MojAndroid

Po slovenských mestách sa v súčasnosti premávajú autá hneď niekoľkých prepravných služieb, ktoré fungujú podobným spôsobom. Vždy je základom aplikácia, cez ktorú si zákazník objednáva odvoz, no každá služba funguje trochu inak. My sme sa pozreli na zúbok týmto službám v našom hlavnom meste, pričom sme sa zamerali najmä na tie prvky služieb, ktoré môžeme objektívne zhodnotiť a pre väčšinu používateľov budú rovnaké. Napríklad dostupnosť vodičov v okrajových častiach mesta nemusí byť vždy rovnaká a každý tu môže mať iné skúsenosti. To isté platí o vľúdnosti vodičov či všeobecných skúsenostiach s jednotlivými službami. My sme ale už vyskúšali všetky tri možnosti, a tak máme aspoň trochu predstavu o tom, kde a kedy je možné nájsť voľné odvozy.

Uber

Priekopníkom v zdieľanej doprave je spoločnosť Uber, ktorá k nám ale zavítala relatívne nedávno. Využiť ju už ale môžete bez problémov aj u nás a jej výhodou je práve jednoduchosť. Po prvotnom nastavení, kedy sem zaregistrujete aj svoju platobnú kartu, môžete aplikáciu využívať bez akýchkoľvek problémov. Jednoducho si nastavíte adresu vyzdvihnutia, cieľovú adresu a ihneď si môžete pozrieť cenu cesty. Ak vám vyhovuje, jednoducho necháte aplikáciu vyhľadať dostupné auto. Aj tu platí, že po skončení cesty vám je cena automaticky strhnutá z vašej platobnej karty.

Aplikácia ponúka niekoľko nastavení. Pozrieť si môžete napríklad históriu vašich jázd, prípadne detailnejšie narábať s promo kódmi. Aj tu máte k dispozícii váš originálny kód, ktorý môžete zdieľať s vašimi známymi a získať kredit na cestovanie zadarmo. V aplikácii Uber máte možnosť vytvoriť si rodinný alebo firemný profil a jednoducho môžete zadať prednastavenú adresu domov a do práce.

Veľkou nevýhodou služby sú o dosť vyššie ceny v čase dopravnej špičky. To sa, samozrejme, týka aj ostatných prepravných služieb, no v tomto prípade vás na to upozorňuje pomerne odstrašujúca informácia o násobku pôvodnej ceny v danom čase. Napríklad cez obed môžete za jazdu zaplatiť aj 2,5x viac oproti štandardnej cene. Aj v tomto prípade je ale výhodou jednoduchosť aplikácie a jej priamočiarosť, vďaka ktorej je používanie skutočne bezproblémové.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Výhody

+ Jendoduchá aplikácia

+ Platba kartou online

+ Možnosť využiť aplikáciu v množstve miest po celom svete

+ Udávanie trendov vo svete (autonómne autá v Pittsburghu)

Nevýhody

– Nemožnosť platiť v hotovosti

– Najmenej taxíkov

HOPIN Taxi

Služba HOPIN Taxi bola jednou z úplne prvých svojho druhu na Slovensku. Dnes má služba pobočku vo viacerých mestách na Slovensku, v Česku, Ukrajine aj Slovinsku. Práve Bratislava je ale mestom, kde je posádka HOPIN skutočne veľmi početná a taxíky s týmto označením nájdete na každom kroku. Práve množstvo taxíkov patrí medzi veľkú výhodu služby, no tu platí, že všetko závisí od času a lokality. Taxíky HOPIN sú ale často ochotné zájsť pre vás aj poriadne ďaleko a problém nerobia ani prímestské časti Bratislavy.

Aplikácia pritom vyzerá a funguje veľmi dobre. Jej ovládanie je jednoduché, no ak chcete, môžete využiť množstvo nastavení. Taxíky môžete ešte pred objednaním vyfiltrovať podľa ceny, zoznamu obľúbených, typu auta, jazyka, ktorým hovorí vodič, pohlavia vodiča a ešte podľa niekoľkých ďalších kategórii. V aplikácii si môžete skontrolovať a nastaviť svoj profil, pridať kreditnú kartu, prezerať staré objednávky a správy, ktoré ste si vymenili so šoférmi. Nechýba ani položka Promo kódy, kde môžete zadávať prípadné bonusové kódy, resp. si nechať zobraziť kód, ktorý môžu pri registrácii zadať vaši priatelia, čo vám prinesie extra kredit.

Objednávanie taxíka je pritom veľmi jednoduché. Nastavíte polohu vyzdvihnutia, cieľovú adresu a automaticky sa vám zobrazí odhadovaná cena za jazdu. Platiť môžete v hotovosti alebo kartou, prípadne cez firemný profil a po výbere spôsobu platby už stačí iba odoslať objednávku a počkať, kým sa vám ponúkne nejaký šofér. Vy si môžete pozrieť jeho hodnotenie, typ auta, odhadovanú dobu príjazdu a aj ŠPZ jeho auta, takže budete presne vedieť, koho máte čakať. Okrem toho môžete šoféra počas jazdy sledovať, ako prichádz ak vám a na aute uvidíte aj veľkú magnetku, ktorá vás informuje o tom, že šofér spolupracuje so spoločnosťou HOPIN. Ak by sa vyskytli problémy, môžete si so šoférom písať aj priamo v aplikácii, alebo si zatelefonovať. Počas jazdy môžete priebežne kontrolovať cenu jazdy a na záver môžete taxikára ohodnotiť, prípadne ho pridať medzi svojich obľúbených.

Aplikácia je skutočne pomerne intuitívna a aj keď nebudete využívať 90 % jej funkcií, bez problémov sa dopravíte z bodu A do bodu B. V minulosti sme registrovali rôzne problémy so stabilitou. Ak ste napríklad odoslali objednávku a presunuli sa do inej aplikácie, HOPIN Taxi sa na pozadí často zavrelo a vy ste museli odoslať novú objednávku. Tieto problémy sú už ale dávno zažehnané a aplikácia nám posledných niekoľko mesiacov funguje bez akýchkoľvek problémov.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Výhody

+ Množstvo taxíkov

+ Jednoduchosť aplikácie

+ Nastavenia filtra pri objednávaní

+ Možnosť platiť v hotovosti aj kartou

+ Rastúca sieť služby aj v zahraničí

+ Firemné jazdy

+ Webové rozhranie

+ Možnosť objednať si 3 autá v rámci jednej objednávky a zadať špeciálne požiadavky

Nevýhody

– U nás žiadne závažné, obmedzená dostupnosť v zahraničí

Liftago

V súčasnosti je konkurenciou pre HOPIN a UBER aj služba Liftago. Tá u nás funguje o poznanie kratšie, iba od novembra minulého roku. Napriek tomu je čoraz populárnejšia a od služby HOPIN sa odlišuje viacerými drobnosťami. V prvom rade ide o službu, ktorá funguje najmä online, a tak prebieha aj väčšina platieb. Môžete si zvoliť aj platbu v hotovosti, no primárne je nastavená platba kartou online. Aplikácia má o poznanie menej možností a nastavení a celá objednávka je tak veľmi jednoduchá.

Najskôr potvrdíte vašu aktuálnu polohu, resp. polohu vyzdvihnutia. Následne zadáte cieľovú adresu a na výber máte už iba osobný alebo firemný profil a formu platby. Nastaviť si ešte môžete aj čas vyzdvihnutia, no na výber máte iba čas “teraz” a “o 15 min”. Ako sme spomínali, celá aplikácia je jednoduchá a pomáhajú tomu aj takéto minimalistické nastavenia. Po zadaní objednávky aplikácia vyhľadá šoférov v okolí a ihneď vám zobrazí informácie o tom, ktorý šofér vám ponúkne akú odhadovanú cenu za cestu. Vy si tak môžete vybrať na základe ceny, hodnotení, auta a ďalších informácií, ktoré sa zobrazia v tomto menu. Po výbere už iba počkáte na samotného šoféra. Na konci cesty sa suma automaticky strhne z vašej karty a vy už iba môžete pridať hodnotenie a slovný komentár k danému šoférovi.

V menu si môžete ešte zmeniť, resp. zaregistrovať platobnú kartu a zadať promokódy. Tých ponúka aplikácia pomerne veľa. Podobne, ako v aplikácii HOPIN Taxi, aj tu môžete získať peniaze na jazdu, keď sa váš znám zaregistruje v aplikácii prostredníctvom vášho personalizovaného kódu. Okrem toho ale rozdáva služba množstvo promokódov, či už pri špeciálnych príležitostiach, alebo si špeciálnu príležitosť vymyslí. Ide v priemere k kódy v hodnote 2-3 EUR s platnosťou iba niekoľko dní, no ak často používate prepravné služby v Bratislave, určite to oceníte. Liftago tiež ponúka niekoľko špeciálnych služieb, ako napríklad rozvážanie detí do škôl. Rodičia pritom môžu priebežne kontrolovať polohu auta a mať tak prehľad o tom, kde sa ich ratolesť nachádza.

Verzia: 2.35.1.4339
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.35.1.4339
Aktuálna cena: Zdarma

Výhody

+ Možnosť výberu taxíka po zadaní objednávky

+ Možnosť platby kartou online aj v hotovosti

+ Množstvo zliav a promo kódov “len tak”

+ Špeciálne služby (vozenie detí do školy,…)

Nevýhody

– Menej áut (najmä v okrajových častiach Bratislavy)

– Menej nastavení pri výbere auta/šoféra

Záver – u nás víťazí HOPIN Taxi

Každá z týchto služieb má svoje vlastné klady a zápory, no mnohé rozdiely sa budú priamo viazať k vašej konkrétnej situácii. Všetko závisí od toho, kde bývate, ako často využívate prepravné služby a ako často cestujete do zahraničia, kde by ste teoreticky mohli využiť služby danej aplikácie. Ak sa ale pozrieme striktne iba na aplikácie a spôsob ich fungovania, u nás víťazí HOPIN Taxi. Ponúka jednoznačne najviac nastavení a najviac možností, čo nemusí každému vyhovovať, no ak máte špecifickú požiadavku (chcete vziať so sebou dieťa v autosedačke, psa, potrebujete objednať viac áut, naplánovať objednávku na konkrétny čas,…), iné služby vám to tak jednoducho neumožnia. Okrem toho je tu ešte obrovská výhoda v počte dostupných áut aj v okrajových častiach Bratislavy, kde by ste autá služieb Liftago či UBER často hľadali iba márne, resp. by ste na ne čakali oveľa dlhšie. Hlasujte v našej ankete a dajte nám v diskusii vedieť, ktorú službu využívate najradšej vy :-)

Ktorú prepravnú službu používate najradšej vy?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

21.9.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+