

Samozrejme dlhé heslá s rôznymi typmi znakov, ako sú čísla, písmená a symboly, bývajú pre používateľov ťažšie zapamätateľné. Preto je odporúčané mať v hesle ukryté tzv. prístupové frázy. Portál uvádza aj konkrétny príklad. Heslo pre prístupovú frázu Todd likes pancakes (Todd má rád palacinky) je +0DD|iK3SPa^cAk3S.

Dobrým riešením sú aj tzv. Mnemotechnické heslá: Tie sú inšpirované udalosťami, ktoré si ľahko pamätáte. Príkladom môže byť športová udalosť, ktorá sa odohrala v nejakom dátume. S vytvorením takého hesla vám tiež môže pomôcť jeden z bezplatne dostupných generátorov hesiel na internete. Napríklad KeePass alebo Strong Password Generator.

Ak máte potom problém si silné heslo zapamätať, tak je na internete dostupných množstvo manažérov  hesiel (password managers). Najznámejším je určite 1Pasword, ale pozornosť si určite zaslúži aj NordPass alebo RoboForm. Nech už zvolíte akúkoľvek pomôcku, tak podstatné je vždy vytvorenie čo najzložitejšieho a najsilnejšieho hesla.

Náš tip
Nedá sa vám dovolať? Váš smartfón možno blokuje dôležité čísla. Takto to napravíte
23.5.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+