MojAndroid

Umelá inteligencia je posledných pár týždňov/mesiacov témou číslo jedna v technologickom svete. Spoločnosti a najmä výrobcovia sa predbiehajú, kto jej prinesie do svojich zariadení viac, a to otvára brány všetkým vývojárom. Medzi takých patrí aj gigant Google, ktorý vyvíja svoju vlastnú AI, ktorá dokáže pomôcť hneď v niekoľkých smeroch, informuje Gizmochina.

Napríklad v takej Indii sa dohodli na spolupráci so spoločnosťou Apollo Radiology International. Spoločne totiž dokážu poskytovať zdravotnú starostlivosť pre kvantá pacientov. AI dokáže v takomto prípade vyšetriť pacientov s chorobami a problémami ako tuberkulóza, rakovina pľúc či rakovina prsníka. V tomto smere má India stále málo špecialistov, vzhľadom na počet obyvateľov.

Ako však umelá inteligencia dokáže pomôcť?

Napríklad pri takej detekcii tuberkulózy sa využíva tam, kde nie je dostatok rádiológov. Tí majú na starosti analýzu röntgenových snímok hrudníka, ktorá dokáže odhaliť takéto ochorenie. Systém od Google založený na umelej inteligencii dokáže včasne odhaliť problémy za pomoci analýzy vytvorených skenov.

Pri rakovine pľúc či prsníka ide o veľmi podobný proces. Aj v tomto prípade AI pomáha s identifikáciou prípadných uzlín zo skenov či na mamografe. Aj tu pomáha rádiológom vyhodnocovať jednotlivé prípady rýchlejšie, ako bez jej využitia. Spoločnosť Apollo Radiology International vyhlásila, že v najbližších desiatich rokoch chce tieto modely využiť až na 3 milióny bezplatných skríningov spomínaných ochorení.

Samsung Galaxy S24
Umelú inteligenciu do svojich zariadení pridáva aj Samsung | Zdroj: Tomáš Kanálik

Oveľa rýchlejšie sa tak dokáže identifikovať počiatočné štádium problému, čo dokáže zachraňovať životy ľudí. Najmä žien, ktoré sú na pokraji vypadnutia z programov zdravotnej starostlivosti v Indii. Veríme, že takéto použitie umelej inteligencie má v našom svete obrovskú budúcnosť a po úspešných výsledkoch z Indie sa rozšíri produkt týchto dvoch spoločností do celého sveta a zachráni tisíce životov.

Ste za využitie umelej inteligencie v zdravotníctve?

Loading ... Loading ...
Náš tip
Ako funguje Google Lens a kedy ho využijete?
20.3.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+