MojAndroid

Po slovenských mestách sa v súčasnosti premávajú autá hneď niekoľkých prepravných služieb, ktoré fungujú podobným spôsobom. Vždy je základom aplikácia, cez ktorú si zákazník objednáva odvoz, no každá služba funguje trochu inak. My sme sa pozreli na zúbok týmto službám v našom hlavnom meste, pričom sme sa zamerali najmä na tie prvky služieb, ktoré môžeme objektívne zhodnotiť a pre väčšinu používateľov budú rovnaké. Napríklad dostupnosť vodičov v okrajových častiach mesta nemusí byť vždy rovnaká a každý tu môže mať iné skúsenosti. To isté platí o vľúdnosti vodičov či všeobecných skúsenostiach s jednotlivými službami. My sme ale už vyskúšali všetky tri možnosti, a tak máme aspoň trochu predstavu o tom, kde a kedy je možné nájsť voľné odvozy.

Uber

Priekopníkom v zdieľanej doprave je spoločnosť Uber, ktorá k nám ale zavítala relatívne nedávno. Využiť ju už ale môžete bez problémov aj u nás a jej výhodou je práve jednoduchosť. Po prvotnom nastavení, kedy sem zaregistrujete aj svoju platobnú kartu, môžete aplikáciu využívať bez akýchkoľvek problémov. Jednoducho si nastavíte adresu vyzdvihnutia, cieľovú adresu a ihneď si môžete pozrieť cenu cesty. Ak vám vyhovuje, jednoducho necháte aplikáciu vyhľadať dostupné auto. Aj tu platí, že po skončení cesty vám je cena automaticky strhnutá z vašej platobnej karty.

Aplikácia ponúka niekoľko nastavení. Pozrieť si môžete napríklad históriu vašich jázd, prípadne detailnejšie narábať s promo kódmi. Aj tu máte k dispozícii váš originálny kód, ktorý môžete zdieľať s vašimi známymi a získať kredit na cestovanie zadarmo. V aplikácii Uber máte možnosť vytvoriť si rodinný alebo firemný profil a jednoducho môžete zadať prednastavenú adresu domov a do práce.

Veľkou nevýhodou služby sú o dosť vyššie ceny v čase dopravnej špičky. To sa, samozrejme, týka aj ostatných prepravných služieb, no v tomto prípade vás na to upozorňuje pomerne odstrašujúca informácia o násobku pôvodnej ceny v danom čase. Napríklad cez obed môžete za jazdu zaplatiť aj 2,5x viac oproti štandardnej cene. Aj v tomto prípade je ale výhodou jednoduchosť aplikácie a jej priamočiarosť, vďaka ktorej je používanie skutočne bezproblémové.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Výhody

+ Jendoduchá aplikácia

+ Platba kartou online

+ Možnosť využiť aplikáciu v množstve miest po celom svete

+ Udávanie trendov vo svete (autonómne autá v Pittsburghu)

Nevýhody

– Nemožnosť platiť v hotovosti

– Najmenej taxíkov

HOPIN Taxi

Služba HOPIN Taxi bola jednou z úplne prvých svojho druhu na Slovensku. Dnes má služba pobočku vo viacerých mestách na Slovensku, v Česku, Ukrajine aj Slovinsku. Práve Bratislava je ale mestom, kde je posádka HOPIN skutočne veľmi početná a taxíky s týmto označením nájdete na každom kroku. Práve množstvo taxíkov patrí medzi veľkú výhodu služby, no tu platí, že všetko závisí od času a lokality. Taxíky HOPIN sú ale často ochotné zájsť pre vás aj poriadne ďaleko a problém nerobia ani prímestské časti Bratislavy.

Aplikácia pritom vyzerá a funguje veľmi dobre. Jej ovládanie je jednoduché, no ak chcete, môžete využiť množstvo nastavení. Taxíky môžete ešte pred objednaním vyfiltrovať podľa ceny, zoznamu obľúbených, typu auta, jazyka, ktorým hovorí vodič, pohlavia vodiča a ešte podľa niekoľkých ďalších kategórii. V aplikácii si môžete skontrolovať a nastaviť svoj profil, pridať kreditnú kartu, prezerať staré objednávky a správy, ktoré ste si vymenili so šoférmi. Nechýba ani položka Promo kódy, kde môžete zadávať prípadné bonusové kódy, resp. si nechať zobraziť kód, ktorý môžu pri registrácii zadať vaši priatelia, čo vám prinesie extra kredit.

Objednávanie taxíka je pritom veľmi jednoduché. Nastavíte polohu vyzdvihnutia, cieľovú adresu a automaticky sa vám zobrazí odhadovaná cena za jazdu. Platiť môžete v hotovosti alebo kartou, prípadne cez firemný profil a po výbere spôsobu platby už stačí iba odoslať objednávku a počkať, kým sa vám ponúkne nejaký šofér. Vy si môžete pozrieť jeho hodnotenie, typ auta, odhadovanú dobu príjazdu a aj ŠPZ jeho auta, takže budete presne vedieť, koho máte čakať. Okrem toho môžete šoféra počas jazdy sledovať, ako prichádz ak vám a na aute uvidíte aj veľkú magnetku, ktorá vás informuje o tom, že šofér spolupracuje so spoločnosťou HOPIN. Ak by sa vyskytli problémy, môžete si so šoférom písať aj priamo v aplikácii, alebo si zatelefonovať. Počas jazdy môžete priebežne kontrolovať cenu jazdy a na záver môžete taxikára ohodnotiť, prípadne ho pridať medzi svojich obľúbených.

Aplikácia je skutočne pomerne intuitívna a aj keď nebudete využívať 90 % jej funkcií, bez problémov sa dopravíte z bodu A do bodu B. V minulosti sme registrovali rôzne problémy so stabilitou. Ak ste napríklad odoslali objednávku a presunuli sa do inej aplikácie, HOPIN Taxi sa na pozadí často zavrelo a vy ste museli odoslať novú objednávku. Tieto problémy sú už ale dávno zažehnané a aplikácia nám posledných niekoľko mesiacov funguje bez akýchkoľvek problémov.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Výhody

+ Množstvo taxíkov

+ Jednoduchosť aplikácie

+ Nastavenia filtra pri objednávaní

+ Možnosť platiť v hotovosti aj kartou

+ Rastúca sieť služby aj v zahraničí

+ Firemné jazdy

+ Webové rozhranie

+ Možnosť objednať si 3 autá v rámci jednej objednávky a zadať špeciálne požiadavky

Nevýhody

– U nás žiadne závažné, obmedzená dostupnosť v zahraničí

Liftago

V súčasnosti je konkurenciou pre HOPIN a UBER aj služba Liftago. Tá u nás funguje o poznanie kratšie, iba od novembra minulého roku. Napriek tomu je čoraz populárnejšia a od služby HOPIN sa odlišuje viacerými drobnosťami. V prvom rade ide o službu, ktorá funguje najmä online, a tak prebieha aj väčšina platieb. Môžete si zvoliť aj platbu v hotovosti, no primárne je nastavená platba kartou online. Aplikácia má o poznanie menej možností a nastavení a celá objednávka je tak veľmi jednoduchá.

Najskôr potvrdíte vašu aktuálnu polohu, resp. polohu vyzdvihnutia. Následne zadáte cieľovú adresu a na výber máte už iba osobný alebo firemný profil a formu platby. Nastaviť si ešte môžete aj čas vyzdvihnutia, no na výber máte iba čas “teraz” a “o 15 min”. Ako sme spomínali, celá aplikácia je jednoduchá a pomáhajú tomu aj takéto minimalistické nastavenia. Po zadaní objednávky aplikácia vyhľadá šoférov v okolí a ihneď vám zobrazí informácie o tom, ktorý šofér vám ponúkne akú odhadovanú cenu za cestu. Vy si tak môžete vybrať na základe ceny, hodnotení, auta a ďalších informácií, ktoré sa zobrazia v tomto menu. Po výbere už iba počkáte na samotného šoféra. Na konci cesty sa suma automaticky strhne z vašej karty a vy už iba môžete pridať hodnotenie a slovný komentár k danému šoférovi.

V menu si môžete ešte zmeniť, resp. zaregistrovať platobnú kartu a zadať promokódy. Tých ponúka aplikácia pomerne veľa. Podobne, ako v aplikácii HOPIN Taxi, aj tu môžete získať peniaze na jazdu, keď sa váš znám zaregistruje v aplikácii prostredníctvom vášho personalizovaného kódu. Okrem toho ale rozdáva služba množstvo promokódov, či už pri špeciálnych príležitostiach, alebo si špeciálnu príležitosť vymyslí. Ide v priemere k kódy v hodnote 2-3 EUR s platnosťou iba niekoľko dní, no ak často používate prepravné služby v Bratislave, určite to oceníte. Liftago tiež ponúka niekoľko špeciálnych služieb, ako napríklad rozvážanie detí do škôl. Rodičia pritom môžu priebežne kontrolovať polohu auta a mať tak prehľad o tom, kde sa ich ratolesť nachádza.

Verzia: 2.35.1.4339
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.35.1.4339
Aktuálna cena: Zdarma

Výhody

+ Možnosť výberu taxíka po zadaní objednávky

+ Možnosť platby kartou online aj v hotovosti

+ Množstvo zliav a promo kódov “len tak”

+ Špeciálne služby (vozenie detí do školy,…)

Nevýhody

– Menej áut (najmä v okrajových častiach Bratislavy)

– Menej nastavení pri výbere auta/šoféra

Záver – u nás víťazí HOPIN Taxi

Každá z týchto služieb má svoje vlastné klady a zápory, no mnohé rozdiely sa budú priamo viazať k vašej konkrétnej situácii. Všetko závisí od toho, kde bývate, ako často využívate prepravné služby a ako často cestujete do zahraničia, kde by ste teoreticky mohli využiť služby danej aplikácie. Ak sa ale pozrieme striktne iba na aplikácie a spôsob ich fungovania, u nás víťazí HOPIN Taxi. Ponúka jednoznačne najviac nastavení a najviac možností, čo nemusí každému vyhovovať, no ak máte špecifickú požiadavku (chcete vziať so sebou dieťa v autosedačke, psa, potrebujete objednať viac áut, naplánovať objednávku na konkrétny čas,…), iné služby vám to tak jednoducho neumožnia. Okrem toho je tu ešte obrovská výhoda v počte dostupných áut aj v okrajových častiach Bratislavy, kde by ste autá služieb Liftago či UBER často hľadali iba márne, resp. by ste na ne čakali oveľa dlhšie. Hlasujte v našej ankete a dajte nám v diskusii vedieť, ktorú službu využívate najradšej vy :-)

Ktorú prepravnú službu používate najradšej vy?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

21.9.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Erik

  Uber v zahraničí je možné aj platba v hotovosti.

 • Matej Krampl

  Uber je nelegálny podľa zákona o preprave osôb 56/2012 Z.z., porušuje viacej paragrafov v tomto zákone!

  • LoBoGo

   Tak urciteee… Nelegalne mi pride aj manipulacia s taxametrom, davat ceny podla narodnosti, vlacit ludi kade tade ked vyzeraju neznali, PROSTE BANDA ZLODEJOV KRICI CHYTTE ZLODEJA MOJEJ ZLODEJINY. Bez konkurencie ste na koni, Uber potrebujete. :D

   • Salko

    Potvrdzujem, ujo z Kanady sa nechal odviesť z Nív do prievozu, 65€.

    • LoBoGo

     Taxikari sa buria proti nelegalnosti uberu, sami maju kopec na cierno ostemplovane psychotesty, porobene kde ake amperove zrychlovace taxametru, vozidla v polorozpadnutom stave… UBER je podla mna silna konkurencia aby aj ti nasi taxikari si uvedomili ze v prepotenom tricku casto plnom nikotinu a vyrazom vraha biznis neurobia.

 • Salko

  K tomu HOPIN-u, závažný nedostatok je skutočnosť, že vodiči odmietajú krátke trasy. Chcem sa dostať od zimáku na štrkovec a pokiaľ šofér Hopin-u túto trasu vidí, tak to na 90% odignoruje (aj napriek minimálnemu jazdnému). To je proste veľa krát odskúšaná skutočnosť. V tomto má navrch služba Uber, kde vodič v zásade dopredu nevidí, kam sa ide.
  Kedysi som sa sťažoval na Hopin-e, ale odpoveďou mi bolo, že ich vodiči nemajú žiadnu zmluvu s Hopin-om, ktorá by ich nútila jazdiť aj krátke trasy.

  • toreman

   Ale na to tu ten uber predsa je. Nech vozia keď sa im to oplatí. No vrátim sa ešte ku tomu zimáku. Ja a viac kolegov tam nechodíme nie kvôli dĺžke objednávky, ale kvôli dopravnej situácii. (hokej, koncert, atď). Jednoducho keď je nejaká akcia, ja sa tej lokalite vyhýbam.

   • Salko

    Mal som osobnú skúsenosť, akcia na zimáku, predstavenie Dracula. Po skončení som klikal na hopin, nič. V hopine som si dokonca vybral vozidlo, na mape boli tri pri zimáku, ktoré stáli. Pri jednom som bol dokonca osobne, videl som, ako mu to tam niečo zobrazilo, on zodvihol zrak od novín a spustil ho dole. Proste totálna ignorácia. Takže z môjho pohľadu ako zákazníka Hopin v tomto zlyháva.

    • toreman

     Verím že to tak bolo,iste čakal že niekto nastúpi za vyššiu sadzbu. Nečudujem sa ani nesúdim. Proste sú veci ktoré nezmeníme :) Ale inak musíš uznať že aplikácia je dobrá, to ostatné je o ľuďoch.

     • Salko

      Aplikácia v pohode, súhlasím. Len naozaj je to o ľuďoch. Jeho slobodným rozhodnutím bolo ignorovať ma, lebo očakával viac peňazí od niekoho, kto si nastúpi. A tu presne Hopin ako taký stráca zmysel. Hopin by mal takýchto vodičov penalizovať. Ten vodič si buď mal vypnúť aplikáciu, alebo ma mal zobrať.
      Ja ako zákazník som totiž neurobil nič zlé, neporušil som žiadne pravidlá, auto bolo kúsok odo mňa a aj tak som si nakoniec musel zohnať auto cez dispečing (uber som vtedy ešte nemal). Vodič tak isto neporušil žiadne pravidlá, ale vo výsledku som ja ako zákazník nespokojný so službou. Keby to bolo raz, OK. Ale ono sa to opakovalo veľa krát.
      Nemám problém si priplatiť, s Uberom som veľa krát išiel za zvýšené sadzby. Dôležité je pre mňa, že tá služba funguje podľa pravidiel a nie podľa momentálne nálady a ziskuchtivosti vodiča. V tomto smere má Hopin ešte medzery.

      • toreman

       Zase keby si si bol ochotný priplatiť, mohol si pristúpiť k tomu taxíku a dohodnúť sa priamo. Ale kedže si to neurobil tak len kecáš, nebol si ochotný si priplatiť.

       • Salko

        Keď myslíš… Z princípu som si k nemu nesadol, lebo keď ma ignoruje cez aplikáciu, tak svoje prachy dám radšej inému.
        Ja popisujem svoj postoj z pohľadu zákazníka. Mám mobilnú aplikáciu a v niektorých situáciach proste nefunguje. A nefunguje hlavne preto, lebo model Hopin nie je odladený, aby bol spokojný aj vodič a aj zákazník.
        Uber, tam ten model funguje minimálne pre zákazníka. Absolvoval som už asi 40 jázd Uberom a ani raz sa mi nestalo, že by som nedostal auto (do 10 minút vždy). Išiel som aj krátke trasy a aj dlhé. Takže sám za seba môžem povedať, že to funguje.
        A dúfam, že Uber bude úspešný, pretože bude tvoriť zdravú konkurenciu a snáď sa v rámci konkurenčného boja zlepší aj Hopin.
        Čo Uberu chýba (alebo som nenašiel) a Hopin má je objednanie dopredu. Ráno idem na letisko, tak si to proste večer objednám. Overené zopár krát a spokojnosť.

        • toreman

         To je stále dokola, aké ignoruje? Má možnosť zarobiť viac tak chce zarobiť viac. A verím že zarobil. Uber jazdí načierno, žiadna cestná daň, žiadna stk každý rok, žiadne odvody, žiadna zvýšená zákonná poistka atď, to sú veci ktoré my musíme každý rok zaplatiť a hlavne zarobiť. Tak keď je možnosť zarobiť viac, prečo nie. A vôbec, prečo tu kritizuješ hopin keď máš ten super uber. Aha, lebo tam keď je dopyt, tak vám ponúknu 2,5 násobok sadzby. Mňa tu zbytočne presviedčaš o svojich princípoch, vždy je to o peniazoch. Za sedemnásť rokov už mám aké také skúsenosti. Kto je ochotný zaplatiť, ten zaplatí a nekomentuje. Našťastie je takých ľudí stále dosť a pre ostatných je tu uber. OFF

         • Salko

          Škoda rečí s tebou, vidíš to z pohľadu taxikára a nie bežného zákazníka. Táto recenzia nebola pre taxikárov, ale bežných ľudí. Ako zákazník chcem službu, rýchlu, pružnú a lacnú. Hopin tieto požiadavky niekedy nespĺňa a na to som upozorňoval. Ty sa tu snažíš obhájiť správanie taxikára, ktorý ignoruje objednávku cez aplikáciu a radšej si počká, kým mu niekto nastúpi.
          Čo je na tom na čierno prosím ťa??? Keď zoberiem kolegu domov z práce a zaplatí mi za to, porušujem niečo?
          Vy taxikári ste nám za celú tú dobu iba dokazovali, ako pekne o*ebať zákazníkov pomocou rôznych turbo tlačítiek a podobných vychytávok. Stačí, keď nastúpi niekto, kto nehovorí slovensky a šup iná sadzba. Ako som písal nižšie, minulý rok, ujo z Kanady, nechal odviesť z Nív do prievozu, 65€.
          Namiesto toho, aby ste zákazníkovi poskytli v rámci konkurenčného boja nejakú pridanú hodnotu, tak radšej robíte protestné jazdy a znepríjemňujete život ostatným ľuďom.

   • Robert

    Vy sa tomu vyhybate ked je tam akcia… ale clovek sa tam aj tak musi dostat… ak niekto poskytuje sluzbu tak nie sposobom jemu pohodlnym, ale sposobom aby vyhovel zakaznikovi. ach slovac….

    • toreman

     Zákazníkom s ktorými sa stretnem poskytujem službu presne tak, aby sme boli spokojný obaja. Inak debata je o ceste zo štadióna a nie tam.

 • Jakub

  Uber ma tiez Biznis Jazdy a Biznis profil na to, aj rodinny Profil. Malo taxikov? Ani nie… a nemoznost platit hotovosti je nevihoda? Ak niekto ma appku v mobile ma aj kartu platobnu…
  A Uber ma aj webove rozhranie :)

  • toreman

   Keď vypadne internet (nie často ale občas sa to stáva) a nebudeš mať hotovosť, tak sa neodvezieš.

   • LoBoGo

    :D vypadne internet… Mozno ti aj meteor na hlavu padne aj to sa obcas stava. Po nastupeni do Uberu nemusis byt uz online v aplikacii :)

    • toreman

     Vidím že stáva :) Ako si ho zavoláš bez internetu? Aha už viem, offline ….

     • Jakub

      Uz vela krat sa mi stalo ze mobil som mal dead a objednal som si uber cez notebook, vypol ho a cakal auto… a vsetko OK

      • toreman

       ja som rád že používaš uber, ver mi :)

     • LoBoGo

      Treba si kupit telefon je rok 2016 taketo vypadky su nalepka doby ala Nokia… ;)

      • toreman

       Múdra hlava, keď vypadne operátor, môžeš mať mobil aký chceš. Oni v noci občas asi robia nejakú opravu alebo údržbu vieš?

       • LoBoGo

        Presne si to napisal OBCAS a to obcas sa deje vacsinou zo strany operatora v case najnizsej prevadzky ktora nie je piatok sobota vecer… kedy Uber alebo aj ine sluzby ci aktivity ludi su na 3nasobnom zvyseni. Bezna odstavka BTS alebo inej zakladne operatora sa vykonava cca medzi 2-4rano tak ze blizka BTS sa snazi pokryt aj vyradenu BTS, cize tie tvoje vypadky zo strany operatora su asi tak pravidelne ako Fox Mulder v Akta-X videl UFO. Ty mudra hlava…

        • toreman

         Však o tom vravím prijebanček, život nieje len v piatok a v sobotu večer, ja fungujem celý týždeň, každú noc, tak mi nevrav kedy a koľkokrát .

         • LoBoGo

          Ja som mozno trulko, ale ty ta bezvyznamna bodka na planete ktorej aj GSM bez problemov vypnu :”D. Moja foto ti presne vysvetluje ako som sa pobavil. Dovi.

          • toreman

           nie dovi, len to prosím nie

          • LoBoGo

           Krut sa a nevyhybaj sa bodom zaujmu potom placete ze nemate dostatok zakazok. ?

      • rado Obadal

       Na devinskej ceste signal vypadava stale, v budovach v starom meste o 3g ani nesnivame

  • rado Obadal

   Ja platobnu kartu nemam, ani sukromnu ani firemnu a aplikaciu v mobile mam

 • Ivan

  Keby chcel niekto promo kody:
  Uber 2x 3€: ivank795ue
  Taxify 6€: 6FX5N

 • rado Obadal

  Problem je s cenou u hopin, so stareho mesta do karlovky bezne platim do 5 €, hopim mi da odhadovanu cenu 7 az 8,9€. Pristavenie vozidla do 15 minut. Tak si volam radsej klasicku taxisluzbu, je to rychlesie a ovela lacnejsie

+