MojAndroid

Otravujú vás neustále prichádzajúce upozornenia na vašom smartfóne? Neutíchajúce zvonenie telefónu pri príchode notifikácie zo sociálnych sietí a rôznych aplikácií môže zaťažovať váš mozog a myslenie. Prítomnosť smartfónu v našom okolí nepretržite odvracia našu pozornosť od dôležitejších povinností. Portál TheQuint zverejnil bližšie informácie ohľadom vplyvu smartfónu na psychické zdravie.

Prečo upozornenia vplývajú na stratu pozornosti ?

Väčšina svetovej populácie vlastní a pravidelne používa svoj smartfón. V priemere sa človek pozrie na telefón približne 85-krát za deň. To v podstate znamená, že každých 15 minút odvrátime svoju pozornosť. Problémom pri častom odvracaní pozornosti môže byť aj ťažšie opätovné navrátenie pozornosti na činnosť, ktorú ste pred tým vykonávali. Najväčší efekt tohto javu sa dá zaznamenať počas učenia sa, či počas práce.

Podobné to je aj s hlasnými upozorneniami, ktoré nás vyrušujú ešte omnoho viac. Pri každom cinknutí notifikácie sa v človeku prebúdza potreba na jej skontrolovanie. Ak si náhodou vypnete zvuky na zariadení, pocitu kontrolovať upozornenia sa taktiež nevyhnete.

Google Pixel 7 Pro - Upozornenia
Upozornenia – Google Pixel 7 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

V tomto prípade je to veľmi podobné. Podľa štúdie sa toto nutkanie vzbudzuje najmä u ľudí, ktorí častejšie používajú svoj smartfón. Vedci uvádzajú, že v v niektorých prípadoch tento reflex zvyšuje stres, ak sa daná osoba nemohla pozrieť na stav upozornení.

Ak ste naozaj závislý na svojom telefóne, prepnutie na tichý režim vám moc nepomôže. Riešením je napríklad zredukovanie stráveného času na smartfóne počas dňa. To môže byť naozaj náročné. Podobné to majú napríklad fajčiari, ktorí sa snažia prestať.

Ak sa vám tieto metódy neosvedčia, skúste nabíjať smartfón počas noci v inej miestnosti tak, aby vás netrápilo žiadne nutkanie ho používať. To isté odporúčame aj počas dňa. Sústredenie sa dokáže zlepšiť aj v prípade, že telefón nebude hneď vedľa vás. Na zlepšenie pozornosti taktiež existuje množstvo ďalších metód. Ak máte skúsenosti s podobnými problémami a poznáte efektívne riešenie, napíšte nám ho dole do sekcie komentárov pod tento článok.

Náš tip
Toto je TOP 10 Android hier, ktoré Slováci sťahujú najčastejšie

13.12.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+